24 Haziran 2018 Pazar

At arabacılığından Türkiye’ye açılan yolculuğun hikayesi

At arabacılığından Türkiye’ye açılan yolculuğun hikayesi
Röportaj Yazdır

Haber

İlimizde ve ülkemizde kendini kanıtlayan firmalardan Barış Kereste’nin sahibi Murat Barış, at arabacılığından Türkiye’ye açılan başarılı yolculuğu hikayesini bizimle paylaştı

İlimizde kendini kanıtlayarak Türkiye’ye açılmayı başaran firmalar arasında yer alanBarış Kereste’nin Sahibi Murat Barış ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda Barış, Yavuz Sultan Selim Mahallesi Sapanca Yolu Caddesi Acısu Kartepe adresinde faaliyet gösteren firmanın kuruluş ve gelişim sürecini bizimle paylaşırken tüccarın ve sanayicinin üzerindeki ağır vergi yükünden de yakındı. Yatırımcılara da önerilerde bulunan firma sahibi Barış ile ülke ekonomisinden Kocaeli ekonomisine, Kocaeli’nin yaşanabilir bir şehir olabilmesi için yapılması gerekenlere kadar birçok konuyu ele aldık.

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Murat Barış kimdir?

1972 İzmit doğumluyum. Bu şehirde doğup büyüdüm. Kereste işiyle uğraşıyorum, ara sıra da sivil toplum örgütlerinde görev alıyorum. Kocaeli Ticaret Odası’nda meclis üyesiyim. Şehrin ticaretine bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Evliyim ve bir tane kızım var.

 

40 İLDE VARIZ

Barış Kereste sektöre nasıl girdi?

Barış Kereste 1957 yılında kurulmuş ancak ruhsatı 1958 yılında alınmış. Rahmetli babamın at arabacılığıyla başlayıp kamyon kasasına, oradan keresteciliğe kerestecilikten de WoodPan markamızla devam eden şirketimizin hikayesi bu. Biz burada kerestenin her türlüsünü üretiyoruz ve satıyoruz. Onun haricindeWoodPan Masif Panel bizim markamız. Türkiye’de bunu yapan artık çok firma yok. Biz Türkiye’de bu işle ilgilenen firmalar arasında ilklerdeyiz. Türkiye çapında da 100’ün üzerinizde bayimiz var. Biz İzmit Merkez’deydik, sonra Sanayi’ye geçtik. Rahmetli babamdan kalan iş keresteciliğe geçtik. Kerestecilikten sonra İzmit’te bayağı bir ivme kaydettik ve bu işin İzmit’te bir numarası olmuştuk. Artık ufkumuzu biraz daha genişletelim, biraz daha geliştirelim diye düşündük. Buradan yola çıkarak da yeni bir ürün olarak ne üretebiliriz, nasıl farkındalık yaratabiliriz diye düşündük. Sektörde İzmit’e ilk iyi otomatik makineyi kendi sektörümüzde alan firma biziz. Sonra Türkiye’ye açılalım dedik. Şehir şehir gezdik. Gitmedik şehir bırakmadık. Gece gündüz çalıştık. Verdiğimiz emeğin karşılığını da aldık. Şu anda Türkiye’nin ortalama 40 ilinde varız. Olmadığınız illere de çok satış olmadığından veya bir pazarı olmadığından dolayı giremiyorsunuz. Şu anda toplamda da 120 bayimiz var.

 

barış-1

 

 

PİYASADA CİDDİ DARALMA VAR

Ülkemiz ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadı, o süreçlerde nasıl bir politika izlediniz?

Türkiye’de bundan önce her 5 senede bir kriz oluyordu. Onlara karşı her zaman tedbirli olmaya çalıştık. Onlara karşı kendi savunma mekanizmamızı geliştirmeye çalıştık. Ama bu süre zarfında tabi ki bazen hasar aldık, bazen yıprandık. Ama çok şükür bugünlere gelebildik. AK Parti döneminden önce her 5 yılda bir yaşanan ekonomik sıkıntıya da alışmıştık. Günümüze gelecek olursak şu anda adlandıramadığımız krizler yaşıyoruz. Eskiden adı konuyordu, şimdi ad da konmuyor.Bana sorarsanız son bir senede piyasada çok ciddi bir daralma ve ekonomik sıkıntı var. Referandumdan sonrası için de çok ciddi bir hareketlilik olacağını düşünmüyorum. İşin gerçeği şu: Biz tabi dünyayı da takip ediyoruz. Avrupa’da da çok ciddi krizler var. Türkiye yine bunların yanında çok iyi. Türkiye’de yatırım yapmak isteyen çok kişi oluyor. İhracatta Türkiye’yi tercih ediyorlar. İyi gidiyoruz diye düşünüyorum. Bunları da atlatacağız. Ama  hükümet tarafından piyasaları rahatlatacak, piyasalara güven verecek bir şeyler yapılması gerektiğini de düşünüyorum. Bugün devlet ‘Herkese KOSGEB ile ilgili kredi verilecek’ dedi, bakıyorsunuz herkese de verilmiyor. Hala bankalardaki sicil kayıtları silinmiyor. O yüzden bu reformların biraz daha yapıcı, zorlayıcı olması gerektiğini düşünüyorum.

 

barış-2

 

 

AĞIR VERGİ YÜKÜMÜZ VAR

Milli İstihdam Seferberliği ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Siz de istihdam sağlandıktan sonra işçi çıkarımlarının olabileceğini düşünüyor musunuz?

Bu ekonominin iyi gitmesi ile alakalı bir durum. İş kapasitesini artırırsak en azından hepimiz mevcudu korursak kimsenin bu insanları işten çıkaracağına inanmıyorum. Ekonomi ile ilgili daralma olursa da herkeste olabilir. Herkes piyasada işsizlik var diyor; ama biz adam arıyoruz bulamıyoruz. Bana sorarsanız işsizlik değil, iş beğenmeme var. Eğer bir işsizlik varsa niye biz eleman bulamıyoruz. Benim şu anda 10 tane elemana ihtiyacım var. Herkes kolay iş, masa başı iş ve ağır iş istiyor. Kimsenin paraya ihtiyacı yok. Ve ben ekonomik açıdan dünyanın en zor ülkesinde yaşadığımızı düşünüyorum. Bizim bir şey yapabilmemiz için ödediğimiz o kadar ağır vergiler var ki. Devletin bizim bu vergi yükünü hafifletmesi gerektiğini düşünüyorum. Şirket için araba alıyorum. 100 bin liradan aşağı araba yok. Bakıyorum Avrupa’ya arabalar bedava. Ne ÖTV var ne başka bir şey. Yüzde 18 KDV yükü de var bizde. Herkes bizi çok zorluyor. Mesela biz tam KDV çalışıyoruz, ama sektöre baktığınız zaman yarım KDV var, KDV’siz var. Bu da size haksız rekabet olarak yansıyor. Pırlantada KDV yok. Adam zevkine alıyor, ama biz inşaat malzemelerinin içinde yer alan bir sektörüz, bizimki ihtiyaç. Maliye Bakanı geldiğinde bununla ilgili bir iyileştirme yapacaklarını söyledi. Dört gözle bekliyoruz. Şu anda bizi zorlayan piyasanın ekonomik şartları ama tüccarın ve sanayicinin üzerine binen ağır vergi yükü. Ben istiyorum ki herkes arabaya binsin. Bunu herkesin binebileceği bir seviyeye indirmek lazım. Bugün asgari ücretin bin 500 TL olduğu yerde herkesin arabaya binme lüksü yok.

 

barış-3

 

SANAYİ DEĞİL TURİZME YÖNELMELİYİZ

Kocaeli ekonomisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kocaeli, Türkiye’deki en şanslı illerden biri. Doğası, denizi ve sanayisi var. Biz bunun sanayisini kullanıyoruz. Burada fabrika çok, iş de çok bana sorarsanız. Kocaeli’de işsizlik yok. Ama biz hala turizmi kullanamıyoruz. Cengiz Topel’imiz var, sadece Trabzon’a uçuyor. Şurada bir dağımız, kayak merkezimiz var. Bir tane de oteli var. Neden buraya 10 tane otel kurulmuyor, neden Uludağ gibi olmuyor. Rekabet güzel şeyler getiriyor. Sanayinin haricinde turizmi de kullanmamız lazım. Bunun şehir ekonomisine sanayiden daha fazla katkısı olabileceğine inanıyorum. Şehrin hala sahip çıkılmayan bir futbol takımı var. Kocaelispor da zamanında buraya çok insan getirirdi. Biraz bakış açımızı genişletmemiz lazım. Sadece sanayi açısından bakmamak lazım.

 

10 İŞÇİYE İHTİYACIM VAR

Şirketinizde kaç kişi çalışıyor ve neler üretiliyor?

Biz orman ürünleri sektöründe çalışıyoruz. Ahşap ile ilgili ince iş haricinde kaba iş dediğimiz her şey var bizde. İnşaatlık kerestesinden doğramalık kerestesine geniş bir yelpaze var. Bizde şu an 45 civarında insan çalışıyor. 10 kişiye de ihtiyacımız var. Bizde ağaç kesimi yok. Ağaçlar Orman Genel Müdürlüğü tarafından kesiliyor. Onlar da yaşlı ağaçları kesiyor. Biz ihalelere giriyoruz. Zaten Türkiye’de artık biz, aldığımız ağaçların yüzde 75-80’i yurtdışından getiriyoruz. Ukrayna, Rusya, Bulgaristan ve Afrika’dan geliyor. Biz ülke olarak şunu yapmamışız: Bugün beğenmediğimiz Bulgaristan gibi ülkelerde devlet her kestiği ağacın yerine 3-5 tane ağaç dikmiş. Biz bunları yıllarca yapmamışız, yeni yeni başladık. Devlet bence ağaçlandırmayı öne çıkarmalı, çok ormanlar kurulmalı. Devlet de buna teşvik vermeli. Özel ormanlar yaparak devlete bağışlayıp bunu da vergiden düşürmek gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle yeşillenmeye çok büyük teşvik olacağını düşünüyorum.

barış-4

 

 

YURTDIŞI HEDEFLERİMİZ ARTIK YOK

Yeni hedefleriniz var mı?

Yurtdışı hedefimiz vardı. Aslında Ortadoğu iyi pazarımızdı. Biz bundan önce Suriye’ye Irak’a, İran’a,Libya’ya malzeme yolluyorduk, ihracat yapıyorduk. Artık yapamıyoruz, bitti. Ülkemizin şu anda bulunduğu durumundan dolayı yurtdışı hedefimizi de artık koyamıyoruz. Avrupa bizim orman sektörümüzün girebileceği bir pazar değil. Tabi ki işimizi biraz da genişletebilmek, bayi sayımızı arttırmak gibi hedeflerimiz var. Farklı ürünler araştırıyoruz.

 

BİRAZ DAHA BEKLESİNLER

Bir iş adamı olarak yatırımcılara neler önerirsiniz?

Bu ülkede paranız varsa şu anda oturun daha iyi. Paranız var, yatırım yapıyorsunuz Fabrika kuruyorsunuz, insanlara istihdam sağlıyorsunuz. Ve en ufak bir durumda kötü olan etkilenen siz oluyorsunuz. Yatırım için ülke şu anda çok cazip değil. Yatırım yapılacaksa da olmayan bir şeylere farklı alanlara yapsınlar. Olan sektörlere girmemelerini öneririm. Olan sektörlerde inanılmaz rekabet var. Rekabet güzel şeyler getirdiği gibi karlılığı da azaltıyor. Benim tek önerim şu süreçte biraz daha beklesinler.

KARŞIT GÖRÜŞLERE DE KULAK VERSİNLER

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu şehri ben seviyorum, ama bu şehri yerel yöneticilerle birlikte bizim de biraz daha yaşanabilir, biraz daha güzel hale getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda yerel yöneticilerin de bize kulak vermesini, karşıt görüşlere de biraz daha önem vermesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi karşıt görüşten kastım yapıcı olan yıkıcı olan değil. Güzel bir şehirdeyiz, inşallah kıymetini de biliriz. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr