21 Mayıs 2018 Pazartesi

"Anayasa paketi FETÖ’nün işine yarar"

Anayasa paketi FETÖ’nün işine yarar
Röportaj Yazdır

Haber

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yeni anayasa paketinin devletin içine sızma yeteneği bulunan FETÖ gibi terör örgütlerinin işine yarayacağını kaydederek, “Bu yüzden hayır diyeceğiz” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, nisan ayında halkın onayına sunulacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili gazetemize bazı değerlendirmelerde bulundu. “Padişahlarda olmayan yetkiler var” diyen Akar, bu nedenle halkın büyük bir kısmının bu anayasa değişikliğine karşı çıktığını ifade etti. Anket sonuçlarını da açıklayan Akar, “Hayır oyu yüzde 57’lerde” dedi.

Akar, yeni anayasa paketinin devletin içine sızma yeteneği bulunan FETÖ gibi terör örgütlerinin işine yarayacağını kaydederek, “Bu yüzden hayır diyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni anayasa paketini henüz onaylamadı. Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz? 

Cumhurbaşkanı onayladıktan 60 gün sonra ilk pazar günü referandumun yapılması gerekiyor. Muhtemelen kısa zamanda onaylayacak. Bana göre nisan ayına denk getirmek istemelerinin nedeni hava şartları. Mart ayında yoğun bir kış yaşanıyor ve nisan ayının referandum için daha uygun olacağını düşünüyorlar. Diğer yandan kamuoyu araştırmaları onları için sıkıntılı. İlk defa bir ivme kaybıyla karşı karşıyalar ve bu nedenle paketi bekletiyorlar. Bir neden de MHP’nin tavrı. Çünkü tabanları hayıra evrilmiş durumda. MHP tabanının yüzde 90’ı hayır diyor. Bu sorunları çözmeye çalışıyorlar.

 

HAYDAR AKAR RÖPORTAJ (13)

 

Paketi nasıl düşünüyorsunuz? 

Bu paketin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uykularını kaçıracağını düşünüyorum. Çünkü bu anayasa değişikliğinden en çok etkilenecek o. Çünkü yasa incelediğinde cumhurbaşkanı yurt dışına çıktığında ya da hastalandığında bu yetkiler yardımcısına geçiyor. Düşün ki, OHAL ilan eden bir cumhurbaşkanı yardımcısı tüm sistemi değiştirebilir, bakanları azledebilir, meclisi feshedebilir. Yaveri FETÖ’cü çıkan bir cumhurbaşkanının yardımcısının FETÖ’cü çıkmayacağını kim garanti edebilir? Ama sonuçta şöyle yapabilir. İmzaladıktan sonra Anayasa Mahkemesi süreci başlayacak çünkü biz CHP olarak bu paketi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Mahkemenin kararı ile bu paketten kurtulma düşüncesi de olabilir.

 

Kurtulmak istese neden bu sistemi yıllardır talep etsin? 

Çok istiyordu ama bu başkanlık sistemi falan değil. Padişahlarda olmayan yetkiler var. Cumhurbaşkanı partili olacak, başkan yardımcılarını belirleyecek. Düşünün, milletvekili seçilme yeterliliği ilkokul mezunu olmak, yüz kızartıcı suçtan ceza almamak gibi bazı kriterler var. Bu kriterlere sahip olan herkes milletvekili olabilir. Şimdi bu kriterlere sahip olan kişi cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecek. Hem de seçilmemiş olacak. Bu süreçte denetim mekanizması yok. Her şeyin ucu açık. Pakette bir sürü eksiklik var. Düşünün, Allah göstermesin seçilmiş cumhurbaşkanı hayatını kaybetti. Ne olacak? Türkiye bir anda karanlığa gömülebilir. AKP’liler, Cumhurbaşkanı Erdoğan diktatörlük kurmayacak diyor. Tamam, Erdoğan kurmayacak. Fakat bir sonrakinin de kurmama garantisi var mı? Erdoğan’dan sonrası ne olacak? Diyelim ki bir FETÖ’cü cumhurbaşkanı seçildi, sayısız başkan yardımcısı ve bakan atayabilir. Türkiye’nin hali ne olur? Bana göre bu pakete en çok sevinen FETÖ’cüler. Zaten evet diyorlarmış. Zaten AKP’nin yüzde 99’u FETÖ’cü olduğu için atanacaklar da gizli FETÖ’cü olacak. FETÖ neden istemesin?      

 

HAYDAR AKAR RÖPORTAJ (4)

 

Bu sistem, FETÖ gibi örgütlerin işine mi yarar?

Tabii ki. Devletin içine sızma kabiliyeti olan terör örgütlerinin işine yarar bu sistem. Çünkü iyi bir denetim yok ve tüm atamalar bir kişiye bakıyor. Zira FETÖ dışında Abdullah Öcalan da zaman zaman başkanlık sistemini desteklediğini söyledi. Çünkü emellerine bu sistemle daha çabuk ulaşacaklar.

 

Bazı AK Partililer bu paketin bir geçiş süreci olduğunu ifade ediyor. İlerleyen zamanlarda yeni bir anayasanın yapılacağını söylüyor. Ne söylersiniz? 

AKP’nin lokal siyaset yapan isimleri böyle düşünebilir ama iktidarda düşünceye önem verilmez. Yukarıdaki ne düşünüyorsa aşağıdaki de onu onaylar. Kimin ne düşündüğü önemli değil. Yukarıdakinin amacı tüm yetkileri elinde toplamak ve Türkiye’yi tek adam diktasıyla yönetmekti. AKP’nin yaptığı tüm çalışmalar bunun için. Bakın 15 Temmuz’dan sonra Erdoğan, “Ben şaşırıyorum, akademisyenler, subaylar, savcılar aklını kiraya vermiş” dedi. Bu anayasa paketi de 80 milyonun aklını bir kişiye ipotek etmesidir. Aralarında hiç fark yok. Dün FETÖ rejimi değiştirmek istiyordu, bugün Erdoğan. İkisinin de amacı baskı ve tek adamlık.

 

Şu an evet oyları ve hayır oylarının oranlarının ne olduğunu düşünüyorsunuz? 

Çok farklı kesimler özellikle sosyal medya aracılığıyla hayır oyu vereceğini açıklıyor. Bunların çok büyük bir kesimi de CHP’li değil. Çünkü şunu biliyorlar: Ya bugün korkusunu yenerek özgürce hareket edecek ya da ömür boyu baskı altında yaşayacak. Tüm yetkiler elinde olan bir adam ne istiyorsa onu yapacak, fikrini açıklayamayacak. Bu korkuyu yenmenin zamanı şimdi. Eğer evet çıkarsa başka şansı kalmayacak. Bu yüzden insanlar korkusuzca tercihini açıklıyor. Bizim beklediğimizin de üzerinde bir hayır oyu var. Bu, CHP’nin yarattığı bir algı değil. Kesinlikle sahiplenmiyoruz. Halkın sağduyusu ile hayır oyları yükseliyor. Halkımız cumhuriyetine ve demokrasisine sahip çıkıyor. AKP’nin önündeki kamuoyu araştırmaları da kendileri açısından sıkıntıyı ortaya koyuyor.

 

HAYDAR AKAR RÖPORTAJ (15)

 

CHP yapıyor mu kamuoyu araştırması? 

Özelde yapmıyoruz ama yapılmış olanlardan faydalanıyoruz. Biraz önce de bir anket sonucu geldi. Sonuç yüzde 57 hayır, yüzde 43 evet. Bu sonuç biz paketi çok etkili anlattığımız için değil, toplumun kendisini koruma isteğinden kaynaklanıyor. Başka bir şey daha var.

 

Hayır oyları şu an yüksek olsa da bir gerçek var, AK Parti henüz sahaya çıkmadı. Çok ciddi teşkilatları ve maddi güçleri var. Bu sonuç değişecektir. CHP bununla nasıl mücadele edecek? 

Biz toplumun dinamikleriyle beraber mücadele ediyoruz. Bu bir seçim çalışması değil fakat en büyük muhalefet partisi olduğu için CHP bir önder olarak görülüyor. Biz de seçim sürecinde CHP amblemlerini kullanmıyoruz. Süreci sivil toplum yönetiyor ve bizde taleplerini yerine getiriyoruz. Diğer yandan CHP’de çok etkin isimler var, onlar da Türkiye’ye yayılacak ve neden hayır denilmesi gerektiğini anlatacak. Evet, AKP’nin valileri, bürokratları sahaya çıkıp çalışacak, ama önemli olan toplumun neyi destekleyeceğidir. Avantaj gördüğümüz bir diğer nokta da, bu referandumun 2010 referandumundan farklı olması. O referandumda sol yelpazedeki bazı isimler ve kendisini demokrat olarak tanımlayanlar bile evet tarafındaydı. Bugün ise böyle değil. Bu kesimler hayır diyor.

 

MHP evet diyor ama… 

Siz MHP’de genel merkezin tavrına bakmayın. Taban ayrışmış bir şekilde. Taban, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkıp hayır diyor. AKP’de de yüreğinde cumhuriyet sevgisi olanlar hayır tarafında. İmkanları çok fazla olsa da halk destekleri fazla değil.

 

CHP’lilere ne söylemek istersiniz? 

İlginç bir şey anlatayım. Uzun süredir sosyal medyadan bana eleştiriler yapan bir arkadaşım geldi, “Referanduma kadar en ufak bir eleştiri yapmayacağım” dedi. Bu örnekler fazlasıyla var. Çünkü herkes sorumluluk bilincinde. Toplumsal beklenti bireysel beklentinin önüne geçti. Henüz genel merkezden kampanyanın yürütülmesi ile ilgili talimat gelmedi ama CHP’lilerin tamamı sokağa çıktı ve çalışıyor. Partide uzun zamandan sonra ilk defa bu derece söylem birliği var.

 

AK Parti’nin hayır diyenleri terörle yakınlaştırması meselesi var. Ne dersiniz? 

Dün HDP ve PKK ile aynı çizgide değildik, bugün de değiliz. Başkanlık sistemi bir Apo projesidir. Bunu hepimiz biliyoruz. Tutanaklarda yer almıştır. Bizi terörle yan yana getirmek isteyenler önce Oslo’nun, Habur’un, Diyarbakır’ın ortasında devlet eliyle yapılan Apo bayraklı ve terörist başının metninin okunduğu Nevruz’un, “Valilere müdahale etmeyin emrini ben verdim” söyleminin hesabını verecekler. Biz ilkeleri ve duruşu olan bir siyasi partiyiz. Ülkenin kurucu partisiyiz biz. Böyle bir parti terörle yan yana gelir mi? Ama bunlar geldi. AKP geldi ve Türkiye bunların sıkıntısını çekiyor bugün.

  

Ülkücüler

hayır diyecek

 

Hayır diyen sağ partiler de var. SP, DP, BBP gibi partiler… Ortak çalışma yapacak mısınız? 

Hayır, herkes kendi tabanına seslenecek. Bakınız SP’nin en güçlü olduğu illerden birisinde yaşıyoruz. SP ve diğer sağ partilerin bu sürece büyük katkısı olacaktır. Onlar kendi tabanlarına mutlaka neden hayır denilmesi gerektiğini anlatacaktır. Fakat ortak kampanya yapılmayacağını düşünüyorum.

 

MHP tabanı ile ilişkiniz nasıl? 

MHP tabanıyla yıllardır çok sıcak ilişkilerim var. Onlar beni sever, ben onları severim, kendilerine çok yakın hissederler. O arkadaşlarımızla sık sık sohbet ediyorum. MHP tabanının çoğunluğunun hayır diyeceğini biliyorum. Bunun sebebi Devlet Bahçeli’yi sevmemeleri falan değil. Bu bir ülke ve cumhuriyet meselesi. Saray’dan alınıp millete verilen egemenliğin tekrar Saray’a verilmesine gönülleri razı değil. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr Aytaş Şömine