21 Mayıs 2018 Pazartesi

Erbakan da bizimle aynı fikirdeydi

Erbakan da bizimle aynı fikirdeydi
Röportaj Yazdır

Haber

Kocaeli'nin değerleri köşemizin bu günkü konuğu Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve CHP eski milletvekili Hikmet Erenkaya...Sayın Erenkaya'yı gerek belediye başkanlığı ve gerekse de milletvekili olduğu dönemlerden iyi tanırım ve Erenkaya hala aynı samimiyette, doğrulukta ve o günlerde de sözünü esirgemediği gibi şimdilerde de sözünü esirgemiyor...

- Sobetimize geçmişte ki siyasetle şimdiki siyaseti karşılaştırarak başlamak istiyorum, sayın Erenkaya sizce eski ile yeni siyaset arasında nasıl farklılıklar gözlemliyorsunuz?

* Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum; ben öğrencilik yıllarımda solun en uç noktasındaydım. Yani ben DEV-SOLCU idim. Bizler kaldığımız evlerde asla içki içmezdik, kumar oynamazdık, ahlak dışı işler yapmazdık. Şimdi ben bugün alkol kullanmıyorum, sigara kullanmıyorum, bunun nedeni ise o kültürü kazanmış olmam, o kültür sayesinde bu günlere olduğumuz gibi gelmeyi başardık. Yoksa "lümpen" bir adam olabilirdim. Ama olmadım neden olmadım? DEV-SOL, DEV-GENÇ kültürünü aldığım için... Bizler o evlerde ezilenlerin yanında olmayı, halkımızla hep iç içe olmayı öğrendik. Gelelim sorunuzun cevabına; Eski ile yeni arasında şimdilerde hayli faklılıklar var. En basit örnekle eskiden yani bizim gençliğimiz döneminde, Konya da okuduğumuz dönemde Yüksek İslam Enstütüsünden arkadaşlar vardı ve biz bu arkadaşlarla çok rahat sohbet edebiliyorduk. Kavga falan etmiyorduk, sadece sohbet ediyorduk. Aramızda da inanın çok fark yoktu...

 

- "Aramızda çok fark yoktu" derken?

* Şimdi o dönemlerde biz sosyalisttik yani sosyalizm diyorduk, onlar ise islami sosyalistti ve "İSLAMİ SOSYALİZM" diyorlardı.  Yani kendimizi ifade etme noktasında tek farkımız kendimizi isim olarak farklı ifade etmemizdi... İslam Enstütüsünden arkadaşlarla o zaman kaldığımız evlerde sohbetlerimiz asla eksik olmaz ve sıkça bir araya gelirdik. Hatta sabahlara kadar sohbet eder, fikirlerimizi tartışırdık. Şimdilere bakıyorum, maalesef şimdilerde farklı siyasi görüşlerde olan arkadaşlar sürekli kavga ve tartışma halindeler... Bu doğru değil, bu yanlış... Yeri geldiğinde herkes birbirine tahammül edebilmeli ve birbirini dinlemeli... O zamanlar İslam Enstütüsünde ki arkadaşlarla sohbetlerimizde en fazla üzerinde durduğumuz konu ülkemizi yönetmeye çalışan emperyalist güçlerdi.

 

FOTO2

 

"RAHMETLİ ERBAKAN DA BİZİMLE AYNI FİKİRDEYDİ"

"Bu emperyalist güçlerin başında da ABD vardı. Bunu sadece biz ya da diğer arkadaşlarımız değil, rahmetli Erbakan'da söylüyordu. Erbakan'da ABD'nin karşısındaydı. Erbakan daima ABD'nin emperyalist bir güç olduğu söyledi, bizde söylüyorduk zaten, işte aynı fikir ve düşünceler konusunda en fazla birleştiğimiz nokta da ABD'nin emperyalist bir güç olduğuydu."

 

"TAYYİP BEY MECLİSE GELDİĞİNDE AMERİKANCI OLDU"

"Oysa ki Erbakan'ın yetiştirdiği insanlar nedense birden bire Amerikancı oldu ilk meclise girdiklerinde... Biz de buna şaşırdık elbette, mesela meclis kürsüsünde bir hatip konuşurken ABD'den bahsetse Ak Parti vekilleri hemen kulak kabartırdı, "Acaba ne söyleniyor" diye... Nasıl oldu anlayamadık ama hepsi aniden değiştiler, rahmetli Erbakan öyle değildi yani Amerikancı değildi, hatta Amerika'ya tamamen karşıydı. Ama kendisinin yetiştirdiği Tayyip Bey nedense Amerikancı oldu. Bunu asla anlayamadım."

 

"BİZE YILLARCA "KOMÜNİST" DEDİLER"

"Biz yıllarca doğruları söyledik, dedik ki; bu ülkeyi emperyalistler yönetiyor, Amerika yönetiyor diye... Bundan dolayıda çok büyük sıkıntılar yaşadık, bize komünist dediler... Doğruları söylediğimiz için yaptılar tüm bunları... Komünist damgasını hala üzerimizde taşıyoruz bu nedenle... Oysa ki aile yaşantımıza baktığınızda komünistlikle alakamız dahi yok ama bu yaftayı hala taşıyoruz... Şimdi ne oldu? Şimdi Tayyip Bey dahil hepsi Rusya'cı oldu."

 

- İyi ama Rusya eski Rusya değil Başkanım, farklı yani...

* Yok, o öyle değil, Volkan Bey sistem aynı sistem sadece sözde yönetim şekli değişti hepsi o kadar, sistem aynı sistem yani... Bakınız Volkan Bey, benim derdim Rusya ile ya da Amerika ile yan yana gelmek ya da gelmemek değil, ülke çıkarları söz konusu ise herkesle yan yana durulur, durulması gerekir... Önce ülkemizin çıkarları ön planda olmalıdır, doğru olan da bu... Ama bunu yaparken de teslimiyetçi olmadan yapmak gerekir... Yoksa Amerika, Rusya, Avrupa ya da hangi ülke olursa olsun ülke çıkarları hep ön planda olmalıdır.

 

- Peki başkanım, son olarak Suriye meselesini dile getirmek istiyorum. Sizce nedir durum yani Suriye'ye girmek doğru bir kararmıydı?

* Şimdi Volkan Bey; benim şahsi fikrim, Suriye olayı büyük bir hata... Bizim ne işimiz var Suriye'de bize ne Suriye'den... Bu noktada da Amerika'nın etkisi altında kalındığına inanıyorum.

 

"SALİH MÜSLİM DENEN ADAM KİMDİR?"

"Salim Müslim diye bir adam var... Bundan yıllar önce bu adamı kimse tanımıyordu. Esad dahi bu adamın kim olduğunu bilmiyordu. Ne oldu şimdi? Sen Salih Müslim denen adamı burada kırmızı halılar sererek karşıladın, kimdir Salih Müslim? Öylesine bir adam... Şimdi ne oldu? Önemli bir adam oldu... Bunlara gerek yok... Tayyip Bey'in en büyük hatası Suriye'dir... Ne işimiz var bizim Suriye'de... Şimdilerde yok PYD yok bilmem ne çıktı başımıza... Emperyalist güçler ne istiyorlar? Kuzey Irak'da, Suriye'de bir Kürt devleti kurmak istiyorlar, biz Suriye'ye girerek bu emperyalist ülkelere istediklerini yapabilmeleri için fırsat tanıdık. Daha düne kadar Kürtler Suriye vatandaşı bile değildi. Suriye'de mal sahibi dahi olamıyorlardı. İran yine aynı orada da Kürtler mal sahibi olamıyorlar... Bunlar oy dahi kullanamıyorlar... Keşke Suriye ile ilgili noktada işimiz olmasaydı. Bunlarla bıraksaydınız Esad uğraşsaydı."

 

VOLKAN FOTO

 

"ÜLKEMİZ İSLAMI EN DOĞRU YAŞAYAN ÜLKE"

"Dünya üzerinde 53 tane islam ülkesi var ve bu ülkelerin içerisinde islamı en doğru yaşayan ülke bizim ülkemiz, bu ülkelerin içerisinde hem demokratik, hem cumhuriyetçi, hem laik, hem islami yaşama serbestliğine sahip ülke bizim ülkemiz... Bu nedenle ülkemizin kıymetini bilmeliyiz... Rejim değişikliğine falan gitmek doğru değil, ülkenin taşlarıyla oynamak iyi değil... Bunu konuşmak yerine daha fazla özgürlük için ne yapıla bilir buna bakmak lazım."

 

"ÜLKEYİ GERMENİN ALEMİ YOK"

"Ülkemizin içerisinde bulunduğu duruma bir bakalım ona göre hareket edelim... Ülke zaten yeterince gergin, ekonomik sıkıntılar, işsizlik terör hepsi var ülkemizde... Bunlarla uğraşalım, önce bunları çözelim, rejim değişikliği ile ilgili polemik yaşamaya gerek yok... Zaten sıkıntı var ülkemizde, ülkeyi daha fazla germeye gerek olmadığı kanaatindeyim. Mecliste yaşanan kavgalar falan bunlar ülkeyi, insanları gerer, sıkıntı yaşatır şeklinde düşünüyorum..."

 

- Sayın Erenkaya bize zaman ayırdığınız ve bizi misafir ettiğiniz için size yeniden teşekkürlerimizi sunuyoruz, sohbetimizin sonunda ne söylemek istersiniz?

* Volkan Bey; Bizim Yaka gazetesi olarak başarılarınızın devamını dilerim, umarım ki çizginizi bozmadan doğru ve objektif yaklaşımlarınıza devam edersiniz... Ben de size bana zaman ayırdığınız için teşekkürlerimi sunarım...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr Aytaş Şömine