Topuk dikeninin çözümü Romatem’de - Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi
16 Ağustos 2018 Perşembe
Global

Topuk dikeninin çözümü Romatem’de

Topuk dikeninin çözümü Romatem’de
Sağlık Yazdır

Topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi nedeniyle oluşan çıkıntıya verilen ad olan topuk dikeni, kişinin yaşam kalitesini düşüren ve ağrıya sebep olan bir hastalıktır. Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nden Uzman Dr. Ahmet Dinç hastalığın sebeplerini ve tedavi yöntemlerini anlattı

Ahmet dinc

Topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi nedeniyle oluşan çıkıntıya verilen ad olduğunu söyleyen Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nden Uzman Dr. Ahmet Dinç, “Topuk dikeni röntgende kolayca teşhis edilebilir. Bazen röntgende görülmeyecek kadar küçük topuk dikeni de olabilir. Bu duruma “topuk dikeni sendromu” adı verilir. Topuk dikeni her zaman ağrıya neden olmaz. Aslında ağrıya neden olan olay, topuk bölgesindeki  yumuşak dokunun iltihaplanmasıdır” dedi.

 

Topuk dikeninin sebepleri nelerdir?

Uzm. Dr. Ahmet Dinç, “Topuk dikeni aşırı kilolu kişilerde ve gün içinde sürekli ayakta çalışanlarda daha fazla görülür. Yana ya da içe basma ve düz tabanlık gibi problemleri olan kişilerde de topuk dikeni riski daha yüksektir. Bunun dışında aksama sorunu olanlarda da topuk dikeni görülebilir. Yürünürken ayağın bir bölgesine ya da bir ayağa daha fazla ağırlık verilmesi gibi sorunlar topuk dikenine neden olabilir. Hatalı ayakkabı seçimi de topuk dikenine neden olan faktörler arasındadır. Sert tabanlı ve kalitesiz ayakkabılar topuklarda ağrıya ve topuk dikenine yol açabilir” şeklinde konuştu.

 

Topuk dikeninin belirtileri nelerdir?

Topuk dikeninin belirtilerini anlatan Dinç, “Topuk dikeninin en belirgin belirtisi sabah ilk basma sırasında ayak tabanında hissedilen ağrıdır. Biraz yürümekle ağrı azalır, hatta geçebilir. Fakat ayakta kalmakla günün ilerleyen saatlerinde ağrı tekrar başlar. Sabah uyanıldığında ayakların dinlenmemiş olması, topukta ağrı ile uyanılması topuk dikeninin belirtileri arasındadır. Uzun süre oturularak dinlenilmesi durumunda topukta ağrı birikmesi oluyorsa ve üzerine basıldığında ağrı hissediliyorsa topuk dikeni sorunundan şüphelenilir” diye konuştu. Topuk dikenin günlük ağrılardan farklı olduğunu belirten Uzm. Dr. Dinç, “Topuk dikeni günlük ayak ağrıları ile karıştırılmamalıdır. Ayağın aşırı yorulması durumunda topukta ağrı olması oldukça normal bir durumdur. Ancak ayağa aşırı yük yüklenmediği durumlarda bile topukta durduk yere ağrı oluyorsa topuk dikeni sorunu var demektedir. Topuk dikeninde ağrı direkt olarak topuktan başlar, başka bir bölgeden ayağa doğru yayılmaz. Topuk dikeni ağrıları tamamen bölgesel olan ve batma hissiyle birlikte ortaya çıkan ağrılardır” ifadelerini kullandı.

 

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?

Topuk dikeninin tedavisinde yumuşak tabanlı ayakkabı veya terlik giyilmesi, kilo verilmesi ve topuk yastığı kullanılması gibi önlemlerin ilk başvurulacak yöntemler olduğunu ifade eden Dinç, “Bunların yanı sıra basma kusurları mevcutsa uygun tabanlık ve ayakkabı düzenlemeleri  yapılması gerekir. Ayak tabanına yönelik germe egzersizleri ile birlikte basit ödem ve ağrı giderici ilaçlar da tedavide faydalı olabilir. Bu önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda ise fizik tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Bunlar içinde en başarılı ve güvenilir yöntem ESWT tedavisidir. ESWT, kısaca şok dalga tedavisi, yüksek basınçlı ses dalgalarının bir uygulama başlığı ile vücudun istenilen bölgesine uygulanmasına dayanan güvenilir bir tedavi yöntemidir. Toplam 3-5 seans olarak uygulanır. Uygulama süresi 10-20 dakika arasıdır. Kalıcı sonuç veren, ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemidir. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşantısına devam edebilir. Tedavi sonrası 4–6 hafta içerisinde ağrı ve şikâyetler büyük oranda ortadan kalkarak hastanın yaşam kalitesinde düzelme sağlanmış olur. Lokal kortizon ve PRP enjeksiyonları da tedavide kullanılabilecek diğer yöntemlerdir. Ameliyat, topuk dikeni tedavisinde başvurulabilecek en son seçenektir ve çok ender olarak uygulanır. Hastaların büyük çoğunluğu ameliyat dışı tedavilerle sağlığına kavuşur” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr