25 Haziran 2018 Pazartesi

Zeytinoğlu'ndan işsizlik değerlendirmesi

Zeytinoğlu'ndan işsizlik değerlendirmesi
Ekonomi Yazdır

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şubat ayı yüzde 12,6 olarak gerçekleşen işsizlik oranı ile ilgili “Uzun süredir yüksek seyreden işsizlik oranımızda şubat ayından itibaren kırılma yaşadık. Reformların istihdam üzerinde ilk olumlu etkisini gördük. Hala yüksek olmakla birlikte istihdam seferberliğinin yansımalarını gördüğümüz yüzde 12,6 seviyesindeki işsizlik oranlarını olumlu değerlendiriyoruz” dedi

TÜİK tarafından açıklanan şubat ayı işsizlik oranının, geçen yılın aynı ayına göre 1,7 puan arttığını, ancak bir önceki aya göre ise 0,4 puan gerilediğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, “Ocak ayında işsizlik oranında zirveyi görmüştük. Teşviklerle ocak ayından şubata işgücüne katılan kişi sayısı 197 bin kişi artmış. 284 bin kişi istihdam edilmiş. Dolayısıyla işsiz sayımız 85 bin kişi azalmış. İşgücüne katılım bu kadar artmasaydı işsizlik oranımız daha da düşebilirdi. Teşviklerin mevsimsel etkilerle birlikte ikinci çeyrekte daha olumlu sonuçlarını göreceğimizi düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Ayhan Zeytinoğlu “Tabii hükümetimizin başlattığı seferberlik ve teşviklerle işsizlik oranlarımızdaki gerilemenin kalıcılığı konusunda tereddütlerimiz var.  İşsizlikle ilgili başta nitelikli eleman olmak üzere yapısal sorunlarımız hala devam ediyor. Ve bu sorunlar bugünden yarına çözümlenmesi mümkün değil” dedi.   

 

GENÇ NÜFUS

Genç nüfustaki işsizlik oranının geçen aya göre 1,2 puan gerilemesine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Gençlerdeki işsizlik oranını çok önemsiyoruz. Genç nüfustaki işsizlik oranı geçen aya göre gerileyerek yüzde 23,3 seviyesine indi. Bir önceki ay bu oran yüzde 24,5 idi. İstihdam seferberliğinin etkilerini genç nüfustaki işsizlik oranlarında da görüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu oranın daha da gerileyeceğini bekliyoruz” dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr