20 Eylül 2018 Perşembe
Global

Kurban Bayramı'nda et tüketimine dikkat!

Kurban Bayramı'nda et tüketimine dikkat!
Sağlık Yazdır

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte, et tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar tekrar gündeme geliyor. Kurban bayramında et ve şekerli besinlerin tüketimi artması sebebiyle, özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor

Aile Konak Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Buse Erten, Kurban Bayramı öncesi et ve şekerli gıda tüketimi konusunda uyarıyor.

DPOKTOR

           

KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE SAKLAYIN

Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle kurban etleri hemen tüketilmemeli en az 24 saat buzdolabında bekledikten sonra tüketilmelidir. Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır. Etler, büyük parçalar şeklinde değil kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun süre etler saklanabilir.

 

BOL YEŞİLLİK İLE TÜKETİN

Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir. Et yerken öğünlerinize C ve E vitamini içeren besinler eklerseniz etin içindeki demirin emilimini arttırırsınız. Bu yüzden etin yanında bol yeşillikli salata tercihediniz. Etler, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirilerek tüketmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Özellikle mangal gibi kömür ateşiyle yapılan pişirmelerde etin ateşle olan uzaklığına dikkat edilmelidir.  Yanan etlerde kanserojen maddeler meydana gelir bu yüzden etin kömürleşmesinden kaçınılmalıdır.

 

TATLI SONRASI AYRAN İÇİN

Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Size verilen ikramlardan küçük miktarlarda tüketmelisiniz. Her gittiğiniz misafirlikte her ikram edileni tüketmemelisiniz.Kurban bayramında sadece et değil tatlı tüketiminede dikkat edilmelidir. Eğer tatlı yediyseniz kan şekeri kontrolü için tatlı tüketiminin ardından süt veya ayran içiniz. Sağlıklı bayramlar.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr