24 Nisan 2018 Salı

İzmit Körfez Köprüsü inşaatı son hızıyla sürüyor

İzmit Körfez Köprüsü inşaatı son hızıyla sürüyor
Güncel Yazdır

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Kocaeli Milletvekili Fikri Işık İzmit Körfez Geçişi Köprüsü inşaatında incelemelerde bulundu.

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Zekai İren, Karamürsel ilçe başkanı Ahmet Türkel ve Altınova ilçe başkanı Hamza İskit’in katıldığı inceleme gezisinde Fikri Işık ilk olarak Karayolları Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek yetkililerden Körfez Köprüsü inşaatının son durumu hakkında bilgi aldı. Altınova Hersek burnunda bulunan köprünün güney ayağı şantiyesi ve karayolları bölge müdürlüğü tesislerinde yapımı üstlenen firma yetkilileri ve bölge müdürlüğü uzmanları Işık’a köprü projesi hakkında sunum yaptı.

 

DENİZ DİBİNE KAZIKLAR ÇAKILACAK

Yaklaşık 1 saat süren sunum esnasında Işık proje ile ilgili detayları yetkililere sorarak bilgi aldı. Bölge müdürlüğü ve firma yetkililerinin verdiği bilgiye göre proje ile ilgili inşaat çalışmaları kuzeyde Dilovası, güneyde Altınova’da ve devamında Yalova, Orhangazi ve İzmir’e doğru birçok noktada devam ediyor. Şu an köprünün iki tarafındaki ayaklarının oturacağı kütleler, ve denizin ortasındaki ayakların oturacağı zeminin güçlendirilmesi, ve üzerine konulacak yapıların imalatları sürüyor. Önümüzdeki ay denizin içinde kalan iki ayağın zeminine kazıkların çakılmasına başlanacak. Yaklaşık 750 kişi sadece Gebze- İzmir otoyolu ve Körfez geçişinin köprü inşaatı bölümünde çalışıyor.

 

3 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Işık burada yaptığı açıklamada “Tamamlandığına dünyanın en büyük asma köprülerinden biri olacak olan İzmit Körfez Köprüsü’nde inşaat son hızıyla devam ediyor. Bugün burada önce yetkililerin proje ile ilgili sunumu dinledik. Ardında köprü inşaatını gezdik. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre inşallah İzmit Körfez Köprüsü 3 yıl içinde tamamlanarak hizmete girecek. Marmara Bölgesi’nin Ege’ye bağlantısı çok kolaylaşacak ve İzmit trafiği de ciddi oranda rahatlayacak. Projenin büyük bölümünün yerli imkânlarla ve kendi mühendislerimizin organizasyonu ile yapılması bizi ayrıca gururlandırdı. Milyar dolarla ifade edilen böyle büyük projeleri kendi imkânlarımızla yapıyor olmamız ülkemiz açısında çok önemli” dedi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi