23 Temmuz 2018 Pazartesi

Kalp hastaları bu haber sizin için

Kalp hastaları bu haber sizin için
Sağlık Yazdır

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Merkezinde 7/24 nöbetçi uzman ekibiyle anjio ve diğer kardiyolojik girişimsel işlemler yapılıyor. Çoğu kamu ve özel hastanede bu hizmetler icap usulü yürütülüyor. Yani hasta olduğunda tüm ekip evlerinden toplanıyor, hastaneye gelerek gerekli hazırlıklar yapılıyor, ondan sonra hasta kabul edilebiliyor

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Merkezinde ise her an müdahaleye hazır durumda olan uzman ekipler kesintisiz nöbet tutuyor, merkezde 3 adet Kardiyoloji Doçenti de sırayla nöbet tutuyor. Bu özelliğiyle hizmet çıtası birçok üniversite hastanesinden bile daha yükseğe çıkmış durumda.

IMG_9873  

 

Günümüzde Ölümlerin En Sık Nedeni Kalp Krizi!

Konu hakkında açıklamalarda bulunan SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Merkezi Sorumlusu Kardiyoloji Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Ayhan Erkol; “Yeni artış gösteren yatak kapasitesi ve yoğun başvuru sayısı ile nitelikli ve kaliteli sağlık hizmetlerimiz devam ediyor. Günümüzde ölümlerin en sık nedeni koroner arter hastalığıdır. Kalp krizlerinin nedeni kalbi besleyen koroner damarlarda oluşan ani tıkanıklıklar olup tedavi için damarın en kısa sürede açılması gerekir. Tıkalı damarda kan akımının tekrar sağlanmasının en etkin yolu acil anjiyografi, balon anjiyoplasti ve stent uygulamasıdır. Bu girişimler ile erken ve geç dönem ölüm oranlarında anlamlı azalmalar sağlanabiliyor. Ancak müdahale ne kadar erken yapılırsa hasta o kadar fayda sağlıyor. Geç kalınması halinde tıkalı damarın beslediği kalp dokusu giderek canlılığını yitiriyor, ölümcül ritm problemleri ve kalp yetersizliğine neden oluyor. Bu nedenle kalp krizi başlangıcından sonraki ilk saatler çok önemlidir, hastanın hızlıca primer anjiyoplasti ve stent yapılan donanımlı bir merkeze sevki çok önemlidir” dedi.

IMG_0748  

 

Koroner Girişimler Dışında Birden Çok Çalışmaya İmza Atıyorlar

Kurulan Kalp Merkezinde gerçekleştirilen Koroner operasyonlar haricinde “Karotis (şah damarı), renal (böbrek damarı), üst ve alt ekstremite (kol ve bacak damarları) arterlerin tutulduğu perifer arter hastalıklarına yönelik girişimler de kurulan merkezde başarıyla sürdürülüyor. Kardiyoloji Kliniği bünyesindeki aritmi ünitesinde ritm problemlerinin teşhis ve tedavisine yönelik elektrofizyoloji, ablasyon ve kalıcı pil işlemleriyle Kocaeli ve bölge halkına hizmet veriliyor. Vatandaşlar 182 numaralı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden Kardiyoloji Kliniğine başvurabiliyor.

 

2016 Yılında 3500 Anjiyografi Yapıldı

Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterilen Kalp Merkezi konusunda açıklamalarda bulunan Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş; “Kliniğimiz anjiyografi merkezinin açıldığı 2011 Temmuz ayından beri 7 gün 24 saat bu işlemleri gerçekleştirmektedir, bugüne dek 1500 civarında kalp krizi vakasına başarıyla müdahale edilmiştir. 2016 yılında primer anjiyoplasti vakaları da dahil olmak üzere toplam işlem sayısı 3500 civarındadır. 2008 yılında 8 yoğun bakım yatağı ile hizmet vermekte iken, 2011 de ilk anjiyografi laboratuarı kurulmuş olan birimin bugün 10 uzman doktor, 40 hemşire ve 6 tıbbi sekreterden oluşan bir kadro ile poliklinik hizmetinin yanı sıra transtorasik ve transözofajiyal ekokardiyografi, egzersiz EKG (Eforlu EKG), Tilt (eğik masa) testi, ritm ve tansiyon Holter gibi teşhise yönelik tüm incelemelerin yapılabildiği, 2 anjiyografi cihazı, 15 servis yatağı, 11 günübirlik anjiyo servis yatağı, 8’i ikinci basamak, 7’si birinci basamak olmak üzere toplam 15 koroner yoğun bakım yatağı ile hizmet veren bölgemizin en önemli merkezi haline gelmiştir.

Son olarak 2017 yılında açmış olduğumuz Koroner Yoğun Bakım Ünitesiyle bölgenin yükünü karşılamaya hazır hale gelmiş bulunmaktayız. Yapmış olduğu çalışmalarla merkezimizi iyi bir yere taşıyan Kardiyoloji Kliniğinin değerli ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ergüney; “Gebze Fatih Hastanesi Kalp Merkezi de Devreye Alınacak”

Kocaeli Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney ise Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Merkezinin son yıllarda yapılan çalışmalarla çok iyi bir yere geldiğine, bölgemizde Koşuyolu ve Siyami Ersek Hastaneleri dışında en gelişmiş teknolojileri kullanarak 24 saat hazır nöbetçi ekip ile hizmet veren tek merkez olduğuna dikkati çekti ve “çok kısa süre içinde Gebze Fatih Hastanesi Kalp Merkezini de devreye alacağız” dedi.   

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr