23 Ekim 2018 Salı

Kocaeli Barış Platformu, IŞİD'leşme tehlikesine karşı çıktı

Kocaeli Barış Platformu, IŞİD'leşme tehlikesine karşı çıktı
Güncel Yazdır

Kocaeli Barış Platformu üyeleri, İzmit Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 44 kişinin hayatını kaybettiği Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen saldırıyı kınadı.

Aralarında HDP Kocaeli eski Milletvekili Ali Haydar Konca, CHP Milletvekili Adayı Cuma Karavar, MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş’ın da bulunduğu Kocaeli Barış Platformu üyeleri, İzmit Sabri Yalım Parkı’nda toplanarak basın açıklaması yaptı.


SADECE KINAMAKLA BİR YERE VARAMAYIZ
Kocaeli Barış Platformu Sözcüsü Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından okunan açıklama şu şekilde:
“Atatürk Havalimanına yapılan saldırıyla tekrar gündeme gelen IŞİD sorununu etkin, sonuç alıcı, özeleştirel bir şekilde masaya yatırmazsak bu tür facialarla daha çok karşılaşacağımız açıktır. IŞİD vb. yapılar tüm dünyada eylemlerini artırıyor. Bu eylemlerin sosyolojik arka planını konuşmadan sadece kınamakla bir yere varamayız.


ŞİDDET, SİYASİ VE YANLIŞ YORUMLANMIŞ DİNİ ARGÜMANLARLA ARTIYOR
Ortadoğu'da her geçen gün artan kaos ve şiddet, aklı selimle hareket edilmesini engelliyor. Toplumdaki şiddet eğilimi engellenme yönüne gidileceğine siyasi ve yanlış yorumlanmış dini argümanlarla artıyor. Kriter, adalet ve insan hakları olmaktan çıkıyor, öfke, karşıtlık ve kutuplaşma hakim oluyor. Müslüman toplum yaşadığı krizi nasıl aşacağını bilemiyor. Din özgürlüğü, çoğulculuk gibi kavramlarda netleşme sağlanmadığı için işgal, şiddet ve farklılıkların hakimiyeti gündeme geldiğinde akıl tutulması ve bir çılgınlık yaşanmaktadır.


GERÇEK İSLAM BU DEĞİL
Müslüman kesimlerin ‘gerçek İslam bu değil’ ifadelerini çokça duymaktayız. Bu ifadeler IŞİD'in bulduğu zemini ortadan kaldırmadığı gibi Müslümanların bu konudaki sorumluluğunu da ortadan kaldırmaz. Aynı zamanda IŞİD'in fiilleri üzerinden bir bütün olarak İslam’a ve Müslümanlara yüklenen olumsuz algıların da karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz. İnsani olmayan İslami olamaz, IŞİD insanlık dışı uygulamaları ile insanı hiçbir yön taşımadığını göstermiştir.

 

SORUNUN KÖKENİNE İNİLMEMEKTE
İslam dünyası sorunlarını derinlemesine tahlil etmekten yana değil, yüzeysel bir kolaycılıkla çözme eğilimindedir. IŞİD yüzeysel ve kolaycı anlayışın zaruri sonucudur. Tüm ahlaki değerleri çiğneyerek kolay çözüm sandığı yola giren IŞİD vb. yapılar, adına hareket ettiğini ileri sürdüğü İslam dinine en büyük saldırıyı yapmaktadır. Ancak daha kötüsü her geçen gün artan bu tehlikeye karşı İslam ülkelerinde ciddi bir toplumsal tepki oluşmamakta, sorunun kökenine inilmemektedir. Meselenin aslı geçiştirilmekte, dış güçlerin oyununa bağlanmakta veya marjinal bir anlayışın yansıması olarak görülmektedir. Bu bakış açısı, tehlikeyi büyütür. İslami toplum içinden çıkan bu yıkıcı, toplumu çatışma ekseninde bölmesi muhtemel akıma karşı her türlü önlemini almalıdır.

 

SORUNU BÜYÜTMEKTEN BAŞKA İŞE YARAMAYACAKTIR
Sadece askeri yöntemlerle önlenmesi mümkün olmayan bu tehlike uzun bir düşünsel çaba, dini camiaların net karşı duruşu ve tepkiselcilikten uzak durmayla önlenebilecektir. Dinde zorlama, özgürlüğün sınırları tartışılmadan, insan haklarının içselleştirilmesi sağlanmadan yapılacak kınamalar boşuna bir çaba olmaktan, sorunu büyütmekten başkasına yaramayacaktır. IŞİD'leşme eğilimini önlemek, Müslüman olsun olmasın her kesimin barış içinde çözüm bulmasına yardımcı olacak en etkili metoddur.

 

KARŞI ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ
Tüm sivil toplum kuruluşlarını, cemaatleri, dini argümanlarla ortaya çıkan bu anlayışa net bir şekilde karşı çıkmaya davet ediyoruz. Kamu idaresi toplumsal kutuplaşmaları önleyici bir eğitim anlayışını öncelemelidir. Tüm toplumu şiddet kültürünü sorgulamaya, mazeret ileri sürmeden yarınlarımızı kabusa dönüştürebilecek bu tehlikeli yönelişin farkına varmaya çağırıyoruz.”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr