23 Eylül 2018 Pazar
Global

Lenfödemden Romatem'le kurtulun

Lenfödemden Romatem'le kurtulun
Firma Rehberi Yazdır

Kolda sıkışma ya da dolgunluk hissi, ağrı, ağırlık, karıncalanma, şişlik ve kızarıklık, kol, el ve el bileğinde hareket zorluğu, saat, yüzük ya da bileziğin sıkması ve buna bağlı sıkıntı ile huzursuzluk. Eğer bu belirtiler varsa sizde de lenfödem olabilir. Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nden Doçent Doktor Hülya Şirzai lenfödemin ne olduğunu ve nasıl tedavi edilebileceğini anlattı

Lenf sistemiyle ilgili bir hastalık olan lenfödemi anlatan Doçent Doktor Hülya Şirzai, "Lenf sistemi, lenf sıvının lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşan ve vücudumuzun içerisinde kanalar bezler ve alanlardan oluşan, beyin hariç insan vücudunun her yerinde küçüklü büyüklü olan, devamlı dolaşım yapan kısacası lenf sıvısını taşıyan sisteme denir. Bu sistemin bütünlüğünün veya işlevlerinin bozulduğu durumlarda lenfödem gelişebilir. Vücudumuzda 1000’e yakın lenf nodu ile bu nodlarla ilişkili yüzeyel ve derin lenfatik damarlarımız bulunmaktadır. Yüzeyel lenf damarlarımız cildin hemen altında yer alır ve kollar ve bacaklardan gelen lenf sıvısını filtre edilmek üzere koltukaltı ve kasıktaki lenf nodlarına boşaltır. Lenfödem (lymphedema) lenfatik dolaşım sisteminde malformasyon, gelişim geriliği veya kazanılmış bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan proteinden zengin interstisyel sıvı toplanması olarak tanımlanabilir." dedi.

 

"LENF DOKUSUNUN DOĞUŞTAN YOKLUĞU YA DA ANORMALLİĞİ"

Lenfödemin sebebine bağlı olarak primer veya sekonder olarak ikiye ayrıldığını belirten Doçent Doktor Şirzai şöyle konuştu: "Primer lenfödem lenf dokusunun doğuştan yokluğu ya da anormalliği sonucunda oluşabilir. Sekonder lenfödem ise daha çok karşılaşılan bir durumdur. Bu durum lenfatiklere baskı, tıkanma veya patolojilerine bağlı gelişen fonksiyonel yetersizlik nedeniyle oluşabilir. Kanser ve/veya kanser tedavilerine bağlı sıklıkla gelişir. Meme kanseri, genital sistem kanserleri, üriner sistem kanserleri, kolorektal kanserler, melanoma ve baş boyun kanserleri tedavisinde uygulanan lenf nodu diseksiyonları ve radyoterapi lenfödem için bir risk faktörüdür. Obezite de lenfödem gelişiminde bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Meme cerrahisi sonrası lenfödem gelişme sıklığı yaklaşık olarak %25’tir."

Hastalığın gelişimini anlatan Şirzai, "Lenfödem gelişmiş olduğu düşünülen hasta ile karşılaşıldığında ilk yapılması gereken lenfödemin nedenini anlamaya çalışmak, tipini ve evresini mümkün olduğunca belirlemektir.Öncelikle lenfödemin primer mi sekonder mi olduğu ayrımı yapılmalıdır. Lenfödemin başlangıç döneminde (evre1) ödem yumuşaktır, gode (basmakla çukur) bırakır ve ekstremitenin yukarı kaldırılmasıyla geçici olarak düzelir. Bu aşamada tedavi edilmeyen lenfödem ilerler ve sertleşerek fibrotik hal alır (evre 2), bu evrede lenfödem daha az gode bırakır, daha serttir ve ekstremitenin elevasyonu ile azalmaz veya hafif bir azalma gözlenir. Lenfödemin daha ilerlemiş hali olan dönemde (evre 3) deride trofik değişiklikler ortaya çıkar, ciltte siğil benzeri oluşumlar görülebilir, kıllanma artışı olabilir, lenf sıvısı dışarı bir kanalla akabilir (lenfore) ve tekrarlayan enfeksiyon ataklarıyla (lenfanjit) cilt koyu bir renk alabilir." ifadelerini kullandı.

 

1 HAFTADAN KISA, 1AYDAN UZUN SÜREBİLİR

Lenfödem tedavisinin zaman ve sabır gerektiren ancak başarılı sonuca ulaşan bir hastalık olduğunu belirten Doktor Şirzai, "Eğer kısa süre önce şişmiş ise tedavi daha kısa, eğer kolunuz uzun süredir şiş ise tedavi daha uzun sürecektir. Bu nedenle en kısa sürede tedaviye başlamak tedavi başarısını arttıracaktır. Fizik tedavi doktorunuz tarafından planlanan tedaviye uyum, tedavi başarısını etkiler. Tedavi bazen 1 haftadan kısa, bazen 1 aydan uzun sürebilir. Doğru uygulama yapılmazsa başarı sağlanamaz. Tedavide amaç, şişliği indirmek ve tekrar oluşmasını önlemeye çalışmaktır. Doğru cilt bakımı, kendi kendine masaj ve elle yapılan lenf drenajı (bu konuda eğitim almış, deneyimli kişilerce uygulanmalıdır), kompresyon giysileri, komplet dekonjestif tedavi, kinezyobantlama, basınç pompaları, lenfödem egzersizleri,aerobik egzersizler, güçlendirme egzersizleri, ileri vakalarda cerrahi. Tedavide doktor tarafından ölçülen kol çapı önemlidir. Çap farklarına göre bu tedavilerin hepsi veya birkaçı uygulanır. Operasyon öncesi dönemde fizik tedavi doktoru tarafından görülmeli ve yapılması gerekenler hakkında eğitim alınmalıdır. Eğer bu mümkün olmamışsa operasyondan sonra takibe alınmalıdır." diye konuştu.

 

Doçent Doktor Hülya Şirzai lenfödem hakkında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:
– Hiçbir şişliği ihmal etmeyin, hemen fizik tedavi doktorunuza başvurun.
– Kolunuzu temiz tutun, cilt bakımı yapın.
– Banyo sonrası ve gün içinde cilde nemlendirici sürün. Nemlendirici alkol, parfüm, mineral yağ, talk, lanolin içermemelidir.
– Manikür yaptırmayın. Tırnak etlerini kesmek yerine geri itin.
– Kolunuzu kurularken aşırı bastırmayın.
– Her türlü basınç ve basıdan korunmaya çalışın, riskli koldan aşı olmayın, tansiyon ölçtürmeyin, kan aldırmayın
– Riskli kol ile ovma, çekme, itme gibi tekrarlayıcı hareketlerden kaçının.
– Kolunuzu güneş yanığından koruyun. Güneşten koruyucu kremler kullanın ve güneş altında uzun süre kalmaktan kaçının.
– Banyoda keseleme, lifleme yapmayın.
– Sauna, kaplıca gibi fazla sıcak ortamlardan veya yazın aşırı sıcakta dışarı çıkmaktan kaçının.
– Ev ve bahçe işleri yaparken eldiven kullanın, çıplak ayak ile yürümeyin.
– Omuza baskı yapmayan, geniş askılı iç çamaşırı, hafif protez kullanın.
– Yolculuğa çıkarken basınç kolluğu kullanın.
– Kullandığınız giysilerin lastiklerinin sıkı olmamasına dikkat edin
- Ayak bileği yaralanmalarından ve sakatlanmalardan kaçınmak için rahat ayakkabı giyin

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr