21 Mayıs 2019 Salı

Zeytinoğlu, enflasyon rakamlarını değerlendirdi

Zeytinoğlu, enflasyon rakamlarını değerlendirdi
Ekonomi Yazdır

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu değerlendirmesinde, " Umarız fiyatlardaki yükseliş geçici olur" dedi

 TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı enflasyon verilerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu enflasyondaki yükselişin geçici olmasını temenni ederek, “TÜFE’nin ağustos ayında, aylık yüzde 0,52’lik artışla yıllık yüzde 10,68’e, ÜFE’nin ise ağustosta yüzde 0,85 artışla yıllık yüzde 16,34’e yükseldiğini görüyoruz. Gıda fiyatlarındaki düşüşün devam etmesine rağmen eğitim harcamaları ve Kurban Bayramı tatilinin uzamasıyla da ulaştırma maliyetlerindeki aylık yükseliş enflasyonda bir artışa neden oldu. Eylül ayında hem TÜFE’de hem ÜFE’de artışın devam edeceğini bekliyoruz. Özellikle ÜFE’deki artış TÜFE’yi yukarı çekecektir. Bununla birlikte ekim, kasım, aralık aylarında baz etkisinde oluşacak iyileşme ile enflasyonun tekrar tek haneye inebileceğini düşünüyoruz.” dedi.

 

EN FAZLA ARTIŞ ENERJİ MALLARINDA

Yurtiçi üretici fiyatlarının aylık yüzde 0,85’lik artışla yıllık yüzde 16,34’e yükseldiğini hatırlatan Zeytinoğlu, “Dolarda kur baskısının azalmasına rağmen ÜFE’deki artışın önümüzdeki dönemde TÜFE’yi olumsuz etkileyebilecek olmasından endişeliyiz. Bu arada imalat sanayi sektöründeki aylık fiyat artışının yüzde 0,86 olarak gelmesini de dikkate almalıyız. Bir önceki aya göre yüzde 5,33 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 4,03 ile ana metaller, yüzde 3,63 ile ham petrol ve doğal gazda gözlenen fiyat artışları da dikkat çekici. ÜFE’de ana sanayi gruplarına baktığımızda aylık en fazla artışın enerji mallarında gerçekleştiğini görüyoruz. Yıllık en fazla artış ise ara mallarında oldu. Gıda dışında da maliyet düşürücü önlemlere ihtiyaç olabilir.” dedi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem