22 Temmuz 2018 Pazar

Nöralterapinin adresi Romatem

Nöralterapinin adresi Romatem
Sağlık Yazdır

1920’li yıllarda ortaya çıkan, günümüzde özellikle Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yaygın olarak kullanılan nöralterapi, tamamlayıcı bir tıp dalı olarak Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde başarılı bir şekilde uygulanıyor.

Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Şirzai nöralterapiyi şöyle tanımlıyor: “Nöralterapi lokal anestezik madde kullanılarak yapılan düzenleme tedavisidir. Vücudumuzdaki otonom sinir sisteminin uyarılmasını ve düzenlemesini  sağlar. Çünkü çoğu kez modern tıbbın açıklayamadığı ve hastanın kendi psikolojisi ile ilgili olduğu söylenen rahatsızlıkların temelinde, aslında otonom sinir sistemindeki düzensizlik oluşturur. Hasta olan tüm doku ya da bedenlerde perfüzyon, lenfatik drenaj ve innervasyon bozuktur . Belirli yerlere uygulanan lokal anestezik enjeksiyonu ile vücutta kan dolaşımı, lenf dolaşımı ve sinir dokusu düzenlenir.  Nöralterapi ile  dokunun kan dolaşımı  artınca  doku beslenir, lenf dolaşım artınca dokudaki yabancı maddelerden  temizlenir ve sinir iletisi artar. Böylelikle beslenen temizlenen ve düzenli komut alan dokunun kendini iyileştirme kapasitesi artar.”

 

Hülya Şirzai

İLAÇSIZ TEDAVİ

Nöralterapinin zorunlu bir uygulama olmadığını belirten Doç. Dr. Şirzai, “Bu yöntem hastalara bir seçenek olarak öneriliyor. Yoğun şekilde kronik ağrı çeken hastalar, özellikle bu tedaviyi talep ederek bize başvurabiliyor. Herhangi bir ilaç kullanımı olmadığı için daha çok doğal yollarla tedaviyi tercih eden hastalar nöralterapiyi seçiyor” diyor. Dr. Şirzai ayrıca, “Düzenli ilaç kullanan tansiyon, diyabet gibi hastalıkları bulunan hastaların nöralterapi tedavisi almalarında bir sakınca görülmüyor. İlacı kesmek ya da dozunu değiştirmek gibi bir zorunluluk da ortaya çıkmıyor. Nöralterapinin önemli bir yan etkisi bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.

 

KİMLERE UYGULANABİLİR?

Nöralterapi tedavisinin kimlere uygulanabileceğini açıklayan Şirzai, “Nöralterapi tedavisi migren ve baş ağrıları, boyun, sırt ve bel ağrıları gibi kas kökenli ağrıların, bel ve boyun fıtıklarında ağrının giderilmesi, eklem hastalıklarında, alerjik astım ve alerjik rinit gibi alerjik kökenli hastalıkların tedavisi, tiroid hastalıklarının tedavisi, fibromiyalji, tonsillit, sinüzit, irritabl barsak hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.” diye konuştu.

 

HER YAŞA UYGUN

“Nöralterapi hem hastalıklarla mücadelede hem de sağlıklı halin korunmasında  kullanılan bir yöntemdir.” şeklinde konuşan Dr. Şirzai, “Nöralterapi çocuk ve yaşlılar dahil olmak üzere her yaşta hastaya uygulanabilir.” şeklinde konuştu. Bu yöntemin fizik tedaviyi ilgilendiren hastalıkların tedavisinde, nöralterapi eğitimi almış hekimler tarafından uygulandığını belirten Doç. Dr. Hülya Şirzai nöralterapi tedavisinde normal bir iğne uygulamasından daha fazla ağrı hissedilmediğini ve hastaların uygulamanın ardından günlük yaşantılarına devam edebildiğini belirtti.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr