26 Eylül 2018 Çarşamba
Global

Kocaeli Tıp’ta yeni tedavi yöntemi

Kocaeli Tıp’ta yeni tedavi yöntemi
Sağlık Yazdır

Haber

Özel Kocaeli Tıp Merkezi’nin başarılı hekimlerinden Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Hatice Ergüner, yaklaşık 2 ay önce uygulamaya başladığı kemik iliğinden kök hücre tedavisini kamuoyuna aktardı

İlimizde hizmet vermeye başladığı günden bu yana birçok başarıya imza atan Özel Kocaeli Tıp Merkezi, kemik iliğinden kök hücre tedavisini de uygulamaya başladı. Tıp merkezinin başarılı doktorlarından Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Hatice Ergüner; bel, boyun, diz kireçlenmesinde ve romatizmal hastalıklarda kemik iliğinden kök hücre tedavisini anlattı. Tıp merkezinin kafeteryasında düzenlenen toplantıda Kocaeli Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Ellialtı da yer aldı.

 

ELLİALTI

40 KİŞİLİK FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİ

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Özel Kocaeli Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Ellialtı, “Yeni başlayan bir tedavi yöntemini duyurmak için buradayız. Bakkala bile arabayla giden bir toplumun devamında karşılaştığı sorunlar var. Kas ağrıları, kireçlenme derken insanlar kendilerini ameliyat masasında buluyor. 40 kişiden oluşan bir fizik tedavi ünitemiz var. Tabi toplumun ihtiyacına binaen yeni tedavi yöntemleri de gelişmekte. Hastanın durumuna göre kemik iliğinden tedavi yöntemini Hatice hanım, ihtiyaç duyulan yerlere uygulama yapmaya başladı” şeklinde konuştu.

 

UZMAN

ASIL TEDAVİ 3 HAFTA

Kemik iliğinden kök hücre tedavisini yaklaşık 2 aydır uygulayan Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Hatice Ergüner, “En fazla kök hücre kemik iliğinde bulunmakta. Kemik iliğinden kök hücreleri alıyoruz ve asıl tedavi edilecek hücreleri kişinin ilgili bölgelerine uyguluyoruz. İşlem yaklaşık yarım saat sürüyor. Kök hücre kan gibi daha sonra tekrar oluşuyor. Asıl tedaviyi 3 hafta sonra yapıyoruz. Özellikle kireçlenmelerde, bel boyun fıtıklarında, spor yaralanmalarında, iyileşmeyen yaralanmalarda uygulanabiliyor” açıklamalarında bulundu.

 

KÖK HÜCRE NEDİR?

Kök hücreler vücudumuzda bütün doku ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, farklı organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Vücudumuzdaki kemik, kas, kıkırdak, karaciğer, sinir ve cilt hücreleri gibi hücreler bölündükleri zaman kendileri gibi aynı hücreleri oluştururlar. Oysa kök hücrelerin bu hücrelerden farklı olarak belirlenmiş bir fonksiyonları yoktur. Bu yüzden aldıkları sinyale göre farklı hücre tiplerine dönüşebilirler.

 

KEMİK İLİĞİNİN KÖK HÜCRE TEDAVİSİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Kök hücreler kemik iliğinde uygun bir yuva içinde (niş) bulunurlar. Niş içinde yerleşmiş olan kök hücreler çoğalma sinyali almadığı sürece sessiz formdadır. Periferik kanda hücrelerin eksilmesi sessiz konumdaki hücrelere uyarı olarak gelir. Bu uyarılar ile çoğalma sinyali alan kök hücre kendi kendini yeniler, bir kısım kök hücre de gereksinim duyulan hücre tipine farklılaşır. Biz de kliniğimizde kök hücrelerin bu özelliklerinden faydalanarak kas iskelet sistemi hastalıklarında gerek kandan gerekse kemik iliğinden alınıp hazırlanan kök hücre tedavileri uygulamaktayız.

 

KÖK HÜCRE TEDAVİLERİNİN BAŞLICA KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Eklem ve kıkırdak bozuklukları

Kireçlenemeler (Bel Boyun Diz Kireçlemeleri)

Omurga ve intervertebral disk dejenerasyonları

Tendon ve bağ problemlerinde (tenisçi dirseği, omuz impingement sendromu gibi)

Kaynama gecekmesi olan kırıklar

Romatizmal dejeneratif hastalıklar

Diyabetik yaralar, Enfekte yaraların tedavisi

Güç iyileşen yaralar, Dekubit ülserleri

Çene eklemi destruksiyonu

Anti-aging uygulamaları

Proloterapi uygulamaları

Bel boyun fıtıkları

Menisküs yırtıkları

 

KÖK ( STEM CELL ) HÜCRE NASIL ELDE EDİLİR?

Kök hücre hazırlanması özel ekipman ve eğitim gerektiren bir işlemdir. Kök hücreler en kolay iki şekilde elde edilebilir.

1.Yol: Hastadan damar yolu ile yaklaşık 40-80 cc kadar kan bu iş için özel olarak hazırlanmış pıhtılaşma önleyici ilaç ihtiva eden tüplere alınır. Alınan kan tüpleri özel işlemlerden geçirilir. İşlem tamamlandıktan sonra elde edilen kök hücreler ve iyileşme sağlayan faktörler uygulanmak istenen bölgeye uygulanır.

2. Yol: Hastanın kemik dokusundan özel aparatlar ile istenildiği kadar kemik iliği alınarak 1. yoldaki işlemler yapılıp hazırlanan kök hücreler istenilen bölgeye uygulanır.

Kök Hücreyi kemik iliğinden hazırlamanın, damar yoluyla hazırlamadan farkı;

 *hem bütün kök hücre tiplerini içermesi

*hem de çok daha nitelikli ve

*daha çok sayıda kök hücre içermesidir.

 

NEDEN KEMİK İLİĞİ İLE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ?

Damar yolu ile alınarak elde edilen kök hücrelerle, tedavi yöntemi olarak, uygulanan PRP(Plataler-Rich-Plazma)’de trombositten zenginleştirilmiş plazmadan faydalanılırken, CGF (Concentrated Growth Factor)‘de ise trombositlerin içindeki konsantre büyüme faktörlerinden faydalanılır. CGF’de aynı zamanda elde edilen konsantre growth faktörün ufak bir miktarı damar yolu ile geri verilerek kemik iliği uyarılır, böylece kemik iliğindeki kök hücrelerin, hasarlı bölgeye gitmesi de hedeflenir.

 

AĞRI KESİCİ DEĞİL TEDAVİ EDİCİ

PRP ve CGF kişinin leğen kemiğinden alınan kemik iliğinden elde edildiğinde kandakine oranla çok daha yüksek sayıda nitelikli ve tedavi edici hücrelerden direkt olarak faydalanmayı sağlar. Uygulanan yöntemler ağrı kesici değil tedavi edicidir. Genellikle Kemik İliği’nden kök hücre tedavisini birer ay arayla 2 seans CGF ile desteklenir. Aynı bölge için yılda bir kez kemik iliği ile kök hücre tedavisi uygundur. Farklı bölgelerdeki rahatsızlıklar için bu süre beklenmeden yeniden kemik iliği alınarak uygulama yapılabilir.  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr