22 Temmuz 2018 Pazar

Kırkyama Şenlikleri coşkuyla devam ediyor

Kırkyama Şenlikleri coşkuyla devam ediyor
Kültür-Sanat Yazdır

Gölcük Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Günleri kapsamında düzenlenen Geleneksel 8.’Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği- Çalıştayı’ Çınarlık Meydanı’nda yapılan törenle açılan şenlik vatandaşların yoğun ilgisiyle devam ediyor

kırkyama

Festival kapsamında sanatçılar teknik paylaşımlar yaparak festivale katılan vatandaşları bilgilendiriyorlar. İlk gün Teknik Paylaşım yapan sanatçılardan biri olan Hayrinur Torun Yün Kazaklardan Battaniye yapım çalışması tekniğini izleyiciler ile paylaştı. Kırk Yama sanatçısı Hayrinur Torun eskimiş kazakların nasıl birbirinden güzel battaniyeye dönüştürüleceğini anlattı. İzleyiciler Torun’un anlatımını büyük bir dikkatle takip ederek notlar aldılar.

 

kırkyma 3

VATANDAŞLAR İLGİYLE İZLEDİ

İkinci olarak teknik paylaşım yapan Macaristan’dan gelen Vargane Orban Erika kumaş üzerine boyalar ile nasıl baskı yapılacağını izleyicilere anlattı. İlginç tekniği ile vatandaşlar tarafından ilgiyle izlenen sanatçı sürekli alkış aldı. Renk renk boyaları silikon bir malzeme üzerine süren sanatçı rulo yardımı ile boyaları birbirine karıştırdı sonrasında bezi boyanın üzerine baskı yaparak değişik şekillerin beze çıkmasını sağladı. Elinde bulunan kalıplar yardımıyla değişik şekilleri bezlere çıkartan sanatçı sonunda bezleri tersinden ütüleyerek şekillerin kalıcı olmasını sağladı.

 

kırkyama 4

KIRGIZ SANATÇI ÇALIŞMALARINI PAYLAŞTI

Son olarak Kırgızistan’dan gelen sanatçı Alamonova Cholpon iğne oyası tekniği ile yaptığı şekilleri izleyiciler ile paylaştı. Sadece bir iğne ve iplik ile nasıl güzel eserlerin ortaya çıkartabilineceğini gösteren sanatçı beğeniyle takip edildi.

Çalıştayın sonunda Sırf Tiyatro ekibi Köyden İndim Şehre adlı oyununu sergilediler. Bir ailenin köy yaşantısını bırakarak şehre göç edişini anlatan oyun izleyiciler tarafında ilgiyle takip edildi. Çalıştaya katılan vatandaşlar böyle güzel bir festivali gerçekleştirdiği için Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e teşekkür ettiler.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr