25 Haziran 2018 Pazartesi

Baştürk'e tahliye

Baştürk'e tahliye
Asayiş Yazdır

Haber

MOBESKO eski başkanı Ramazan Baştürk bugün ikinci duruşmasında , terör örgütüne yardım ve yataklıktan 2 yıl 1 ay hapis cezası alarak, adli kontrol şartı ve yurtdışı çıkışı yasağıyla tahliye edildi

BAŞTÜRK, HAKİM KARŞISINDA

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yaklaşık 10 aydır tutuklu bulunan işadamı Ramazan Baştürk bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı.Bu duruşmada şuanda ise tanıklar dinleniyor. İlk konuşan tanık ise H. E. oldu.

 

H.E ifadesinde,"5 yıl boyunca Bank Asya’da çalıştım. Çeşitli şubelerde çalıştım. Baştürk’ü de bankaya gelip gitmesinden tanıyorum. Bazen haftada bir gelirdi. Yalnız geldiği de oluyordu çalışanlarıyla da geliyordu. Bankada pos cihazı vardı. Kendisini sadece şube müşterisi olarak tanıyorum. Banka müdürlerimiz bize Ramazan bey gibi önemli tanınmış müşterilerimize karşı biraz daha hassasiyetli davranmamızı isterdi. Yani bankadan memnun ayrılmaları istenirdi.

 

İYİ DAVRANDIK
Ancak banka müdürü H. E., Ramazan Baştürk’ün FETÖ üyesi olduğu şeklinde bir beyanı olmadı. Yani Baştürk’e yalnızca bankacılık faaliyetleriyle iyi davrandık. Emniyet ifademde isimleri yazılı kişileri tanıdığımı söyledim. Fakat benim Ramazan Baştürk’ün Kocaeli’de FETÖ’nün mütevelli heyetinde olduğu gibi banka müdürümüz (bank asya izmit şube müdürü) Ergün A.’nın bu şekilde bir beyanı olmamıştır. Emniyette bize bu isimleri tanıyor musunuz diye sordular. Tanıdığımızı söyledim.

 

BÖYLE ŞEYLERE KATLANACAKSINIZ
2008-2014 yılları arasında Bank Asya İzmit şubesinde çalıştım. E. A. isimli müdürümüz, her pazartesi sabah yaptığımız kahvaltıda bir kaç isim söyledi. Ramazan Baştürk’ün de aralarında olduğu bir kaç ismi sayarak bu isimlerin asla bankada bekletilmeyeceğini söyledi. O dönemde beş isim saydı. Ama neden nasıl bir sebeple bu isimleri saydı bilmiyorum. Maaşımız her yattığında bizden kurban parası kesiliyordu. Neden diye sorduğumuz zaman banka müdürü bize burada çalışıyorsanız böyle şeylere katlanacaksınız diyordu.

 

TOPLANTILARDA GÖRMEDİK
Bankanın Fetullah Gülen’in bankası olduğuna dair İzmit Şube Müdürü E. A. bunu beyan etti. E. A. iki kez bazı çalışanları toplayıp sohbete de götürdü. Fakat sanığı bu toplantılarda görmedik. Şube Müdürü E. A.nın sanığın FETÖ cemaatine katkı sağladığı şeklinde bir beyanatı olmadı" şeklinde konuştu.

 

ŞAHSEN TANIMIYORUM
Mahkemede ifade veren diğer tanık O.T ise,"2013 haziran ayından sonra Ramazan Baştürk’ü hiç görmedim. Bank Asya’da 2004-2015 yılları arasında bankada çalıştım. Sanığı İzmit şubesinde çalıştığım süreden tanırım. Kendisini bir iki kez bankada gördüm. Sanığın ismini duydum ama şahsen tanımıyorum. Benim ilgilendiğim bir müşteri değildi. Sanığın FETÖ’ye destek verip vermediğini bilmiyorum. Fakat sadece Sanığın cemaate yakın olduğunu hissediyordum. Fakat bunu destekleyecek hiçbir kanıtım yok. Sanığında aralarında bulunduğu isimlerin FETÖ’nün ilimizdeki mütevelli heyeti içerisinde olduğu gibi bir şey banka müdürü E. A. tarafından söylenmedi. Ben böyle bir şey duymadım" dedi.

 

BAŞTÜRK, "BANK ASYA'YA YATIRILMIŞ KURUŞ PARAM YOK"

İfade vermeye başlayan Ramazan Baştürk, ”Benim Bank Asya’ya yatırılmış tek kuruş param yoktur. Oradaki hesabım ticaridir. Bu bir zorunluluktan açılmış ticari hesaptır. Bankaya 125 lbin lira yatırdığım raporda söylenmektedir. Bu tamamen kira kontratlı gayrimenkullerimden gelen paradır. Diğer 80 bin lira ise ticari hesabıma aktarılmak üzere yatırılmış ve bu 80 bin lira 20 dakika sonra da hesaba aktarılmıştır. Ocak şubat ve mart döneminse bankaya bir kuruş yatırılmadığı bakiyenin 0.43 kuruş olduğu ekstreden görülmektedir.” dedi.

 

TANIKLIK YAPANLARI TANIMIYORUM

Tanıklık yapan çalışanları tanımıyorum.Hesabima yatan para ticari hesabıma aktarılmıştır.Benim mütevelli heyetinde olmam söz konusu değildir.İzmit'te 200 kişi hakkında soruşturma yapıldı benim sadece iki kişiyle telefonda görüştüğüm ortaya çıktı.Biri Abdulbaki Karaman diğeri Metin Gündüz bunlardan biri komşum biri iş yaptığım birisi. Karamanla beş senede 22 kez gorusmusum.beraatimi talep ediyorum.

 

BAŞTÜRK GELİRSE İYİ DAVRANIN DEMİŞ OLABİLİR

Ben aylık 800 bin ile 1 milyon TL ödeme yapan birisiyim. Pos cihazları içerisinde Bank Asya'da vardır bu çok doğal çünkü diğer bankalarından pos cihazları vardi. Örneğin büyükşehirin 7 bin personeline Bank Asya kartı dağıtıldı.Ben 2011-2016 yılları arasında 5 kez gitmedim bankaya. Tanıkları tanımıyorum.mudurlerini de tanımıyorum.Beni hiçbir banka gişede bekletemez.ben hiçbir bankada gişede beklemem.Yoksa o bankayla çalışmam.Bu müdürler çalışanlara ramazan Baştürk gelirse iyi davranin demiş olabilir.

 

ADLİ KONTROL AŞRTIYLA TAHLİYE

ilk olarak hakim karşısına çıkan Ramazan Baştürk, terör örgütüne yardım ve yataklıktan 2 yıl 1 ay hapis cezası alarak, adli kontrol şartı ve yurtdışı çıkışı yasağıyla tahliye edildi

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr