24 Nisan 2018 Salı

Deniz ulaşımındaki zarar rekor seviye de

Deniz ulaşımındaki zarar rekor seviye de
Güncel Yazdır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz Ulaşımı Şube Müdürlüğü'nün verilerine dayanılarak yapılan haberin ortaya koyduğu rakamların incelenmesi durumunda ortaya korkutucu boyutta zararlar içeren rakamların çıktığını ileri sürebiliriz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz Ulaşımı Şube Müdürlüğü’nün verilerine dayanılarak yapılan haberin ortaya koyduğu rakamların incelenmesi durumunda ortaya korkutucu boyutta zararlar içeren rakamların çıktığını ileri sürebiliriz.

Önce Büyükşehir Belediyesi Deniz Ulaşımı Şube Müdürlüğü’nün asli görevlerini ortaya koymak gerekirse Büyükşehir’in internet sitesinde yer alan açıklamalar şöyle kaleme alınmış. Deniz Ulaşımı Şube Müdürlüğü’nün görevleri,  

-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırlarında denize kıyısı olan yerleşim birimleri arasından, kara ulaşımına alternatif olmayı hedefleyerek deniz yolu ile yolcu taşımacılığı yapmak

-Çevre Dairesi Başkanlığı ile koordineli olarak deniz kirliliğine karşı önlem almak amacıyla Kontrol 8 vb. deniz araçlarının kullanımını sağlamak,

-İzmit Marinası'nın yürütümünü idare etmek olarak sıralanmış.

KBB’nin rekor kırdık haberindeki veriler

Büyükşehir deniz ulaşımında bu yaz rekor rakamlara ulaştı. Büyükada ve Körfez turuna 3 ayda yaklaşık 13 bin kişi taşındı. 8 yılda 5 milyon 225 bin kişi taşındı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, görevi devralmadan önce İzmit, Değirmendere, Derince’ye yıllık kiralanan deniz motorlarıyla Karamürsel ve Hereke’ye de Atatürk ve İnönü vapurlarıyla günde 60 sefer düzenleniyordu.  Bu noktalarda modern bekleme salonları ve iskele de yoktu. Büyükşehir Belediyesi, görevi devraldığında ise deniz ulaşım ağını genişletti. Mevcut Atatürk ve İnönü vapurlarını bakıma aldı ve onardı. Yenilenen bu vapurların yanında filosuna da 2006 yılında yeni deniz otobüsleri (yüksek hızlı, hafif yolcu gemileri) kattı. İzmit Körfezi’nin bütün noktalarında deniz ulaşımını aktif hale getirdi.

Bugün Büyükşehir Belediyesi İzmit, Derince, Yarımca, Tütünçiftlik, Hereke, Gölcük, Değirmendere, Karamürsel, Ulaşlı, Halıdere, Ereğli ve Darıca’ya olmak üzere 12 ayrı iskeleden 4 deniz otobüsü, üç yolcu motoru ve iki şehir hatları vapuru ile günde 125 sefer gerçekleştiriyor. 8 yıl önce senede 100 bin olan yolcu sayısı ise bugün 5 milyon 225 bine ulaşmış durumda şeklinde basın kuruluşlarına yollanan verilerin tekrar gözden geçirilmesi durumunda ortaya gerçekten korkutucu bir zararı koyan veriler çıkıyor.

Rakamlar gerçekse, zarar korkunç boyutlarda.

Sekiz yılda 5 milyon 225 bin kişinin deniz ulaşımı olarak taşınması demek tam olarak 2 bin 920 günde 5 milyon 225 bin kişi taşındı demek. Bu da gün başına bin 789.4 kişinin deniz otobüsleri ve vapurlarımızın yanı sıra kiralanan tekneler de dahil hepsini aktif halde tutarak taşımak demek. Yapılan yazılı açıklamada ki bilgiler böyle. Günde 125 sefer yapılarak taşınan kişi sayısı bin 789 kişi ise bir seferde taşınan kişi sayısı 14.3 kişi olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası İzmit Körfezi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait vapurlar, deniz otobüsleri ve kiralanmış teknelerle yolcu taşımacılığında her bir ulaşım aracı ile bir seferde sadece 14.3 kişi taşınarak bir zarar rekoru kırılmış görünüyor.

Koskoca vapurla 14 büyük bir de çocuk.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz Ulaşım Şube Müdürlüğü verilerinin yalancısı olmaktan başka bir akılcı çözüm bulunamayan bilgilere göre, 8 yıllık zaman dilimi içinde 5 milyon 225 bin kişiyi deniz üzerinde taşıyıp rekor kırdık demek abesle iştigal gibi görünüyor. Bu durumda ve bu veriler ışığında koskoca bir vapurla Karamürsel’e taşınan kişi sayısı 14 büyük ve bir çocuk olarak görülüyor. Yani 14.3 kişilik bir rakam, o deniz ulaşım aracının büyük bir zarara neden olduğunu ortaya koyuyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi