19 Kasım 2018 Pazartesi

Mirzaoğlu, Mavi Liste'nin önemini vurguladı

Mirzaoğlu, Mavi Liste'nin önemini vurguladı
Röportaj Yazdır

Haber

Delege sisteminin yanlış olduğuna dikkat çeken Yahya Kaptan Mahalle Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, "Önerdiğimiz Mavi Liste ile delege ağalarının önünü kesmek istiyoruz. Delege ağaları derken bu İzmit'e şamil bir olay değil. Bu delege sistemi olduğu sürece bu tip şahıslar olacaktır" dedi

CHP İzmit İlçe Örgütü'nün Yahya Kaptan Mahallesi'nde delege seçimleri 1 Ekim'de yapılacak. Seçimlerde 616 üyesi bulunan mahallede 36 delege seçilecek. Geçtiğimiz günlerde Mahalle Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu ise, delege seçimleri öncesinde yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamasında seçimler ile ilgili "Mavi Liste" isimli yeni bir fikir ortaya atan Mirzaoğlu, "Yeni yüzlerle, gençler ve kadınlarla CHP'de birilerinin işaret ettiğini seçmemeli, seçim kazanacak kişileri seçmeliyiz" diye konuşmuştu. Biz de CHP'nin İzmit'teki kalesi olarak bilinen Yahya Kaptan Mahallesi'nin delege muhtarı Ahmet Mirzaoğlu ile seçimler üzerine sohbet ettik.

RÖPORTAJ

 

PARTİDE GENÇLER ÇOĞALMALI

Yahya Kaptan Mahallesi'nin delege seçim tarihi belli oldu. Partiye gönül veren mahalleli olarak siz de Mavi Yol adında bir hareket başlattınız. Bu süreçte Mavi Yol neler yapacak?

Daha önceki delege seçimlerinde sarı liste ve kırmızı liste vardı. Biz de üçüncü liste olarak özgürlüğün de rengi olan Mavi Liste'yi çıkarmak istiyoruz. Mavi Liste'nin de izleyeceği yol Mavi Yol yani Özgürlük Yolu olacak. Burada büyük çoğunluğu kadınlardan ve gençlerden oluşacak. Özellikle 12 Eylül'den sonra gençlik maalesef sindirilmiş, apolitik hale getirilmiş durumda. Gezi Eylemlerinde biraz kafasını kaldırdı ama yine de gençlerin partide çoğalması lazım.

 

BU BİR GRUP HAREKETİ DEĞİL

Malumunuz ben sıradan bir muhtar değilim. Bu partinin bir üyesi ve aynı zamanda mahalle delegesiyim. Mavi Yol bu süreçte hiçbir şey yapmayacak. Mavi Yol sadece ve sadece seçilecek olanların listesi olacak. 'Biz toplu halde şunu destekleyeceğiz, bunu destekleyeceğiz' diye bir şey yok. Seçiliyorsak eğer bu liste teveccüh görürse toplanacağız ve diyeceğiz ki 'Arkadaşlar ne düşünüyorsunuz?'. Eğer bir aday hakkında oy birliği çıkarsa tamam. Çıkmazsa da herkes gidip sandıkta gönlüne göre oyunu kullanacak. Bu hiçbir zaman grup hareketi değil.

 

MİRZAOĞLU (3)

DELEGE AĞALARI

Peki bu önerdiğiniz Mavi Liste, parti içinde yeni bir oluşumun gerektiğini mi gösteriyor?

Burada kastettiğimiz parti içinde yeni bir oluşum asla değil. Partinin kendi içinde olan listeden yani özgürlükten yola çıkıyoruz. Herkes özgür iradesini kullanacak. İstediğimiz tek şey bu. Mavi Liste ile delege ağalarının önünü kesmek istiyoruz. Delege ağaları derken bu İzmit'e şamil bir olay değil. Bu delege sistemi olduğu sürece bu tip şahıslar olacaktır. Bu durum her ilde, her partide olabilir. Ben delege sisteminin yanlışlığına dikkat çekmek istiyorum aslında. Birilerinin tekelinde kalmasın bu işler. Bunun herkes de farkında. Bu fikir herkesin kafasında var, ama ben dillendirdim.

 

MİRZAOĞLU (1)

CUMHURBAŞKANI YAPIYORSA MUHTAR DA YAPAR

Az önce de söyledim. Ben sıradan bir muhtar değilim. Ha bazen diyorlar ki ya sen muhtarsın, muhtarlığını yap, karışma. Bu çok abes bir yorum. Biz muhtarlığımızı en üst düzeyde yapıyoruz. Bunu da mahalleli biliyor. Şu kapıdan giren hiç kimse mutsuz ayrılmamıştır. Azalarımdan Cihan beye zaman zaman bu kadarını da yapmayalım dedim, çıtayı fazla yükseltmeyelim. Maalesef çıtayı da fazla yükselttik. Onun için kimse bana sen muhtarlığını yap, bu işlere karışma diyemez. Bu kimsenin haddine değil. Ben 72 yılından beri bu partinin üyesiyim. Diyorlar ki muhtar siyaset yapmaz. Cumhurbaşkanının siyaset yaptığı yerde muhtar da yapar. Partiye gönül veren herkes bu işin içinde olmalı.

 

KAVGA DÖVÜŞE Hİç GEREK YOK

Yahya Kaptan, İzmit'te CHP'nin kalesi. Kalabalık ve heyecanlı bir şekilde geçmesi beklenen delege seçiminden önce mahallelinize bir mesajınız var mı?

Ben mahalleme mesajımı gerek birebir gerek sosyal medyadan iletiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi zaten özgür bir partidir. Eleştiriye açık olmak lazım. Bir seçime giderken de kavga dövüşe hiç gerek yok. Burada üç tane liste yarışacaksa üçü de Cumhuriyet Halk Partisi için yarışıyor. Gönül ister ki delege sistemi hiç olmasın. Olursa da çarşaf liste olsun, üyeler gidip 36 ismi işaretlesin.

 

DURUP DURURKEN TERBİYESİZLİK YAPMAYIZ

Açıklamanızda 'Artık yeter' diye bir ifade yer alıyor. Bu haykırış kime?

Hiç kimseye karşı değil. 'Yeter' derken konuya dikkat çekmek istedim. Yoksa biz durup dururken artık yeter falan diyecek kadar da terbiyesizlik yapmayız. Amacım işin ciddiyetini fark ettirmek. Mesela siz o metnin içinden bu soruyu sordunuz bana. Demek ki başarmışım.

 

MİRZAOĞLU (4)

HER YERDE ADALET OLMALI

CHP seçmeni ve partiye gönül verenler olarak siz de parti içinde adalet istediğinizi belirttiniz. CHP'nin içinde de bir adaletsizlik mi söz konusu?

CHP'nin içinde bir adaletsizlik söz konusu değil. Adalet isterken Sayın Genel Başkanımızın dediği gibi adalet herkese lazım. Her yerde adalet olmalı. Benim bunu istemem 'Cumhuriyet Halk Partisi içinde adalet yok' anlamına gelmez. Ben burada parti içinde bir adaletsizlik gördüğümü falan belirtmedim.

 

CHP İKTİDAR OLMAK ZORUNDA

2019 seçimlerinde de iktidar olamazsa bir vatandaş olarak CHP'den beklentiniz ne olur?

Ben 2019'da Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidar olacağını düşünen biriyim. Benim ajandamda 'CHP iktidar olamazsa' diye bir tabir yok. CHP 2019'da iktidar olmak zorunda.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu