24 Haziran 2018 Pazar

Atıklar çevreye zarar veriyor

Atıklar çevreye zarar veriyor
Güncel Yazdır

Haber

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı tarafından Kocaeli bölgesindeki taş ocaklarının durumu ve çevresel etkileri hakkında basın açıklaması gerçekleştirildi. Ağdacı basın açıklamasında, “Taş ocağından çıkarılan ticari değere sahip materyaller alınınca geriye kullanılmayan taş, kiş ve toz kalıyor. Kaldırılmayan atıklar nedeniyle su canlıları da yüksek miktarda zarar görüyor” dedi

Ağdacı basın açıklamasında, “Maden Kanununda 2004 yılında yapılan değişiklikle taş ocağı ruhsatları, çevre kanununun kapsamından çıkarılmış, orman alanları, meralar, makilik ve yeşil alanlar adeta taş ocağı yuvasına dönüştürülmüştür.  Kocaeli bölgesinde 56 tanesi aktif olmak üzere, toplam 71 adet taşocağı bulunmakta. Özelikle Gebze ve Hereke’ de yerleşim bölgelerine bitişik halde bulunan hava ve çevre kirliliğine neden olan taşocaklarının olumsuz etkileri ortadan kaldırılmalıdır. 2004 yılındaki değişiklikte taş ocağı ruhsatları çevre kanunu kapsamından çıkarılmış (25 hektarın altında ÇED raporu gerekli değil) ve rant uğruna son 12 yılda 85.000 taş ocağına ruhsat verilmiştir. Herhangi bir taş ocağından taş çıkarmak için patlatılan dinamit yakın çevresine 3.7 şiddetinde deprem etkisi yaratmaktadır” dedi.

 

“TAŞ OCAKLARINDAKİ PROBLEMLER”

Kocaeli Taş ocaklarındaki problemleri Sıralayan ÇMO Başkanı Sait Ağdacı, “Ruhsatsız çalışmalar, alınan konular dışında işletme yapılması, ÇED’ de taahhüt edilen toz değerlerinin aşılması, Emisyon izni alınmaması, Kamyonlarla taşımada tonaj aşımı, Taşıma / nakliye şartlarına uyulmuyor olması, İşletme tamamlanınca rehabilite edilmiyor olması, Yerleşim yerlerine yakın taş ocaklarının varlığı, İşletmelerde muhatap kişinin bulunamıyor olması, İş güvenliği tedbirlerinin alınmıyor olması, Dinamitlerden kaynaklanan güvenlik problemi ve gürültü kirliliği

     

“DOĞANIN TAHRİBATINA SEBEP OLUYOR”

Taş ocaklarının doğanın tahribatına sebep olduğunu belirten Ağdacı, “Açık ocak madenciliği yeraltında bulunduğu saptanmış ya da mostra vermiş madenin ekonomik olarak, yeraltına inilmeden üzerindeki örtü tabakasının kaldırılarak kazanılması işlemini anlatan madencilik yöntemidir. Günümüzde dünya maden üretiminin yaklaşık yüzde 70’i açık işletmecilik yöntemleriyle yapılmaktadır. Metalik cevherlerin yarısı, kömürün üçte biri ve metal dışı yapı malzemelerinin tamamı açık ocak işletmeciliği ile üretilmektedir. Metalik cevherler için istisnai olarak, bakır cevheri üretiminde açık işletme payı Amerika Birleşik Devletleri‘nde yüzde 74, dünyada ise yüzde 40; demir cevherinde ise bu oranlar sırasıyla yüzde 90 ve yüzde 50 olarak gerçekleşmektedir” ifadelerini kullandı.

 

ŞİDDETLİ PATLAMALAR

Taş ocaklarında yapılan çalışmaların başlıcası patlatmalar diyen Ağdacı, “Patlatmalar doğal dengeyi, su yollarını ve çatlak-mağara sistemini bozuyor. Değişen su yolları sebebiyle çevrede yaşayanlar, yaşamını ekip biçme ile kazanan çiftçiler ve toprakları zarar görüyor. Bu gibi olumsuz etkilerinden dolayı taş ocaklarının; yerleşim yerlerinden, ormanlık alanlardan, su üretim alanlarından uzakta ve ağaçlandırılamayacak kayalık alanlarda yapılması gerekiyor. Taş ocağından çıkarılan ticari değere sahip materyaller alınınca geriye kullanılmayan taş, kiş ve toz kalıyor. Bu gibi parçaları suyolları denizlere taşıyor ve kaldırılmayan atıklar nedeniyle su canlıları da yüksek miktarda zarar görüyor. Kil ve toz parçaları balıkların ve yavrularının solungaçlarına girerek ölmelerine neden oluyor. Bu kadar şiddetli patlamalar orada çalışanlarca nasıl hissediliyor sizce? Bu etki sağırlığa sebep olabilecek noktada. Yani işçi sağlığı sadece gürültüden dolayı bile tehlike altında. Acaba ne kadar para kazanmak bu doğal yok oluşa deva olabiliyor; bunu da sermaye sahibi parasever doğa sevmezlere bir danışmak icap ediyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr