21 Ocak 2019 Pazartesi

İşte Kocaeli’nin Roma dönemindeki yerleşim yerleri

İşte Kocaeli’nin Roma dönemindeki yerleşim yerleri
Kültür-Sanat Yazdır

Haber

Araştırmacı – Yazar Feyzullah Yavuz Ulugün sosyal medya hesabı üzerinden Kocaeli’nin Roma dönemindeki yerleşimlerin görüldüğü dijital haritayı paylaştı

 

Kocaeli Roma dönemi dijital harita

Haritayı büyük görmek için çift tıklayın

 

 

İZMİT’İN TARİHİ

İzmit (Kocaeli) yöresinde ilk önemli yerleşim M.Ö. 1200’lere dayanır. Balkanlardan bölgeye yönelik göçler sırasında Frigler’in bir kolu olan Bebrikler’in Kocaeli yöresine yerleştikleri bilinir. Bu dönemde yöre Bebrykia adıyla anılıyordu. M.Ö. 8. yy.ın sonlarında gelen ve bir Yunan kolonisi olan Megaralılar tarafından bugünkü İzmit’in 6 km kadar güneydoğusunda Başiskele adıyla anılan bölgede bir koloni kurdular. Bu koloniye Astakos adını verdiler. Bir liman şehri olarak gelişen Astakos, M.Ö. 3. yy.ın başında Trakya kralı Lysimakhos tarafından ele geçirildi. Lysimakhos, şehri üç yıl elinde tuttuktan sonra Trakya’ya çekildi.

M.Ö. 279 yılında çevreyi ele geçiren Bithynia kralı 1. Nikomedes Astakos’u da sınırları içine aldı ve bugünkü İzmit’in yerine bir şehir kurdu. Bithynia krallarının sonuncusu olan 3. Nikomedes, M.Ö. 75 yılında devleti Roma’ya bağışladı ve bir yıl sonra ölümünde de Nikomedeia, Roma’ya bağlı bir eyaletin merkezi oldu. Romalılar da Nikomedeia’nın gelişmesi ve değerli eserlerle süslenmesinde büyük çaba gösterdiler. Bu dönemde eski tersane de onarıldı ve Astakos körfezinin bitim yeri Roma savaş filosunu üstlendiği bir iç liman işlevi kazandı. Aynı dönemde önemli bir yangın da geçiren şehir, çok zarar gördü. Daha sonraki yangınların önlenmesi amacıyla şehre, bölgenin valisi olan Plinius tarafından büyük bir sarnıç yaptırıldı ve su getirildi.

M.S. 3. yy.ın sonunda Roma İmparatoru olan Diocletianus tarafından Nikomedeia, Roma İmparatorluğu’nun başkenti yapıldı. Diocletianus şehri onarttı, geliştirdi. M.S. 4. yy.ın başlarında 100 bini aşan nüfusuyla dünyanın dördüncü büyük kentiydi. 4. ve 5. yy.da yeniden deprem felaketlerine uğrayan Nikomedeia zaman zaman yeniden inşa edilip onarıldı. Ancak Bizans İmparatoru Justinianus zamanında esaslı bir onarım görebildi.

Giderek gelişen Konstantinopolis’in (İstanbul) gölgesinde kalarak eski önemini kaybetti, sönükleşti. 7. ve 8. yy.da Arap saldırılarına uğradı. 11. yy.ın sonlarında Selçuklu hanedanı 1. Sultan Süleyman Şah tarafından ele geçirildi. (1078) 1097 yılında ise birinci haçlı seferi sonucunda Haçlıların eline geçti. Nikomedeia’nın kesin olarak Osmanlı hakimiyetine geçişi Orhan Gazi zamanında oldu. Araplar ve Selçuklular tarafından da İznikomid ve İznikmid adlarıyla anılan şehrin adı zamanla kısaltılarak İzmit’e dönüştü.

Yavuz Sultan Selim (1.Selim) döneminde yeniden canlandırılan İzmit tersanesinde Osmanlı donanması için gemiler yapıldı. İzmit en parlak dönemini Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşadı. 19. yy.da İstanbul ve İzmit arasında işleyen düzenli körfez gemi seferleri ve Ankara-Haydarpaşa demiryolunun buradan geçmesi, şehrin gelişmesinde önemli rol oynadı. 1894 yılında şiddetli bir depremle şehrin bir bölümü yıkıldı.

1. Dünya savaşından sonra 20 Kasım 1918’de İngilizler tarafından işgal edilen ve 27 Ekim 1920’de Yunanlılara bırakılan şehir, 28 Haziran 1921’de kurtarıldı. 1924’te İzmit merkez olmak üzere kurulan ile, İzmit çevresinin Osmanlı topraklarına katılmasında etkili olan Akçakoca  Bey’in adından esinlenerek Kocaeli adı verildi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu