25 Mayıs 2019 Cumartesi

Engellilerin istihdamına yönelik ücretsiz eğitim

Engellilerin istihdamına yönelik ücretsiz eğitim
Güncel Yazdır

Türkiye’de Engelliler İçin Farkındalığı ve Kurumsal İstihdam Fırsatlarını Artırma Projesi (RACE) kapsamında CRM Yönetim-Danışmanlık şirketi tarafından 21 Şubat tarihi itibariyle eğitimler verilmeye başlanacak

Türkiye ve İtalya’daki işverenlere ve mesleki eğitim sağlayıcılara destekleyici istihdam konusunda rehberlik sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek bu eğitim 6 gün sürecek. Türkiye’de Engelliler İçin Farkındalığı ve Kurumsal İstihdam Fırsatlarını Artırma Projesi (RACE), Kasım 2011’de başlayan ve Ekim 2013’te bitirilecek olan, engelli bireylerin açık işgücü piyasasına girmeleri ve böylece daha fazla bağımsızlık ve özgüven kazanmalarını sağlama çabası içindeki 5 farklı ülkeden ortakları bir araya getirmiş iki yıllık bir proje. Bu proje, engelli bireylerin açık işgücü piyasasında istihdam edilmeleri, eşit hak ve fırsatlardan yararlanan tam ve aktif Avrupa vatandaşları olarak topluma katılımlarına yönelik önemli bir proje olarak görülüyor.

 

PİLOT EĞİTİMLER
CRM Yönetim-Danışmanlık şirketinden yapılan açıklamada, “İtalya ve Türkiye’de toplam 6 tam günlük yüz yüze eğitimler organize edilecek. Pilot eğitimler için doğrudan hedef gruplar, mesleki eğitim ve öğretim alanında çalışan eğitmenler, kariyer planlaması, işe alım danışmanları, yöneticiler, şirketlerde üretim hattı şefleri ve engelli bireyleri istihdam eden veya istihdam etmeyi planlayan kamu mercileridir. Eğitim kurslarının genel amacı, Türkiye’deki ve İtalya’daki işverenlere ve mesleki eğitim sağlayıcılara destekleyici istihdam konusunda rehberlik sağlamaktır” denildi.

 

Eğitim tarihleri: 21-22-23 Şubat (1. bölüm) ve 6-7-8 Mart 2013 (2.bölüm)

Eğitim dili: 1. bölüm-İngilizce (kısmi Türkçe tercüme destekli), 2.bölüm-Türkçe

Eğitim yeri: Kocaeli

Eğitim ücreti: Ücretsiz.

 

canbay

R.A.C.E. Projesi’nin koordinatörü Levent Canbay, şu bilgileri verdi;

AB projeleri kapsamında da engelli farkındalığının ve engelli istihdamının arttırılmasına yönelik AB ülkelerinin bir kısmı tarafından uygulanan ve bir kısmı tarafından da uygulamaya yönelik hazırlıklarının devam ettiğini tesbit ettiğimiz “Destekleyici İstihdam Modeli” nin Türkiye’de uygulanabilirliği de sorgulayarak Leanardo Da Vinci Yenilik Transferi Projesi kapsamında toplam 5 ülkeden CRM Danışmanlık ile beraber 6 ortaklı bir proje hazırladık ve başvurduk. Başvurumuz ilgili AB birimleri ve uzmanları tarafından kabul gördü ve başlayabilmemiz için gerekli kaynak planlaması ve onay süreci Kasım 2011 ayında tamamlanarak sözleşme bu tarihte imzalandı.

 

Önem verdiğimiz ve gerçekten ülkemiz açısından kritik bir konu üzerinde tasarlanan ve halen devam eden bu projemizden bahsetmek istiyorum.Kısa adı R.A.C.E. olan “Türkiye’de Engelliler İçin Farkındalığı ve Kurumsal İstihdan Fırsatlarını Arttırma” Projesi bir Leonardo da Vinci-Yenilik Transferi Projesi olup genel amacı engellilerin yaşam boyu öğrenme fırsatlarına, eğitimlerine ve işe alınma intibaklarına odaklanarak, onların açık işgücü piyasasına aktif katılımlarını sağlamakla sorumlu politika yapıcı ve karar alıcıları, mesleki iş eğitimi sağlayan eğitimcileri, danışmanları, akademisyenleri, istihdam sektöründeki firma yönetici ve çalışanlarını desteklemektir.

Proje 2011 Kasım ayında başlamıştır ve Ekim 2013'de tamamlanacaktır.

 

Kısaca Projenin Hedeflerinden de bahsetmek isterim

Engellilerin istihdamı alanda üretilmiş bilgiyi ve AB’ndeki en iyi uygulamaları aktarmak, bu alanda oluşturulmuş eğitim materyallerini Türkiye’ye özgü hale getirerek yeniden düzenlemek, rehber dokümanlar oluşturmak,

 

Engelli istihdamı ve iş dünyasına entegrasyonu konusunda çalışan Türkiye’deki karar alıcı ve politika yapıcıları oluşturulan materyaller ve uzmanlıkla desteklemek,

 

Engellilerin hayata ve özellikle iş dünyasına katılımlarını artırmak için ve bu konularda uygulanan politikaların iyileştirilmesi için ilgili kurumların, vatandaşların farkındalıklarını artırmak, bunu projede oluşturulmuş materyallerin yaygınlaştırılmasını duyurulması sağlayarak ve sonuçları bu alanda çalışma yapan karar vericiler, vatandaş, mesleki eğitim öğretim verenler, dernekler ve vakıflar, iş dünyasına ulaştırarak gerçekleştirmek,

 

Engellileri açık işgücü piyasasında desteklemek için, bu projede bizler ve diğer proje ortaklarımız ile birlikte oluşturduğumuz eğitim materyalleri ve pilot eğitimler aracılığı ile bu alanda çalışan yönetici ve kilit çalışanların, “destekli istihdam” uygulamaları yapmalarını sağlamak, bu sisteme geçişi başlatmak,

 

Türkiye’de ulusal yardım masası oluşturup sürdürülebilirliği sağlamak,

 

Proje hakkında daha detaylı bilgileri ve bu proje beraberinde ortaya çıkan bilgi, çalışma ve diğer bütün çıktılara engelliyeistihdam.org veya employdisable.eu sitelerinden ulaşabilir, projemizi bu site üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Ben bu röportaj vesilesi ile RACE projesinin önemli faaliyetlerinden birisi olan ve şubat ayı sonunda RACE Projesi kapsamında “Destekleyici İstihdam Modeli” Eğiticisinin Eğitiminin de duyurusunu yapmak isterim. Eğitim İzmitte gerçekleştirilecek olup katılımcı sayısı sınırlı olacaktır. Eğitim ile ilgili katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Toplam 6 tam gün olarak gerçekleştirilecek Pilot eğitimler için, mesleki eğitim ve öğretim alanında çalışan eğitmenler, kariyer planlaması/işe alım danışmanları, yöneticiler, şirketlerde üretim hattı şefleri ve engelli bireyleri istihdam eden veya istihdam etmeyi planlayan kamu, kuruluş mercileridir.

 

Demin de dediğim gibi, katılımcı sayısı kısıtlı olduğu için, ilgi duyan ve bu eğitim programından faydalanmak isteyen veya daha detaylı bilgi almak isteyen ilgililer en kısa sürede bizimle irtibata geçebilirler. İrtibat bilgilerini proje web sitesinden edinebilirsiniz.

Levent Canbay

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
mobesko konak_dr Davetiyem