17 Aralık 2018 Pazartesi
Öztekin Kaşukci

Satışlar yüzde 30, besiciler süreden yakınıyor

Satışlar yüzde 30, besiciler süreden yakınıyor
Ekonomi Yazdır

Haber

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala İzmit Belediyesi Modern Hayvan Pazarı’nda satışlar henüz yüzde 30'u bulurken besi çiftliği sahipleri kurbanlıkların pazara geliş süresinin kısa olduğundan yakındı

PAZAR (2)

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan tarafından yaptırılan Modern Hayvan Pazarı, bu yıl da Kurban Bayramı öncesi hayvan satışlarını gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı öncesi ağustos ayında açılışı yapılan Modern Hayvan Pazarı’nda şu anda 3 bin-3 bin 500 arası hayvan bulunuyor. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 90 farklı hayvan besi çiftliği sahipleri satışların yüzde 30'unun gerçekleştiğini belirtti.

 

BÜYÜKBAŞ (1)

TÜRKİYE’NİN EN MODERN HAYVAN PAZARI

Yılın her döneminde aktif olan Modern Hayvan Pazarı yasa gereği Kurban Bayramı’ndan on beş gün önce hayvan satışına başladı. Son derece modern olarak dizayn edilen ve 7/24 hizmet veren hayvan pazarında muayene ve karantina padokları, gübre çukuru, yem deposu, veteriner, kafeterya, yatakhane, mescit, 24 saat sıcak su ve duş imkanı bulunuyor. Hayvan Pazarı bünyesinde 2 veteriner, 20 personel, 5 temizlik işçisi görev alıyor. 

 

SATIŞ (1)

BESİCİLER MEMNUN

Hayvan satışı yapan besi çiftliği sahipleri, hayvanların genellikle Kars, Ağrı, Van, Yozgat’tan getirildiğini ifade etti. Yerli esnafın da bulunduğu hayvan pazarında satış yapan besiciler, Modern Hayvan Pazarı’nın diğer pazarlara göre daha modern, daha hijyenik ve sosyal aktivitelerinin olduğunun altını çizdiler.

 

HAYVAN FİYATLARI 800 İLE 15 BİN TL ARASINDA

Modern Hayvan Pazarı yetkilileri, ortalama 3 bin-3 bin 500 arasında büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunduğunu açıkladılar. Büyükbaş hayvanların 7 bin TL ile on beş bin TL arasında, küçükbaş hayvanların ise 8 yüz TL ile 2 bin beş yüz TL arasında satışının yapıldığını belirttiler. İki katlı olan pazarda büyükbaş hayvanlar üst katta, küçükbaş hayvanlar ise alt katta yer alıyor.

 

VETERİNER (3)

VETERİNER HEKİMDEN AÇIKLAMA

Hayvan pazarında satış yapan besiciler, Kurban Bayramı’na son 15 gün kala açılan Modern Hayvan Pazarı’nda sürenin kısa olmasından dolayı satışların da az olduğunu belirtti. Hayvan pazarında görev yapan Veteriner Hekim Cihan Altıntaş ise, konuyla ilgili gazetemize açıklama yaptı. Altıntaş, ‘’İnsanlara ve hayvanlara bulaşabilecek hastalık riskine karşı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurban satışlarının süresini 15 gün olarak belirledi. Biz de mağduriyetlerinin farkındayız. Sonuçta hayvan uzun yoldan geliyor ve dolayısıyla yıpranıyor. Hayvan ve halk sağlığını korumak için bu kuralı uygulamak zorundayız’’ şeklinde konuştu. 

HAYVAN PAZARI

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu