24 Haziran 2018 Pazar

Prof. Toktamış Ateş vefat etti

Prof. Toktamış Ateş vefat etti
Güncel Yazdır

Prof. Dr. Doktor Toktamış Ateş İstanbul'da hayatını kaybetti. Toktamış Ateş, 4 aydır bu yana Çapa'daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Uzun zamandır yoğun bakımda bulunan Toktamış Ateş, gece 02:00 sıralarında vefat etti.

Eşi Nevin Ateş, Toktamış Ateş'i çoklu organ yetmezliğinden kaybettiklerini açıkladı.

Toptamış Ateş, 4 aydan bu yana Çapa'daki İstanbul Tıp Fakültesi Reanimasyon servisinde tedavi görüyordu. 69 yaşındaki Ateş başta kalp olmak üzere çeşitli rahatsızlık ile mücadele ediyordu.

 

Toktamış Ateş'in Ölüm Nedeni

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toktamış Ateş'in çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak hayatını kaybettiği açıklandı. Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Elif Caymaz, hocanın dün gece gelişen ağır bir nöbet ve sonrasında gelişen çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri'nde hayatını kaybeden Ateş'in doktorlarından Caymaz, yaptığı açıklamada "Hocamızı dün gece kaybettik. Ağır bir nöbet ve sonrasında gelişen sistemik damar hastalığı vardı. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle kalbi durdu ve sonrasında hocamızı kaybettik." dedi.

Dr. Caymaz, Ateş'in uzun süredir bu hastalık nedeniyle tedavi altında olduğunu belirterek Ateş'in hastaneye gelişinde diyabetik ayak yine dolaşımla ilgili bir problem nedeniyle hastaneye geldiğini belirtti. Caymaz, Ateş'in hastanede kaldığı süre içinde cerrahi operasyon geçirdiğini ve ölüm nedeninin çoklu organ yetmezliği olduğunu ifade etti.

TOKTAMIŞ ATEŞ KİMDİR?
Toktamış Ateş, Türk iktisat profesörü, yazar. Türk müsteşrik Ahmet Ateş'in oğlu olan Toktamış Ateş, 1944 yılında Yeniceoba'da doğmuştur. Orta ögrenimini Sankt Georg Lisesi Ortaokulu'nda, lise eğitimini ise Vefa Lisesi'nde yaptı.

1967 yılında İstanbul Üniversitesi'nin İktisat Bölümü'nü bitirdikten sonra bu bölümün Siyasal Bilimler Kürsüsü'ne asistan olarak atandı.1969'da "Kurtuluş Dönemi Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı" başlıklı çalışmasıyla Doktora, 1974'de "Demokrasi Teorisi" başlıklı çalışmasıyla doçent, 1982'de de profesör oldu.

İstanbul Üniversitesi'nin yanı sıra, değişik kurumlarda ders verdi. Yine ders vermek için, çeşitli dönemlerde ABD (Iowa) ile Almanya'da bulundu. Günümüzde, İstanbul Üniversitesi'nin İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığının yanı sıra, kurucuları arasında yeraldığı Bilgi Üniversitesi'nde Yönetim Kurulu üyesidir.

Yayınladığı kitap sayısı 30'u geçen Ateş, 10 yılı aşkın bir süre boyunca Cumhuriyet gazetesinde yazmıştır.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr