18 Ekim 2018 Perşembe

Siirt'ten Kocaeli'ye uzanan başarı hikayesi

Siirt'ten Kocaeli'ye uzanan başarı hikayesi
Röportaj Yazdır

Haber

İnşaat sektöründe genişleyen rekabet ortamını ele alan Özerdem İnşaat Mühendislik Yapı Malzemeleri Şirketi sahiplerinden Şehabettin Özerdem, "Rekabet ortamı genişleyince kendimizi yenileme ihtiyacı hissediyoruz. Bizi hep diri tutuyor. Üstüne kata kata ilerliyoruz" dedi

Özerdemler İnşaat Mühendislik Yapı Malzemeleri Şirketi, 1996 yılında merhum Bahattin Özerdem tarafından aile şirketi olarak Siirt'te kuruldu. Aslen Siirtli olan Özerdem Ailesi, 2009 yılında Siirt'ten Başiskele'ye taşınınca şirket de Başiskele'de istikrarlı bir şekilde ilerleyerek yoluna devam etti. Biz de geçtiğimiz gün Özerdem İnşaat şirketinin sahiplerinden Şehabettin Özerdem ile bir araya geldik. İnşaat mühendisi olan Şehabettin Özerdem, hem başarı hikayelerini hem inşaat sektörü üzerine deneyimlerini hem de biten ve devam eden projelerini gazetemizle paylaştı. Kocaeli'nin ekonomik durumundan sektördeki rekabet ortamının genişlemesine kadar fikirlerini aktaran Özerdem referandum sonuçlarını da sektör açısından değerlendirdi.

 

RÖPORTAJ

Öncelikle sizi tanıyalım. Şehabettin Özerdem kimdir?

1993 Siirt doğumluyum. İlkokulu Şırnak’ta okudum. Liseyi Siirt’te, üniversiteyi de İstanbul’da okudu. 2015 mezunuyum. İnşaat mühendisiyim. Bekarım.

 

KURUCUSU

DEDE MESLEĞİ                                                           

Sektöre nasıl giriş yaptınız?

Bizimkisi dede mesleği. İlk işimiz inşaat malzemeleri yapı sektörüydü. İnşaat malzemeleri dükkanımız vardı. Dedemiz Bahattin Özerdem başındaydı. Sonra babam ve amcam devraldı. Şu anda da biz devralmaya çalışıyoruz. 1996 yılında kuruldu ve o yıldan bu yana işimizde büyüyerek ilerliyoruz.

 

Sektörde önemli projelere imza attınız. Bu başarınızın sırrı nedir?

İşimizi seviyoruz. Yıllardır genlerimizde inşaatçılık ruhu var. 7’den 70’e bu sektördeyiz.

 

YÜSRA

İSTANBUL PROJEMİZ OLABİLİR

Yeni projeleriniz var mı? Hedeflerinizden de bahsedebilir misiniz?

Şu anda devam eden Başiskele Karşıyaka mevkiinde 30 daireden oluşan Özerdemler Yüsra Evleri projemiz var. Biten projelerimiz ise Özerdemler Eymen Evleri, Özerdemler Eslem Evleri, Özerdemler İkbal Evleri ve Özerdemler Efe Evleri. Kocaeli dışında Siirt’te de bitirdiğimiz projelerimiz var. Yakında İstanbul projemiz de olabilir. Bunun için çalışma aşamasındayız. Yine Başiskele bölgesinde yeni proje çalışmalarımız var. Hedefimiz her geçen gün kendimizi yenileyip daha iyi hizmet sunabilmek. Üzerine katarak ilerleyebilmek ve böylece de insanlara fayda sağlayabilmek.

EFE

 

AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATIYORUZ

Ülkemiz ekonomik anlamda sıkıntılı süreçlerden geçti. Bu süreçlerde nasıl bir politika izlediniz veya izlersiniz?

Piyasa biraz sıkıntılı gözüküyor. Haliyle biz de etkileniyoruz. Tabi yaptığımız projelerden emin olduğumuz için çok da sıkıntı çekeceğimizi düşünmüyoruz, ancak ayağımızı yorganımıza göre uzatmayı da biliyoruz.

GÜVEN (1)

 

REFERANDUMDA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK

Referandumdan ‘Evet’ çıkması iş dünyasını nasıl etkiledi. Bir iş adamı olarak bu sonucu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İyi bir sonuç oldu, ancak beklediğimiz şekilde gelişmedi. Biraz hayal kırıklığı yaşadık. Beklentimizin altında bir durumla karşılaştık. Daha iyi olabilirdi. Seçim sonuçları da beklenenin altındaydı. Açıkçası bu da piyasalara çok hareket katmadı.

 

BİLEN BİLMEYEN BU İŞE SARILDI

Son yıllarda inşaat sektörü çok revaçta. Dolayısıyla rekabet ortamınız da oldukça genişledi. Bu durumun sizin için avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bir rekabet ortamı içerisindeyiz. Rekabet ortamı da tüketici için daha iyi bir pozisyon aldı. Tek elden ziyade rakip fazla olunca haliyle fiyatlara da yansıyor. Bu da tüketicinin yararına olan bir durum. Dezavantajları ise bilen bilmeyen bu işe sarıldı. Kötü yapılarla karşılaşabiliyoruz. Bir yerde kaliteli iş yürürken diğer yerde görüntü kirliliğine de yol açan yapılar oluşmaya başladı. Müşteri de ucuza daire aldım diye sevinirken aldıktan sonra sıkıntılarıyla karşılaşıyor. Altyapı sorunları sonradan kendini gösterebiliyor. Zaten deprem bölgesindeyiz. Ona göre çalışıp önlemini almak lazım. Ucuza satılan binalar, daireler sonradan kendini belli ediyor. Rekabet ortamı genişleyince kendimizi yenileme ihtiyacını hissediyoruz. Bizi hep diri tutuyor. Az önce de belirttim. Üstüne kata kata gitmek zorundayız. Bugüne kadar hep yükseldik, daha da yükseleceğiz inşallah.

 

AİLE

 

KAT SAYISI ARTSA DAHA ESTETİK OLUR

Kocaeli’deki inşaat sektörünün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genel olarak imar buralarda yüzde 30 yüzde 40. Kat yüksekliği de ortalama 3,5 kat. Bu da bu sektörde çalışanların sıkıntı çektiği bir konu. Sonuçta teknoloji ilerledi. Yapılar artık daha sağlam. Kat yüksekliği ve imar oranı düşük olduğu için sıkıntılarını çekiyoruz. Binalarımızı dikine büyütüp imar etmek istiyoruz. Tabi İstanbul’daki gökdelenler kadar değil. Onlar çok göze hitap etmiyor doğrusu, ama 3,5 kat değil de 56 kat olsa daha estetik bir yapı ortaya çıkar. İnsanlar daha çok faydalanır. Yeşil alan da bu şekilde daha da artar. Sonuçta oturum alanlarını azaltıp dikine büyütmek daha iyidir diye düşünüyoruz. Bunların iyileştirilmesi için de daha doğru kararlar alınmasını umut ediyoruz. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr