24 Haziran 2018 Pazar

Mavi Ay, “Ben de varım” diyor

Mavi Ay, “Ben de varım” diyor
Röportaj Yazdır

Haber

İlimizde pastacılık sektörüne atılarak “Ben de varım” diyen Mavi Ay Pastanesi Sahibi Fuat Öztürk ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

Sanayi Mahallesi Fırat Sokak No 28 İzmit adresinde yaklaşık 4 yıldır halkımıza hizmet eden Mavi Ay Pastanesi Sahibi Fuat Öztürk, işletmesinde bizi ağırladı. Asıl mesleğinin fotoğrafçılık olduğunu belirten Öztürk, bir anda kendini pastacılık sektöründe bulduğunu söyledi. Sektördeki sıkıntıları bizimle paylaşan Öztürk, belediyeden sokaktaki seyyar satıcıların da kendileri kadar denetlenmesini istediğini belirtti.

 

ÖZTÜRK

İLK BAŞTA AYAZ’DI

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Fuat Öztürk kimdir?

1973 Trabzon Araklı’da dünyaya geldim. İlkokulu orada okudum. Ortaöğrenimimi Kullar’da tamamladım. Liseyi Endüstri Meslek Lisesi’nde bitirdim. Liseden sonra uzun bir süre fuarda fotoğrafçılık yaptım. Askerden geldiğimde arıtma tesislerinde çalıştım. Karabük-Safranbolu’da da 3 yıl kadar fotoğrafçılık yaptım. Daha sonra Hayrullah bey (Demiray) ile Tüysüzler İş Merkezi’nde bir süre çalıştık. Sonra otomotiv sektörüne girdim. Otomotivin ardından gıda işi de tamamen tesadüf oldu. Bir anda kendimi bu işte buldum. 6-7 yıl Ayaz Pastaneleri’nde çalıştım. Sonra burayı devralmamla beraber Ayaz’ın ismini Mavi Ay olarak değiştirdik. Kendi markamızı oluşturmaya çalıştık. 3-4 yıldır da burayı işletiyorum. Evliyim, bir kız, bir oğlum var.

 

MAVİ AY (1)

TAMAMEN SANAYİYE HİTAP EDİYORUZ

Mavi Ay kaç kişilik kapasiteye sahip ve hangi kitleye hitap ediyor?

Kendimiz açıp kendimiz kapatıyoruz. Personel sayımız part-time ile 5 oluyor kadrolu baktığımız zaman ise 4 kişi oluyoruz. 250 metrekare kullanım alanımız var. Üst katımız da bulunuyor ama bir kat da yetiyor bize. Toplamda 80-100 arası misafirimizi rahatlıkla burada ağırlayabiliyoruz. Haftanın 6 günü açık olup Pazar günleri ise izin kullanıyoruz. Tamamen sanayiye hitap ediyoruz. Dışarıdan gelen müşterilerimiz de tabi ki var. Akşam 19:00’a kadar açığız.

 

BAHTİYAR İLE (2)

O DÖNEM DAHA İYİYDİ

Başka şubeniz var mı? Neden sanayiyi tercih ettiniz?

Aslında Arslanbey civarında bir yer düşünüyorduk. O anda burası devrediliyordu, o dönem burası daha iyi geldi bize. Hafta sonlarının tatil olması, tek vardiya olması, pazar gününün tatil olması açısından bakmıştık. Başka şube düşüncemiz şu an için yok.

 

IMG_5424

BU İŞE ŞAKAYLA BAŞLADIK

Ürünleri yapma konusunda sizin de bir yeteneğiniz var mı yoksa mutfakta başka birinden yardım mı alıyorsunuz?

Bu işe biz başlarken şakayla başladık. Bu işyeri konusunda benim en büyük destekçim yeğenim Bahtiyar olmuştur. Ürünlerin birçoğunu kendisi diğer kısmını da birlikte yapıyoruz. Yeğenimin gayretleri ile beraber devam ediyoruz. Çok fazla dışarıdan ürün almıyoruz.

 

BAHTİYAR

HERKES İŞSİZLİKTEN ŞİKAYET EDİYOR

Gıda sektörü zor bir sektör. Peki sektörde kaliteyi yakalamak ve sürekliliği sağlamak için neler yapıyorsunuz?

Öncelikle hijyen, temizlik diyorum ben. Kullanılan ürünlerin kalitesi önemli. Ayrıca personelimizin disiplinli çalışması. Zaten çalışan arkadaşlarımızın birçoğu işinde deneyimli. Bir tane garson bulamadım. Herkes işsizlikten şikayet ediyor. Ama çalışacak olan personel bulmakta sıkıntı yaşıyoruz.

 

TATLI

RAKAMLAR YÜKSEK

İzmit’te gıda sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

İzmit’te gıda sektörü aslında çok iyi bir durumda. İşin açıkçası rakamlar biraz yüksek gibi geliyor. Sanayi ile kıyasladığımızda diğer bölgelerin rakamlarının daha yüksek olduğunu görüyorum. Aslında buranın da o seviyeye çıkması lazım. Bu konuda birlik ya da birinin yaptırım gücü varsa fiyatları dengeleme anlamında çalışma yapması lazım. Hepimiz çoğu zaman karşılaşıyoruz bir x yerdeki bir restaurant ile ben de aynı yerden alışveriş yapıyorum. Birbirimizi o anlamda görebiliyoruz. Dolayısıyla maliyetlerin aynı olmasıyla sanayi ve başka yerdeki fiyatlar aynı olmayınca biz biraz geride kalıyoruz.

 

SANAYİ YOLUNUN DEĞİŞTİRİLMESİ

Bundan sonra 3-5 yıl öncesine kıyasla işleriniz nasıl?

İlk aldığımız zaman işlerimiz biraz daha iyiydi. Artık içinde bulunduğumuz durum mu yoksa insanların alım gücü müdür bilemiyorum. Sanayi yolu güzergahının değiştirilmesi gibi etkenler söz konusu.

 

KRİZ HEPİMİZİ ETKİLİYOR

Ekonomik kriz sizin sektörü de etkiledi mi?

Tabi ki bizim sektörü de etkiledi. Hammaddenin maliyeti sektörü etkiliyor. Çarşıda esnaf bir poğaçayı 1,5 liraya satarken sen sanayide 1,5 liraya satamıyorsun. Ekonomik kriz hepimizi etkiliyor.

 

VİTRİN (2)

BELEDİYE BUNLARI DA DENETLESİN

Özellikle son yıllarda merdivenaltı diye tabir edilen yerlerde üretim yapıyorlar. Bu konuda nasıl bir cezai uygulama var?

Sokakta kim bir şey satıyor, belediye bizi denetlediği kadar bunları da denetlesin. Ben nasıl gıda uzmanı tutuyorsam, benden atık yağın hesabını belediye soruyorsa, hijyenle ilgili bir soru soruyorsa aynı soruları onlara da sormalarından yanayım. 

 

PASTA (4)

GÖRSEL OLARAK ÇEKİCİ

Son yıllarda pasta sektöründe renkli şeker hamurları kullanılıyor. Bunlar sağlıklı mı?

Görsel olarak çok çekici oluyor. Daha az katkı ile yapılan ürünler daha çok kullanılıyor. Tabi ki bu işi yapan arkadaşlarımız bunun ne derece yapıldığını daha iyi bilirler.

 

İKİ GÜNLÜK RAF ÖMRÜ

Bugün üretilen bir pasta kaç günde tüketilmeli?

Maksimum iki gün raf ömrü var. Bayatlayan pastalar da imha oluyor. Direkt çöpe gidiyor.

 

MÜŞTERİNİN ANLAMASI ZOR

Pastanın taze olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Müşteri olarak onu anlama şansınız zayıf. Ancak keki sertleşmiştir, keserseniz, yerseniz öyle anlarız.

 

PASTA

PASTADA İDDİALI OLMASAK DA

Minimum bir pasta fiyatı nedir?

Minimum pasta fiyatı, 6-8 kişilik pastalar 35 TL’den başlıyor. Bizim sabahları poğaça, börek, kahvaltı tabağı, omlet menemen, muhlama gibi kahvaltılık ürünlerimiz var. Öğlen ara boşluğumuzu sulu yemek ve ızgara çeşitleriyle tamamlıyoruz. Bunun yanı sıra sütlü ve şerbetli tatlılarımız var. Pastada iddialı olmasak da sabah grubu ve öğlen yemeğinde ve mayalı grubunda iyiyiz. 

 

BAHTİYAR İLE (3)

BAŞKA MÜŞTERİ ALMAYACAĞIZ

Ramazan ayı geliyor. Bununla ilgili bir kampanya çalışmanız var mı?

Ramazan ayında tatlılarda kampanyaya gireceğiz. Grupla için iftar yemekleri yapacağız. Örneğin 20 kişi geldi, o gün başka müşteri almayacağız. Maksimum 50 kişi ağırlayabiliriz. Devletin herhangi bir kurumundan bir beklentim yok. Pastacılık gibi işletmeleri gerek Pastacılar Odası, gerekse İl Sağlık Müdürlüğü en azından 6 ayda bir 3 ayda bir hijyenik açısından değerlendirmesi lazım. Sektörle ilgili seminerler düzenlenmesi lazım. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr