22 Temmuz 2018 Pazar

Küçükkaya, parti içi hareketliliğe değindi

Küçükkaya, parti içi hareketliliğe değindi
Röportaj Yazdır

Haber

2019 Yerel ve Genel Seçimlerine doğru giderken, parti içindeki hareketliliğe değinen CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Şimdiye kadar beni devirme planı yapan ilk kişiler değiller ama genelde bu planı yapanlar bu işin altında kaldılar” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ile kongre sürecine ilişkin bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda parti içi çalışmalarından kongre sürecine, İzmit İlçe Örgütü olarak hedeflerinden adaylık sürecine kadar her konuyu ele aldık. 2019 Yerel ve Genel Seçimlerine doğru ilerlerken Küçükkaya, “Ben Hayır Bloğu ve Adalet Yürüyüşü felsefesinin İzmit liderliği ve neferliğine adayım. Artık küçük vizyon siyasetinin ötesinde İzmit’e, Kocaeli’ye ve Türkiye’ye büyük bir vizyon koymak gerekli” dedi.

 

IMG_5411

BU BAŞARI UYUM SAYESİNDE GELDİ

Parti içi çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Türkiye referandumdan sonra farklı bir siyasal iklime dönmüş durumda. Şu an siyaset matematiği yüzde 51’in üzerine kurulmuş. Cumhuriyet Halk Partisi sorunsuz, tek nefes, tek yumruk olduktan sonra başta Hayır cephesi ve daha sonra adalet sevdalıları ile beraber bir blok oluşturmak zorunda. Bu bloğun önderliğini yapmak zorunda. CHP’de politika yapan herkes bu başlıkta siyaset yapmazsa hem kendisine hem partisine büyük zarar verir. O yüzden önümüzdeki delegasyon seçimi ile ilgili ilçe örgütü de yapması gereken prosedürler haricinde çok fazla bir şey parti içine yönelik bir çalışma yapmayacağım. 25 yıldır bu partinin evladı olarak gerek pati kamuoyu askerlik haricinde hep İzmit’te yaşayan, İzmit’in çocuğu olarak İzmit halkı beni tanıyor. Referandum ve Adalet süreci yaşayan partimiz İzmit ilçe sınırlarında en üt düzeyde başarı göstermiş bulunmakta. 1999’dan beri İzmit, Hayır ve Adalet cephesinde ilk defa sandıkta kazanmış bulunmakta. Eğer kamuoyu ve parti içi taban bu başarıları görmese İzmit İlçe Örgütü’nü de bu kadar takdir etmez. Klikleşmiş parti içi muhalefet yapayım düşüncesi haricindeki birçok partili, sendika, STK kısacası Hayır Cephesi’nin tüm bileşenleri ile çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. Zaten birçok başarı bu uyum sayesinde geldi. Şimdi hedef ise, Hayır Cephesi ve Adalet Yürüyüşü ile birleşen bu yol arkadaşlığını 2019 Yerel ve Genel seçimlerine taşıyabilmek.

 

SAKİN BİR DELEGASYON SEÇİMİ BEKLİYORUM

Kongre sürecine girdiniz. Bu süreçte partililerinizden beklentiniz nedir?

Bu süreç Genel Merkezin yönetiminde İl ve İlçe Başkanlıklarının koordinesinde geçen bir süreç. Üye listesi, üye sayısı ve benzeri bütün organizasyonları Genel Merkez belirliyor, ama burası Cumhuriyet Halk Partisi. Delege seçimleri çatır çatır üyenin kendi iradesiyle gerçekleştirilecek. Geçen kongre öncesi daha gergin olan örgüt içi süreçte benim yönetim anlayışımdaki demokratlığımızı tüm kamuoyu gördü. Sorunsuz bir delegasyon seçimi geçirdik. Bu dönem referandum seçimlerinde başarılı olmuş, Adalet Yürüyüşü’nde fark yaratmış İzmit’te sakin bir delegasyon seçimi gerçekleşeceğini düşünüyorum. Tüm üyelerimizin bu seçimlere katılmasını, parti etkinliklerine sürekli katılan arkadaşlarımızın delege olma taleplerini daha yüksek sesle dillendirmelerini isterim. 

 

BU İŞLER YÖNETİCİ SAYILARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEMEZ

Partilimiz partiye sahip çıksın. İl, ilçe örgütlerinin yaptığı tüm etkinlikler kamuoyuna kendilerini ifade etme çalışmalarıdır. Yerel seçimleri kazanmak istiyorsak güçlü etkinliklerle İzmit halkına bu kenti çok iyi yöneteceğimizi göstermemiz gerekiyor. İl, ilçedeki yönetici sayılarıyla bu işleri gerçekleştirmek mümkün değil. Bütün partililerimizin bütün süreçlere sahip çıkması gerekiyor.

 

İSTİYORLARSA ONLAR İÇİN ADAY OLMAM

Küçükkaya’nın devrilme planları iddia ediliyor. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz? 

Bununla ilgili çok somut bir şey söylemek istiyorum. 1.90’ın üzerinde ve 100 kilo ağırlığın üzerinde olan bir adamım. Şimdiye kadar devirme planı yapan ilk kişiler olmadı ama genelde bu planı yapanlar bu işin altında kaldılar. Dikkatli olsunlar arkadaşlar. Küçükkaya’yı devirme planı yapılıyor mu, pek zannetmiyorum. Çünkü referandumda kentte Hayır çıkartmış, 13-0’lık mağlubiyetler serisini bozmuş, öyle veya böyle bir sürecin başında olmuş, referandum sürecinde onlarca etkinlikte mahalle mahalle dolaşmış, Ramazan’da eşiyle birlikte iftarlarda sofra sofra dolaşmış, Adalet Yürüyüşü’nde, hem mitinglere hem çevre ilçe başkanı arkadaşlarına yardımcı olmaya çalışmış bir ilçe başkanını devirmektense o ilçe başkanına omuz verip süreci ilerletme taraftarı olunmalı diye düşünüyorum. Klikleşmiş CHP siyaseti içinde olan arkadaşlar bu işin içinde mi değil mi bilmiyorum ama keşke gelip benimle kendi hatalarım, yanlış ve eksiklerim varsa bunu konuşsalar. Kendimi geliştirmeme yardımcı olsalar daha güzel olurdu. İstiyorlarsa da onlar için ilçe başkanı da olmam.

 

ARTIK KÜÇÜK DEĞİL BÜYÜK SİYASET

İlçe başkanlığında çok aday var. Sizin geleceğe dair planlarınız nelerdir, kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Ben Hayır Bloğu ve Adalet Yürüyüşü felsefesinin İzmit liderliği ve neferliğine adayım. Artık küçük vizyon siyasetinin ötesinde İzmit’e, Kocaeli’ye ve Türkiye’ye büyük bir vizyon koymak gerekli. Bunu gerçekleştirecek genç kadrolar var. Hedefimiz bu siyaseti kurgulayabilmek…Bu bölgedeki Hayır Cephesi ve Adalet Yürüyüşü’nde siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları nasıl hem destek verdi hem katıldı ve bu konuda da İzmit İlçe çok önemli bir köprü oldu. O yüzden ben de bu siyasetin peşindeyim artık.

 

O ZİHNİYETTEN DAHA İYİ YÖNETİRLER

Hayır’ın çıktığı tek ilçede Küçükkaya’dan daha fazlasını yapabileceğine inandığınız isimler var diyebilir misiniz? 

Burası Cumhuriyet Halk Partisi. Cumhuriyet Halk Partisi üye listesinden herhangi bir üyeyi alın, 60 senedir bu memleketi yöneten zihniyetten daha güzel bakanlık, daha güzel başbakanlık, daha güzel cumhurbaşkanlığı yapar. İnsanın olduğu yerde başarının çıtası yoktur. Muhakkak birçok arkadaşımızın da benden bu işi başarıyla yapacağına inancım sonsuzdur, ama benim ve arkadaşlarımın siyaset tarzına baktığınızda örgüt, mahalle temsilciliği, gençler ve kadınları her zaman ön plana çıkarma arzusu vardır. Bu iş direkt başkanlıkla başlayan bir iş değildir. Biz basamak basamak bu noktaya geldik. Eğer bugün kamuoyunda Küçükkaya çok başarılı gözüküyorsa gençlik kollarından gelmesinin etkisi tartışılmazdır. O yüzden sürekli partinin işleyişi içerisinde olsunlar. Çok inandığım bir Brezilya Atasözü vardır: Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir. Biz de örgüt siyasetinin son demlerini yaşıyoruz artık. Kendimizi başka bir platformda partiye hizmet etme noktasına götüreceğiz. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr