23 Nisan 2018 Pazartesi

7 yıldızlı kent Başiskele'de, 7 yıldızlı yatırım

7 yıldızlı kent Başiskele'de, 7 yıldızlı yatırım
Eğitim Yazdır

Haber

Başiskele Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklığıyla ve Başiskele İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla yapılan Başiskele Çocuk Üniversitesi düzenlenen törenle hizmete açıldı

PROTOKOL

Başiskele Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklığıyla ve Başiskele İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen bir sosyal sorumluluk projesi olan Başiskele Çocuk Üniversitesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Kent Konseyi Eski Başkanı Abdullah Köktürk, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hayrullah Demiray, KOGACE Başkanı ve Gazetemiz Genel Koordinatörü Çetin Gürol, çok sayıda çocuk ve veli katılım sağladı.

 

ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARA ÖZEL EĞİTİM

Şehitekrem Mahallesi’nde (Bahçecik Merkez) törenle açılışı yapılan “Yeni Neslin Üniversitesi”nde çocuklar erken yaşta; bilim, spor ve sanatın eğlenceli yüzü ile tanışacak. Başiskele‘de sayıları oldukça yüksek olan özel yetenekli çocukların bu üniversite ile kabiliyetleri doğrultusunda eğitim almaları sağlanacak. Başiskele Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklığı ve Başiskele İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, bölgemizde ikamet eden veya eğitim gören 8-12 yaş aralığındaki çocuklara ücretsiz eğitim desteği verilmesi planlanıyor. Başiskele Çocuk Üniversitesi’nde görev alan akademisyenler, eğitimciler ve psikologlarla çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi hedefleniyor.

 

snat

3 KADEMELİ EĞİTİM

Eğitim süreci 3 kademeden oluşmakta; 30 Eylül 2017 tarihinde başlayıp 8 ay sürecek olan 1.Kademe eğitimlerinde 200 özel yetenekli öğrenciye eğitim desteği verilmesi planlanıyor. Başiskele Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi’nin ortaklığı ve Başiskele İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, bölgemizde ikamet eden veya eğitim gören 8-12 yaş aralığındaki çocuklara ücretsiz eğitim desteği verilmesi planlanıyor.

 

ÖN KAYITLAR 15 MAYIS-15 AĞUSTOS ARASI

2017-2018 Eğitim döneminde Başiskele Çocuk Üniversitesi’ne kesin kayıt yaptıracak öğrencileri belirlemek amacıyla; 15 Mayıs-15 Ağustos 2017 tarihleri arasında ön kayıtlar alınacak. Ön kayıt müracaatı yapacak öğrencilerimizin daha önce; Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) veya ilgili kuruluşlar tarafından yapılan testler sonucu özel yetenekli olduğuna dair belgelerini getirmeleri veya okullarının rehber öğretmenleri tarafından “Çocuk Üniversitesi’nin öğrencisi olmaya adaydır” yazısıyla müracaatları gerekiyor.

 

laboratuvar

ZİHİNSEL VE BEDENSEL GELİŞİME KATKI

Başiskele Çocuk Üniversitesi’nde görev alan akademisyenler, eğitimciler ve psikologlarla çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi hedefleniyor. Eğitim süreci 3 kademeden oluşmakta; 30 Eylül 2017 tarihinde başlayıp 8 ay sürecek olan 1. Kademe eğitimlerinde 200 özel yetenekli öğrenciye eğitim desteği verilmesi planlandı. 1.Kademede üniversiteye yeni katılan öğrencilere, öğrenim gördükleri okullarının ders saatleri dışında (cumartesi ve pazar günleri) uyum ve alıştırma programları, eğlenceli yönüyle bilimlerin tanıtılması, aynı zamanda zihinsel ve bedensel yeteneklerini keşfetmeye ve geliştirmeye yönelik destek eğitimleri verilecek.

 

KOÜ’DE PROJE VE ARGE ÇALIŞMALARI

1.Kademe eğitimlerini tamamlayan öğrenciler 2018-2019 Eğitim döneminde 2. Kademe eğitimlerine alınacak. 2.Kademe eğitimlerinde çocukların yeteneklerini belirlemek, geleceğin önemli mesleklerini yerinde uygulamalı olarak tanıtmak; bilim, sanat ve spor alanlarında verilecek destek eğitimleri ile de zihinsel ve bedensel yeteneklerini geliştirmek hedefleniyor. 2019-2020 eğitim döneminde 3. Kademe eğitimine geçen öğrenciler; Kocaeli Üniversitesi Kampüs alanında, Kocaeli Üniversitesi akademisyenlerinin rehberliğinde (mentorluk), 1. Ve 2. Kademe eğitimleriyle belirlenen yeteneklerine uygun, proje ve Ar-Ge çalışmalarıyla eğitimlerine devam edecekler.

 

YAZ OKULU İMKANI

Ayrıca; İsteyen Her Öğrenci Çocuk Üniversitesi’nin Yaz Okulundan da Yararlanabiliyor. 8-12 yaş aralığında olan ve 10 Mayıs 2017 tarihine kadar kayıt yaptıran ilk 70 öğrenci; 3 Temmuz- 4 Ağustos 2017 tarihleri arasında eğitim verecek “Yaz Okulu” na katılabilecek. Yaz Okuluna katılan öğrenciler; 6 ayrı branştan birinde (Eskrim, Masa Tenisi, Modern Okçuluk, Ebru, Resim/Grafiti, Akıl Oyunları) eğitim alacak. Yaz Okulunda eğitimler, hafta içi 5 gün verilecek ve sabahtan öğleye kadar sanat ve spor branş eğitimleri verilecek, öğleden sonra ise kültür-sanat amaçlı gezi ve seminerler düzenlenecek.

 

IMG_6014

HEPSİ BİZİM ÇOCUKLARIMIZ

Törende ilk konuşan projenin mimarı Kent Konseyi eski Başkanı Abdullah Köktürk, “Üstün yetenekli eğitim merkezi olarak faaliyet gösteren bir eğitim merkezimiz. Özel yetenekli çocuklarımıza bizim özel çocuklarımız da. Burada hassas bir denge var. İlçe milli eğitim müdürlüklerimiz üniversitemizle istişareler sonucunda bu safhaya getirilmiştir” dedi.

 

AYAZ

AMACIMIZ OKUYAN, ÜRETEN GENÇLİK

Ardından kürsüye çıkan Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, “Önümüzdeki iki ay içerisinde Başiskele halkımıza Bahçecik bölgemizde harika bir gençlik merkezini geçlerimizle buluşturacağız. Başiskele Belediyesi olarak en altta çalışan arkadaşlarımıza kadar hizmet etmek. Derdimiz, aşkımız 7/24 Başiskele’ye değer katmak. Başiskele Belediyesi olarak çocuklara yönelik hedefimiz; okuyan üreten tarihini ve medeniyetini tanıyan çocuklarımızı yetiştirmek. Gençliğin ve geleceğin şehri Başiskele’de okuyan, üreten, milli değerlerine sahip çıkan çocuklarımız için bu projeyi çok önemsedik. Burada yetişecek neslimizin heyecanına coşkusuna şahitlik edeceğiz” dedi.

 

GÖREVİMİZ SADECE YOL, PARK YAPMAK DEĞİL

Devamında Başkan Ayaz, “Biliyoruz ki belediyelerin görevi sadece yol yapmak çocuk parkı inşa etmekten ibaret değildir. İfa etmesi gereken sorumluluklarından bir tanesi geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmasıdır. Bizim amacımız baskı olmadan öğrencilerimizin düşünce becerilerinin gelişmesini sağlamak, kendi yaşamlarına yön vermelerine destek vermektir. Böylece yeni neslimiz inandığı değerlerini keşfetme imkanıyla tanışacak. Başta Abdullah hocam olmak üzere bize inanan, marka bir eğitim kurumu olan KOÜ’nün amblemini buraya koyup destek veren Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Bizden hiçbir şekilde maddi manevi yardımını esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

kaymakam

BEYİN GÖÇÜNÜ ÖNLEMEMİZ LAZIM

Ardından Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay kürsüye çıkarak projeye katkı sunan herkese teşekkür etti. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Kocaeli Üniversitesi, eğitim ve bilimde önemli katkılar sunan bir eğitim kurumudur. Proje için gerçekten çok mutlu olduk. Sanayileşmiş olan kentimizde binalar yaptık, insanlar yetiştirdik ama sanat yönünde özel yetenekleri olan bireylerin yetişmesi oldukça önemli. Ülkemizde beyin göçlerini de çok gördük. Beyin göçünü önleme açısından çocuklarımızın geliştirilmesi çok nemli. Başiskele Belediyemiz sadece bu üniversite değil yakın zamanda Güzel Sanatlar Fakültesi için de yeni yer kazandıracağız” ifadelerine yer verdi.

 

karaosman

ÇOCUKLARIMIZ FANUSTA YETİŞMİYOR

Son olarak konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Artık yerel hizmetler sadece yol altyapı parktan ibaret değil bizi asıl geleceğe taşıyan bu tür çalışmalardır. Biz gençlerimizi ideali davası olan gençler olarak yetiştireceğiz. Geleceğin Fatihleri, geleceğin bilim adamlarını bu tür yerlerde yetiştireceğiz, fanusta değil. Yine çocuklarımızı sevindiriyoruz. 4. sınıftan 5. Sınıfa geçen çocuklarımıza başkanımız bisiklet hediye ediyor. 5’ten 6’ya geçen çocuklarımız için de hemen bisikletleri temin edip sizlere takdim edeceğiz” dedi. Ardından projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların sonunda çocuklara bin 429 çocuğa bisiklet dağıtımı yapıldı. Daha sonra protokol mensupları Başiskele Çocuk Üniversitesi’nin açılış kurdelesini birlikte keserek üniversiteyi gezdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele 23 Nisan Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Veral 23 Nisan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi