24 Haziran 2018 Pazar

Yabancı öğretmenler ilimize hayran kaldı

Yabancı öğretmenler ilimize hayran kaldı
Röportaj Yazdır

Haber

AB Erasmus Programı “From Passion To Job” (KA2) projesinin üçüncü ve son etabı ülkemizde başladı. Proje kapsamında ülkemizi temsil eden Başiskele Anadolu Lisesi’ne Portekiz ve Polonya’dan öğretmenler ziyarette bulundular. Öğretmenler gerçekleştirdiğimiz söyleşide çok Kocaeli’yi çok beğendiklerini ifade ettiler

Projenin koordinatörlüğünü Polonya’nın Tarnow şehrindeki “Gimnazjum Tarnowie” adlı okul yapıyor. Kocaeli Başiskele Anadolu Lisesi’nin ve Portekiz Agrupamento de Escalas Rio Tinto 3 okulunun ortak olduğu Kısa Dönemli Öğrenci Grupları Değişimi Projesi olan “From Passion To Job” (Tutkudan mesleğe) adlı proje Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi. Projenin temel amacı unutulmaya yüz tutmuş meslekleri farkı kültürden öğrencilere aktarmak, meslekler hakkında bilgiler vermek. Projenin 3. Ayağı için ilimize gelen Polonyalı ve Portekizli öğretmenlerle bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

ÖĞRENCİ PROGRAMINDA ÖĞRENCİ YOK

Öğrencilerin de katılım göstermesi gereken ziyarete Polonyalı ve Portekizli öğrencilerin getirilmediğini görüyoruz. Öğrenciler için yapılan bir projeye sadece öğretmenlerin dahil edilmesinin nedenlerini Polonyalı ve Portekizli öğretmenlerle konuştuk. İki ülkeyi temsilen konuşan öğretmenler de Türkiye’nin terör olaylarıyla gündeme gelmesinden dolayı ailelerin çocukların gelmesine izin vermediğini belirtiyorlar.  Proje kapsamında ülkemize Portekiz’den Jose Sousa, Maria Jose, Ana Santos ve Emilia Reis, Polonya’da ise Marzena Zmuda, Paulina Kentner ile Krysztof Lesniak ziyarette bulundular. Polonyalı öğretmen Marzena Zmuda Kocaeli’nin çok güzel bir şehir olduğunun altını çizerek, “Harika bir şehir, ırmaklar, doğasıyla, manzarası çok güzel bir yer burası” ifadelerini kullandı. İşte yanıtları:

 

Öğrencilerin gelmemesi yönünde ne gibi çekinceleri vardı ailelerin?

Ben daha önce Antalya’ya gelmiştim. Bu Türkiye’ye 3. Gelişim. Aileler özellikle 15 Temmuz sonrası yaşanan olaylardan dolayı çocukları gönderme noktasında çekindiler. Çünkü televizyonlarda, haberlerde Türkiye sürekli terör olaylarıyla lanse ediliyor. İslam ülkesi gözüyle bakılıyor. Geldiğimiz de ise Türkiye’deki kültüre bakış açımız değişti. Birçok ortak noktamız olduğunu gördük.

 

Peki proje hakkında neler söylersiniz?

Proje çocuklar ve bizler açısında oldukça faydalı. Böyle mesleklerin olduğunu bilmiyordum. Bizim okulumuzda da kariyer günleri etkinlikleri oluyor. Projenin en güzel tarafı farklı ülkelerin kültürlerinin tanınmasına katkı sağlaması.

 

AVRUPA’DA DA BOMBALAR PATLIYOR

Zmuda’nın ardından sorularımıza yanıt veren Portekizli öğretmen Jose Sousa çocukların neden getirilmediğini sormamızın üzerine Türkiye’nin hep kaos varmış gibi lanse edildiğini belirterek, “Ben bu konuda medyayı suçluyorum. Sanki Türkiye’de sürekli bomba patlıyor gibi yansıtılıyor. Avrupa ülkelerinde de bombalar patlıyor. Fark nedir” dedi.

 

Kocaeli’yi nasıl buldunuz?

Kocaeli yaşamak için çok güzel bir yer. Fakat trafik biraz sıkıntılı. Bahçeler çok güzel. Yol çalışmaları dikkatimi çekti. Yollarınız yenileniyor. Şu ana kadar bir problemle karşılaşmadım. Bir problemle karşılaşırsam da trafik yüzünden olur büyük ihtimalle.

 

Projeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Projenin iyi yönleri ve kötü yönleri var. Onları dengelemeliyiz. İletişim kurma anlamında bazen zorlanıyoruz. Eğitim sistemleri arasındaki farkı görüyoruz. Ülkeler arasında ekonomik, sosyal, dini açıdan farklılıklar var. Projemizin bir parçası da unutulan meslekler. Bu mesleklerin olduğunu öğreniyor çocuklar.  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr