22 Temmuz 2018 Pazar

Baran 15 Temmuz gecesini anlattı

Baran 15 Temmuz gecesini anlattı
Röportaj Yazdır

Haber

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, “Türkiye’nin geleceği için Yenikapı ruhunun önemi büyüktür. Bir olursak karşımızda kimse duramaz” dedi

15 Temmuz 2016’da parti binasına ilk giden isimlerden olan İsmail Baran, bir yıl önce yaşanan durumu dergimize anlattı.

“Halkımız 15 Temmuz’dan çok büyük dersler çıkardı. Bu milletin bir ve beraber olduğu tüm dünyaya gösterildi” diyen Baran, birlik ve beraberliğin sürmesi durumunda Türkiye’nin her zorluğu aşacağını ifade etti. 

Baran, “Türkiye’nin geleceği için Yenikapı ruhunun önemi büyüktür. Bir olursak karşımızda kimse duramaz” ifadesini kullandı.

 

19829920_10155447338663686_2090941814_o

Bir yıl öncesi ülke için zor bir gündü. Değerlendirir misiniz? Neler yaşadınız?

15 Temmuz 2016’yı hatırlamak istemeyiz. Aradan bir yıl geçti. Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki hainlerin yaptığı darbe girişiminde 249 vatandaşımız şehit oldu. Hepsini anıyorum. Fakat şu da var: Sizin şer bildikleriniz bazen hayra dönüşür. 15 Temmuz da böyle oldu. 15 Temmuz bu milletin kendine gelmesine vesile olmuştur. Bu manada şer bildiğimiz konu, hayırla sonuçlanmıştır. Halkımız 15 Temmuz’dan çok büyük dersler çıkardı. Bu milletin bir ve beraber olduğu tüm dünyaya gösterildi. Bu milletin ayrı gayrısı olmadığı ispatlandı. Türk halkının sağcı-solcu, laik-antilaik gibi bir ayrım içinde olmadığını gördük. O akşam ben şunu gördüm: Bizler biraz solcuymuşuz, bizler biraz ülkücüymüşüz, bizler biraz Aleviymişiz. Meğer bizler etle tırnak gibiymişiz. Bunları gördüm.

 

_DSC7596

Neler yaptınız?

O akşam hep beraber yollara döküldük. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatlarını harfiyen uyguladık. Onların halkımızı meydanlara çağırmasıyla 15 Temmuz’da kendimize geldik. Bu sinsi yapıların meğer ne büyük ihanet projeleri çizdiğini üzülerek gördük. Darbe teşebbüsü neticede başarısızlıkla sonuçlandı ve kazanan Türkiye oldu. Bunun neticesinde devletin iliklerine kadar sinmiş olan paralel yapı büyük oranda temizlendi. Bu temizlik hareketi de devam ediyor. Bu şekilde belki 15 Temmuz olmasaydı, bu yapıyı 50 sene temizleyemezdik. Madem bunlar iyot gibi açığa çıktı, gerek yargı, gerek emniyet, gerekse de askeriyede tek tek temizlendi. Bunun yanı sıra bu yapıya destek verenler tutuklandı. Bu yapının sosyal medya ayağı bitirildi. Hepsi deşifre oldu. 15 Temmuz bir milat. Bu milletin bir araya geldiği, milli ve manevi değerlerine sımsıkı sarıldığı, idealist bir bakışla geleceğine kendi yön verdiği bir tarih 15 Temmuz. Bu tarih asla unutulmayacak bir tarih. Biz Körfez Belediyesi olarak 15 Temmuz’u asla unutturmayacağız. 15 Temmuz’da bürün Körfez halkıyla bir araya geleceğiz.

 

Haberi nerede ve nasıl aldınız?

15 Temmuz gecesi bakanımız ve milletvekillerimizle bir nikahtaydık. Eve geldiğim gibi çocuklar televizyonu izlememi söyledi. Televizyona baktım ve olağanüstü bir durum olduğunu anladım. Apar topar aracıma atladım ve il binasına doğru yola çıktım. Yoldayken İl Başkanımla konuştum. O da zaten il binasına gidiyormuş. Ben ile gittiğimde Milletvekilimiz Mehmet Akif Yılmaz ve birkaç kişi vardı. İlk gidenlerden biri benim. Bir saat geçmeden il teşkilatımız ve parti binamızın önü ana baba gününe döndü.

 

Körfez’de askeri birlik var mı?

Küçük bir hava radar birliği var. Personelimize talimat verdik ve tüm iş makineleri oraya gitti ve olası bir girişimin önüne geçti. Zabıtaya gereken talimatımızı verdik. Cumhurbaşkanımız ölümüne dedikten sonra bizim de tartışmamız olmaz. Biz de ölümüne gittik. Ya onlar kazanacaktı biz. Sonuçta biz kazandık. Bu milletin darbeye-işgale pabuç bırakmayacağını herkese gönderdik.

 

_DSC1664

Demokrasi nöbetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

28 gün boyunca demokrasi nöbetlerimiz sürdü. İlk akşam ve sonraki günün akşamı tüm belediye otobüslerimizi kullandık ve halkımızı Perşembe Pazarı alanına taşıdık. Daha sonra ise demokrasi nöbetlerimiz ilçemizde sürdü. Tütünçiftlik Kültür Merkezi önünde halkımızla bir araya geldik. Daha sonra o meydana 15 Temmuz ve Şehitler Meydanı dedik. Halkımız her akşam yoğun bir şekilde nöbetlerimize geldi. Bu 15 Temmuz’da da nöbetlerimizi devam ettireceğiz. Şehitlerimizi yine anacağız. Şehit ailelerimize ziyaretlerde bulunacağız. Çünkü 15 Temmuz ve ardından gelen Yenikapı ruhu bu ülke için çok önemli. Bu milletin birliği ve beraberliği olduğu sürece darbeler bize işlemez. Ama bunun için Yenikapı ruhunun devam etmesi gerekiyor. Bizim yapacağımız en hayırlı çalışma, bu milletin birliğine katkı vermeye çalışmak. Biz de bunu çok önemsiyoruz. Örneğin Kiraz Festivali ile insanlarımızı bir araya getiriyoruz. Milli ve manevi yapının daim olması gerekir. Böyle toplumların her zaman güçlü kalacağına inancım tam. Biz milli ruha sahip bir nesil yetiştirme adına birçok faaliyette bulunuyoruz. Özellikle spor okullarını çok önemsiyoruz. 5 ila 16 yaşları arasındaki 3 bin 500 çocuğa eğitim veriyoruz. Bu eğitimler sadece spordan ibaret değil. Bu çocuklarımıza milli ruhu aşılıyoruz. Üniversite öğrencilerine burs veren belki de tek belediyeyiz. Bunu bir dernek aracılığıyla yapıyoruz. Burs verdiğimiz öğrenci sayısı 2 bin 900. Tabii ki bu sayıları artırmak için büyük mücadele veriyoruz. Milli ruh için spor, sanat, edebiyat çok önemli.

 

Devlet kurumları kendi içini de temizledi. Siz neler yaptınız?

FETÖ ile en iyi mücadele eden belediyelerden biri naçizane Körfez Belediyesi. Gerçekten büyük mücadele verdik. 25 çalışan üzerinde paralel yapı ile ilgili direk ya da bağlantılı ilişkilerin olduğu yönündeki duyumlar üzerine inceleme yapıldı. Bu çalışanların bir bölümü işe iade edildi. Bu örgütle ilişkileri olanların ise şu an Körfez Belediyesi’yle bir bağı bulunmuyor.

 

Başka neler söylemek istersiniz?

15 Temmuz’un önemi herkes tarafından bilinmelidir. Bu noktada bizlere düşen görev çok büyük. Bizler de görevimizi eksiksiz yapmak için mücadele veriyoruz. Evet, 15 Temmuz bir kahramanlık hikayesidir ve milletin birliği ve beraberliği sonucu kalkışma bastırılmıştır. 15 Temmuz’da da darbenin bastırılmasının ardından Türkiye geleceğe daha emin adımlarla yürümeye başlamıştır. Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri vardır ve 15 Temmuz’da aldığı güç nedeniyle bugün itibariyle bu hedeflere ulaşmak zor değildir. Bunun için yapmamız gereken birlik ve beraberliğimizi sağlamlaştırmaktır. Bu ülke sağcısıyla solcusuyla söz konusu milli konular oldukça yan yana gelmekten, omuz omuza vermekten asla çekinmemektedir. Türkiye’nin geleceği için Yenikapı ruhunun önemi büyüktür. Bu Yenikapı ruhunda Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, hükümet üyelerimiz ve muhalefet partilerimiz bir platformda, milyonlarca insanın karşısında bir araya gelmiştir. Bu ruh düşmana korku vermiştir. Bu ruhun devam etmesi gerekmektedir. Elbette Türkiye demokratik bir ülkedir ve demokrasinin en önemli sacayağı muhalefettir. Fakat muhalefet, yaptıkları bazı eylemlerin PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerinin işine geleceğini aklından çıkarmamalıdır. Onların bilerek ya da bilmeyerek bu örgütlere verdikleri destek, Türkiye’ye zarar vermektedir. Sonuç olarak, Türkiye, birlik ve beraberlik içinde yarınlarına daha güçlü adımlarla yürümektedir. Şehitlerimizi tekrar anarken, gazilerimize sağlıklar diliyorum.  

_DSC2203

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr