22 Temmuz 2018 Pazar

Varis sandığınız kadar masum olmayabilir

Varis sandığınız kadar masum olmayabilir
Sağlık Yazdır

Kocaeli Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Murat Kaynak, varis hastalarını uyardı

Sanıldığı Kadar Masum Olmayabilir

Uzun süre ayakta kalanların ya da oturarak çalışmak zorunda olanların yaşadığı önemli sağlık sorunlarından biri olan varisler, tedavi edilmediği takdirde çok ciddi rahatsızlıklara dönüşebilir. Kocaeli Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Murat Kaynak, varislerin sanıldığı kadar masum bir hastalık olmadığını belirterek bazı uyarılarda bulundu.

 

Ölüm Riski Bile Var

Kaynak, “Varisler kadınlarda, erkeklere oranla 4 kat daha fazla görülmektedir. Genellikle vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında oluşmaktadır. Gece uyurken bacaklarda kramplara, kaşıntılara ve şişliklere neden olabilir. Toplardamarların genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hal alması olarak tanımlanan varisler tedavi edilmediği takdirde çok ciddi rahatsızlıklara, hatta “kronik venöz yetmezlik” adı verilen ölümcül bir hastalığa bile dönüşebilir” dedi.

 

Genetik Risk 4 Kat Fazla

Varislerin; gebelik, obezite, duruş bozuklukları, kabızlık, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabileceğini belirten Kaynak, “Ayakta sürekli iş yapan öğretmenler, cerrahlar, berberler ve ev hanımları risk altındadır. Ailesinde varis öyküsü olan kişilerde bu hastalığın görülme riski 4 kat fazladır. Varisin en yaygın belirtileri; bacakların görüntüsünün bozulması, ağrı ve dolgunluk hissi, kaşıntı, ayak bileğinde şişme, gece krampları, kanamalar, cilt değişiklikleri ve açık yaralar gibi olabilir.  Uzun süren bacak varislerinde bacak ülserleri de gelişebilir” dedi.

 

Tedavi edilmezse tekrarlayabiliyor

Varis tedavisinde amacın şikayetleri azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmak olduğunu belirten Kaynak, “Hastalık genellikle iyi huylu seyir gösterdiğinden hastaların çoğu ameliyat edilmez. Büyük varisleri olan hastalarda, kanama veya bacak ülseri gibi durumlar gelişirse, cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Varise neden olan etkenler ortadan kaldırılmadıkça hastalık tekrarlayabilir” dedi.

 

Varisten korunmak için;

- Bol giysileri tercih edin.

- Topuk yüksekliği 5 cm’den fazla olan ayakkabıları giymeyin.

- Bol bol hareket edin.

- Yürüme, yüzme, bisiklet, gibi sürekliliği olan hareketleri tercih edin. Yaz aylarında uzun süreli güneş banyolarından kaçının.

- Bir saatten daha uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın. Gün içerisinde birkaç kez bacakları yüksekte tutmak yararlıdır.

- Ayaklarınızla A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırıp, başparmakları birleştirin. Topukları birleştirip parmakları uzaklaştırarak V harfi yapın. Topuklarınız yerde kalsın, ayaklarınızın ön kısmını yukarı kaldırın. Sonra ayaklarınızın önü yerle temastayken topuklarınızı yukarı kaldırın. Hareketlerin hepsini 10’ar kez tekrarlayın.

- Soğuk suyla bacaklara duş yapın. Cilde uygulanan soğuk su kanın kalbe dönüşünü hızlandırır.

- Beslenmenize dikkat edin, günde en az iki litre sıvı tüketin ve sigara içmeyin.

- Doktor önerisi olmadan varis çorabı kullanmayın ancak tavsiye edildiyse düzenli giymeye özen gösterin.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr