17 Temmuz 2018 Salı

İzmit'te gezilip görülecek çok yer var

İzmit'te gezilip görülecek çok yer var
Kültür-Sanat Yazdır

Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişi bulunan ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapan İzmit’te gezip görülecek çok yer var

izmittegorulecek (6)

Asya ile Avrupa kıtaları arasında önemli kara ve demiryolu güzergâhlarının kesiştiği bir yerde bulunan İzmit, yıllarca sanayi kimliği ile anılıyordu. Dr. Nevzat Doğan’ın 2009 yılında İzmit Belediye Başkanı seçilmesinden itibaren, yok olmaya yüz tutmuş onlarca tarihi değere sahip çıkılıp restore edilerek gelecek nesillere aktarılması sağlandı. İzmit, tarihi eserler bakımından oldukça zengin. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserleriyle İzmit’in turizm kimliği ile anılması için Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan yoğun çalışmalar içinde bulundu. İzmit’te şimdiye kadar onlarca tarihi cami, hamam, çeşme, konak restore edildi ve halen restorasyonlar devam ediyor. Başkan Doğan’ın büyük önem verdiği Tarih Koridoru Projesi ile şehir yerli ve yabancı turistlere tanıtılarak sanayi kimliğinin yanı sır kültür turizm kimliğinin de öne çıkması hedefleniyor.

 

izmittegorulecek (4)

HEDEF 1 MİLYON TURİST

Her yıl milyonlarca turistin akınına uğrayan  İstanbul’a yakın olmasının avantajlarını şimdiye kadar değerlendiremeyen İzmit, Başkan Doğan’ın “ 1 milyon turist” hedefine de adım adım yaklaşıyor. Tarihi çeşme, konak, cami, hamamların onarılmasının yanı sıra   İzmit Belediyesi’nce şehrin tanıtımı için 2 adet turizm ofisi faaliyete geçirildi, İzmit’in tarihi ve turistik yerlerini gösteren İngilizce ve Türkçe kitapçıklar ve haritalar hazırlandı. Belediyenin resmi internet sitesi http://www.izmit.bel.tr/ 'deözel alanlar oluşturularak şehrin sadece İzmit’te değil dünyanın dört bir yanında tanıtımı hedeflendi. Vatandaşlar belediyenin resmi internet sitesine girerek TARİH KORİDORU bölümünden şimdiye kadar yapılan çalışmaların  yanı sıra gezilecek ve görülecek yerler hakkında da detaylı bilgiye sahip olabiliyor.

 

izmittegorulecek (5)

TURLAR DÜZENLENİYOR

İzmit’in öncelikle şehirde yaşayanlara tanıtılması için Başkan Doğan’ın talimatıyla “ Kentim İzmitim Turları” düzenlenmeye başladı. Turlar sayesinde  şimdiye kadar binlerce kişi yaşadıkları şehri daha yakından tanıma imkanı buldu. Son  olarak İzmit Tarih Koridoru Gezi Planı ile yeni turlarla şehrin özellikle tarihi yerleri vatandaşlara ücretsiz olarak tanıtılıyor. TURİZMİT adı verilen proje ile özel olarak tasarlanmış otobüs vatandaşları Cumhuriyet Parkı’ndan alarak Orhan Mahallesi Bağçeşme meydanına götürüyor. Otobüsten inen vatandaşlar, rehber eşliğinde yayan olarak sur kalıntıları, tarihi Orhan Camii’ne geliyor. Buradan İzmit’e kuşbakışı görme imkanı bulan vatandaşlar Karaburç’u gördükten sonra tarihi sokaklardan Akçakoca meydanına iniyor. Dere (Akçakoca) Cami, Osmanlı Meydanı, Akçakoca Anıtı, Süleyman Paşa Hamamı, Sırrıpaşa Konağı, Elbeyoğlu Konak, Pembe Köşk,  Yumurtacı Camii, Kapanca Sokaktaki tarihi yerleri gördükten sonra Kültür Tepesi’ne ulaşıyorlar. Burada da Redif Binası, İmaret Camii, Kasr-ı Hümayun, Paşalar Dairesi, Saat Kulesi ve Atatürk Heykeli hakkında bilgilendirilen vatandaşlar İzmit Körfezi manzarasında çaylarını yudumlayarak turun ilk bölümünü sonlandırıyor. İzmit Belediyesi yetkilileri, Proje kapsamında 3 aşamalı tur programı düşünüldüğünü, halen 1.turu hayata geçirdiklerini önümüzdeki dönemlerde 2. ve 3. tur programını da   başlatacaklarını söylediler.

 

izmittegorulecek (2)

TARİHİ UNUTMAK KENDİMİZİ UNUTMAKTIR

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, tarihin bir milletin en önemli değerlerimden olduğunu belirterek “ tarihimizi unutmak kendimizi unutmak demektir. Tarihini unutmuş veya tarihinden ders çıkarmamış bir milletleler hata yapmaya mahkumdur. İzmit Belediyesi olarak bu inanışla hareket ediyor ve şehrimizin tarihine sahip çıkmayı kendimize borç biliyoruz. İzmit, gerek coğrafi konumu gerekse tarihi ile önemli bir şehirdir.  Biz de, bize bu güzel şehri miras bırakan, atalarımıza karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek, gençlere bu tarihi mirası en güzel hali ile  teslim etmenin çabası içindeyiz. Çünkü biz inanıyoruz ki,  bir şehir tarihine sahip çıkarsa, o şehrin değeri artar. İzmit’imizin değeri de tarihine sahip çıkmakla artar. İzmitliler, belediyemizin Kültür Tepesi Projesi sayesinde yıllar sonra  Ata’sının önünden başları dik olarak geçiyor, isimlerini sadece kitaplardan okudukları şehitlerinin anıtlarına gidip onları hatırlıyor ve dua ediyor, tarihi sokaklarda gururla yürüyorlar. İzmit Belediyesi olarak bizim tarihimize, atalarımıza ve şehrimize olan bağımız, saygımız bugüne kadar asla sözde kalmadı, bundan sonra da kalmayacak. Çünkü bizim için tarih demek gelecek demektir. Çalışmalarımıza bu inanç ve kararlılıkla devam etmeyi sürdüreceğiz. Tarihini bilen, tarihinden ders çıkaran ve tarihine sahip bir kent olarak İzmit, tüm ülkeye örnek olacaktır” dedi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi YEDİ İKLİM Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Efe Tur Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr