21 Mayıs 2018 Pazartesi

Tüm ülkede Kocaeli’yi temsil ediyoruz

Tüm ülkede Kocaeli’yi temsil ediyoruz
Röportaj Yazdır

Haber

Toplu sözleşme görüşmelerinin, zam isteklerinin yoğunluk kazandığı bu dönemde, STK röportajlarımızda Yerel Yönetimler ve Kamu İşverenleri Sendikası (YEREL SEN) Genel Sekreteri Mümtaz Uzun’u ağırladık. “Şu anda yerel yönetimlerde en büyük işveren sendikası biziz.” diyen Uzun, tüm merak edilenleri gazetemize anlattı

 

GENEL MERKEZİMİZ KOCAELİ

Yerel Sen’in çalışma sistemi ve faaliyetlerinden bize biraz bahseder misiniz?

Sendikamız 2005 yılında Kocaeli’de kuruldu. O tarihte Kocaeli’de henüz büyükşehir olmamışken 45 belediye vardı. Ayrıca belediyeye bağlı kuruluşlar vardı. Kocaeli, Sakarya ve Yalova’daki kamu işyerlerini kapsayacak şekilde kurulup faaliyete geçmiştir. Daha sonra büyüyerek Türkiye çapında bir sendika oldu. Her ne kadar Kocaeli merkezliysek de genel merkezimiz burası. Ancak daha sonra yapılan hizmetler kamu işverenlerince olumlu karşılandığı için diğer yerlerde de özellikle Sakarya, Düzce, Bolu, Bilecik vs. genişledi. Şu anda Türkiye genelinde 87 üyemiz var. 29 ilde sendikamız var. Büyükşehir olarak da Kocaeli, Sakarya, Bursa, Ordu, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa olmak üzere 6 büyükşehirdeyiz. Türkiye’nin her tarafına ulaşarak üyelerimize hizmet götürüyoruz. Şu anda yerel yönetimlerde en büyük işveren sendikası biziz. Kamu işveren sendikaları da çok fazla değil. Ayrıca Kocaeli’de tek kamu işveren sendikasıyız. Kuruluşumuz yönetim kurulu, denetim kurulu, disiplin kurulu ve genel sekreterlikten oluşuyor. Genel sekreterlik sendikanın faaliyetlerini yürütüyor. Yönetim Kurulu Başkanımız da Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu. Bizim örgütlü olduğumuz belediyelerde uzman personel çok fazla yok. Biz sendika olarak bu konuda uzmanız. Sendikamızın genel sekreterliğini ben üstleniyorum. Ayrıca bir genel sekreter yardımcısı, 5 uzman ve bir danışman olmak üzere bu kadroyla üyelerimize hizmet götürüyoruz. Toplu iş sözleşmelerinin yanı sıra eğitim faaliyetlerimiz de var. Üyelerimizin bu alanda sorularına cevap verecek şekilde yazılı ve sözlü görüş bildirmek suretiyle fikir alışverişinde bulunarak sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Bizim bir de üyelerimizin ihtiyaç duyabileceği basılı yayınımız da var. Belediyelerin çalışmaları alanında kitaplar bastık. Süreli yayın olarak dergimiz var. Altı ayda bir çıkarıyoruz. En son 9’uncu sayımızı çıkaracağız. Birini ocak ayında diğerini temmuz ayında olmak üzere yılda iki defa çıkarıyoruz. Bunları da üyelerimize gönderiyoruz. Ayrıca yerel yönetimlerle ilgili bir çalıştay yaptık. Onun saha çalışmasını tamamladık.  Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlileri ve onun ekibiyle birlikte Sakarya, Ordu ve Antalya’da olmak üzere üç toplantı yaptık. Sorun ve çözüm önerileri gündeme getirildi. Bunları kitap haline getirip ilgili makamlara sunacağız.

 

KOCAELİ’NİN DEĞERİ VE GURURU

Kocaeli’de Yerel Sen’e bağlı kurum ve kuruluşlar hangileridir?

Bizim sendikamıza sadece kamu kuruluşları üye olabiliyor. Yani yüzde 50’den fazla hissesi devlete ait olan tüm kuruluşlar olabiliyor. Valilik de buna dahil. Şu anda valiliklerin işçi çalıştıran kuruluşları kalmadı. Eskiden özel idareler vardı. Valiliğin özel idaresi bizim üyemizdi. Ayrıca Valilik içerisinde Çevre Koruma Birliği vardı. Onlar da üyemizdi. Son Büyükşehir Yasası ile birlikte onlar kaldırıldı. Bu nedenle bizim üyelik de sona erdi. Dolayısıyla bizim sadece belediyeler söz konusu değil. Biz belediyeler alanında kurulduğumuz için ağırlıklı olarak belediyelerde varız. Kocaeli genelinde ilk kuruluş nedeniyle buradayız, ancak Kocaeli’nin bir yerde değeri ve gururuyuz.  Erzincan’a da Şanlıurfa’ya da buradan gidiyoruz. Aslında Kocaeli’yi temsil ediyoruz. Hastaneler de genelde hizmetlerini taşeron vasıtasıyla yürüttükleri için bize üye değil.

 

DERGİ (3) - Kopya

 

KAMU YARARINI GÖZETİYOR

Kamu işveren sendikalarının diğer işveren sendikalarından farkı nedir?

Kamu işveren sendikaları diğer işveren sendikalarından biraz daha farklı. Kamu yararı ve kamu çıkarını korumak maksadıyla faaliyet gösteriyor. İlgili mevzuatın doğru bir şekilde toplu iş sözleşmelerine yansımasını ve uygulamada mevzuata uygunluğu sağlamaya çalışan bir kuruluşuz.

 

BİR ÇATIŞMA SÖZ KONUSU DEĞİL

İşveren sendikası olarak işçi sendikalarıyla ilişkileriniz nasıl gidiyor?

Birkaç defa işçi sendikalarıyla ortak eğitim programımız oldu. Sendikalarla ilişkilerimiz yasal düzeyde ve iyi gidiyor. Herhangi bir çatışma söz konusu değil. Hepimiz ortak bir karar alarak ortak bir hizmet yürütüyoruz. Ücret konusunda bazı yerlerde anlaşamadığımız olmuştur.

 

BÖLGE BELEDİYELERDEN DAHA YÜKSEK

Hizmet İş Sendikası ile yaptığınız toplu sözleşme görüşmelerinde Derince Belediyesi tarafından işçilere verilen yüzde 0’lık zammı nasıl değerlendiriyorsunuz? İşçiler anlaşma sağlanamazsa greve gideceklerini belirtmişti. İşveren sendikası olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bizim şu anda Kocaeli’de toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürdürdüğümüz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İSU, BELDE A.Ş. var. Derince Belediyesi ile de daha önce yaptığımız görüşmelerin süresi bitti. Yeni görüşmelere başladık. Bu bir toplu pazarlıktır. Masa toplu pazarlıkta tarafların görüşleri ileri sürülür. Ortak noktaya varıldığı takdirde tutanağı alınır ve geçerlilik kazanır. Şu anda Derince ile de henüz ücret konusunda bir anlaşma sağlanamadı. Görüşmelerimiz devam ediyor. Yüzde 0 (sıfır) olayına gelince, geçtiğimiz dönemde emsallerinin üzerinde bir ücret zammı yapılmıştı Derince’de. Ücret zamlarını belediyenin imkan ve şatları ölçüsünde öneriyoruz. Belediye, bütçesindeki gelir gider hesabını yaparak işçi harcaması olarak ne kadar verebileceğinin hesabını ortaya koyuyor. Şu anda da Derince Belediyesi’nde yapılan görüşmelerde işçi bütçesinin bir hayli yüksek olduğu, işçi ücretlerinin de bölge belediyelerden daha yüksek olduğu açık. Bu nedenle ilk görüşmede böyle bir teklif getirildi. Henüz görüşme bitmiş değil. Görüşmeler sonunda nasıl bir anlaşma sağlanır, sonunda belli olacak. Biz Yerel Sen olarak belediyenin imkan ve şartlarını dikkate almak zorundayız. Birçok belediyenin ücretinden ortalama olarak daha yukarıda. Bölge belediyeler bu seviyeye ulaşamayacak durumda. Ama dediğim gibi süreç devam ediyor. Şu anda görüşmeler ve teklifle ilgili bir açıklama yapmam doğru olmaz. Ama ‘Yerel Sen yüzde 0 verdi’ gibi bir imaj da doğru değil. Yasal süreç olan 60 günlük sürede toplu iş görüşmelerinde taraflar anlaşamaz ise bir arabulucu aşaması var. Arabulucu aşaması neticesinde de anlaşma sağlanamazsa sendika grev kararı alabiliyor. Grevi yapmak için bir oylama süreci var. İşçiler arasında grev yapılmaması kararı verilirse sözleşmeyi Yüksek Hakem Kurulu TİS’i kararlaştırıyor. Biz grevin dışındayız. Greve gitmek veya gitmemek sendikanın kararı. Grev kararı alınırsa işverenin lokavt kararı alması söz konusu olabiliyor, ama şimdiye kadar bir lokavt kararımız olmadı.

 

DOSYA (1)

 

GREV KARARI ÇOK DOĞAL

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Metal İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrika ve işyerlerinde başlayan metal işçilerinin grevi için Bakanlar Kurulu tarafından OHAL gerekçesiyle grev erteleme kararı alındı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu bir mevzuat çerçevesinde yasal süreçtir. Bu konuda işveren Bakanlar Kuruluna başvurmuş ve böyle bir karar aldırmışlar. Bakanlar Kurulu da OHAL nedeniyle bu grevin ülke yararına olmadığı kararına varmış ve ertelemiştir. Olağan bir olaydır. Grev kararı çok doğal bir olaydır. Bütün grev kararı alanlarda Bakanlar Kurulunca erteleme söz konusu değil. Gev kararı alınınca iki alternatif vardır. Ya işçiler kendi aralarında grev oylamasına giderek grev yapılmamasına karar verecekler ya da işveren Bakanlar Kuruluna başvuracak. Tabi bunun ne ölçüde ülke ekonomisini etkileyecek durumda olduğu da önemlidir. Ülke ekonomisini etkileyecek durumdaysa Bakanlar Kurulu erteleyebiliyor.

 

AVUKATLIK BÜROMU KAPATTIM

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Mümtaz Uzun kimdir?

1953 Tokat doğumluyum. Harp okulu mezunuyum. Subaylık görevimi sürdürüyordum.Sonradan Hukuk Fakültesi’ni de bitirdim. Emekli olduktan sonra Ankara’da serbest avukatlığa başladım.2008 yılında buradan Genel Sekreterlik için teklif gelince avukatlık büromu kapatıp buraya geldim. Hem genel sekreterlik hem hukuk müşavirliği hizmetini yürütüyorum. Evliyim ve iki çocuğum var.

 

RÖPORTAJ

 

KOCAELİ’NİN DEĞİL TÜRKİYE’NİN SENDİKASIYIZ

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Sendikamızda üyelerimiz arasında her partiden insan var.Van ve Muş’ta birkaç üyemiz vardı. Seçimlerde HDP aldıktan sonra bizden istifa ettiler. Şu anda HDP’li belediyemiz yok. Biz tek bir partinin veya siyasi görüşün sendikası değiliz. Genelde bütün kamu işyerlerine hizmet veren bir kuruluşuz. Bizden ayrılan çok fazla olmuyor, ama katılanlar oluyor. Bizim gelirlerimiz aidatlardan oluşuyor. Kamudan herhangi bir katkı söz konusu değil. Sendikamız 12 yıldır tempolu bir çalışmayla bugüne geldi. Kocaeli’nin değil Türkiye’nin sendikasıyız. Ancak Kocaeli’yi temsil ediyoruz. Böyle bir hizmete ihtiyaç duyan her kamu işyerini sendikamıza davet ediyoruz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr Aytaş Şömine