23 Temmuz 2018 Pazartesi

Ekmeğinin de sanatının da maddesi aynı!

Ekmeğinin de sanatının da maddesi aynı!
Kültür-Sanat Yazdır

Haber

Osmanlı Devleti’nin önde gelen el sanatlarından filografi sanatçısı Semih Erdi, İzmit Sanat Sokağı’nda kendi eserlerini sergilediği bir sergi açtı. Dev sergi 7-8-9 Ağustos tarihlerinde açık kalacak

25 yıllık bobinaj ustası Semih Erdi, ürünlerini görücüye çıkarmanın heyecanını yaşıyor. Mesleğiyle sanatının iç içe olduğunu aktaran Semih Erdi, “Ben yaklaşık bir yıldır filografi sanatı ile uğraşıyorum. Fakat bu sanatta kullanılan malzemelerle, tellerle de 25 yıldır kendi mesleğimi icra ediyorum” dedi.

 

sanat ekmek 2

OSMANLI ZAMANINDA YAYGINDI

Filografi el sanatıyla ilgili bilgiler veren Semih Erdi, “Bu el sanatı özellikle Osmanlı Devleti zamanlarında çok yaygındı. Saray ve konaklarda süsleme sanatı olarak kullanılan bir sanat dalıydı. Tasavvufun eski üstadları, bu sanatı hat yazılarıyla birlikte çalışarak muhteşem eserleri ortaya çıkarmışlar” ifadelerini kullandı.

 

sanat ekmek 3

EN BÜYÜK HEDEFİM…

En büyük isteğinin ise filografi sanatını yaşatmak olduğunu ifade eden Semih Erdi, “Bir yıldır bu el sanatı ile iç içeyim. Benim en büyük hedefim bu unutulmaya yüz tutmuş güzel sanatımızı yaşatmaktır. Devamını sağlayacak insanlara bu işi öğretmek istiyorum” diye konuştu. Semih Erdi’nin sergisi 9 Ağustos’a kadar İzmit Sanat Sokağı’nda açık olacak. Sergide satış da yapılıyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr