23 Nisan 2018 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kitap Fuarı’nda

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kitap Fuarı’nda
Güncel Yazdır

Haber

9’uncu Kocaeli Kitap Fuarı’na gelen Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Ben, Öteki ve Ötesi” konulu söyleşi gerçekleştirdi

9’uncu Kocaeli Kitap Fuarı, önemli isimleri ağırlamaya devam ediyor. 13 Mayıs tarihinde kapılarını açan fuar, söyleşiler ve imza günü etkinliklerini de tüm hızıyla sürdürüyor. Bir haftayı geride bırakan fuarda dün Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Ben, Öteki ve Ötesi” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiye Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Derinceli Gülşah ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

PRTOKOL

 

BEN BİZDE SİYASET VE DİNİ OLUŞTURDU

Yahya Kaptan Salonu’nda düzenlenen söyleşide konuşan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Eğer ‘ben’ varsa o ‘ben’in dışında var olan özneler, toplumlar, kolektif hafızalar, coğrafyalar vardır. Avrupa merkezci perspektifinden bakıldığında İslam toplumları, Ortadoğu toplumları tarihte yoktular. Onlar sadece Batı toplumuna katkı sunan dipnot oldular. Modern döneme geldiğimizde kimlik önemli değil, küreselleşme var. ‘Ben’ duygusunun aslında hiçbir zaman ortadan kalkmadığını, bizim siyaset ve din anlayışımızı oluşturduğunu gördük” şeklinde konuştu.

 

KALIN

BEN’E ODAKLANDIĞIMIZDA KÜÇÜLÜRÜZ

Devamında “Ben” ve “Öteki” kavramlarını açan Kalın, “Bizim gelenekte ben diyen kaybetmiştir. Bizde Aliler, Ömerler, Selahaddin Eyyübiler vardır. Bizde hakikat yolculuğuna çıkmış bireyler vardır. Öteki dediğimizde bir anlamda bizim dışımızda tarihte, tecrübelerde ortaya çıkmış öznelerdir. Bizim geleneğimizde öteki düşman olarak gördüğümüz değildir. Burada temel problem ‘ben’e odaklandığınızda bu insanı küçültür. Biz aslında başkalarıyla beraber olduğumuz oranda zenginleşen varlıklarız. Öteki ile çatışmak zorunda değiliz” ifadelerine yer verdi.

 

NE KENDİMİZ OLABİLDİK NE BAŞKASI

Daha sonra “Ötesi”ni anlatan Kalın, “Ötesi ise, ‘öteki’ ile ‘ben’i var eden bir başka unsurdan bahsediyoruz. Türk modernleşme tarihine baktığımızda biz uzun süre kendimizi başkasının aynasında görmeye anlamlandırmaya çalıştık aslında biz bu şekilde ne kendimiz olabildik, ne başkası olabildik. Artık kendi geleneğine yapıcı eleştirel ve daha kucaklayıcı yönünden baktık” sözlerini kullandı. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele 23 Nisan Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Veral 23 Nisan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi