22 Temmuz 2018 Pazar

Bayramda beslenme önerileri

Bayramda beslenme önerileri
Sağlık Yazdır

Konak Hastaneleri İzmit Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Lalenur Balcı, Kurban Bayramı'nda beslenme konusunda önerilerde bulundu

Bayram'da özellikle kırmız et tüketimine parmak basan Balcı'nın beslenme önerisi ise şöyle: 

 

Dyt.Lalenur Balcı

Kırmızı et yüksek kalitede bir hayvansal proteindir.

Etin içinde bulunan vitaminlerin ve demirin vücutta kullanımını arttırmak için ; yanında sebze ya da bol salata ile tüketilmesini öneriyorum. Fakat akdeniz anemisi vb. rahatsızlığı bulunan bireylerde vücutta demir emilimini arttırmayı çok istemeyiz .

Onun için sağlık problemleri olan kişilerin, en yakın zamanda beslenme uzmanlarına danışarak hayat boyu kaliteli yaşamaları için ,sağlıklı beslenme programlarını öğrenmelerini tavsiye ediyorum.

Bütün besinlerde olduğu gibi etlerde de pişirme yöntemleri çok önemlidir. Kızartılmış etlerde kanserojen madde oluşumu gözlendiği için ve besin kayıpları yaşandığı için kızartma yöntemini önermemekteyiz. Daha çok haşlama, ızgara ,fırında ve kavurma yöntemiyle etler hazırlanmalıdır.

Mangalda hazırlanan etler de kömürleşene kadar yakılmamalı ve sürekli mangalda hazırlanan et tüketimini de önermemekteyiz. Etin kendi yağı olduğu için de, kavururken ekstra yağ ilavesi yapılmamalıdır.

Bayram şekeri ve tatlıların ; bayram süresince bir kere tüketimi yeterlidir. Diğer şeker ihtiyacımızı meyvelerden karşılayabiliriz. Havalar da hala güzelken bayramda bol bol yürümeyi ihmal etmemeliyiz. Özellikle yakın yerlerde bulunan akraba ziyaretlerine giderken ; çocuklarımızla birlikte yürümeyi tercih edip, çocuklarımıza örnek olmamız ve aile birlikteliğimiz adına güzel bir yaklaşımdır. Her zaman olduğu gibi, bayramda da porsiyon kontrolü yapmayı unutmamalı ve vücudumuzun yakıtı olan su tüketimimizi ihmal etmemeliyiz.

Herkese iyi bayramlar.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr