24 Haziran 2018 Pazar

İstridye mantarı yok satıyor

İstridye mantarı yok satıyor
Güncel Yazdır

Başiskele'nin semt pazarında Ülkü İge'nin sattığı istiridye mantarı vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.

 Başiskele semt pazarında istiridye mantarına ilginin arttığını belirten üretici ve satıcı Ülkü İge, “İstiridye mantarı pazarda kilosu 10 liradan alıcı buluyor.  Faydaları da çoktur. Et kadar faydalıdır. Üretimi diğer mantarda olduğu gibi zahmetli olmasına karşın ekonomik olarak biraz daha karlıdır” dedi 

 

Bu mantar diğerlerinden karlı

Satıcı Ülkü İge, “İyi bakıldığında verimde ciddi kilolar elde etmek mümkündür.  

İstiridye mantarı son yıllarda ülkemizde oldukça popüler olmaya başladı. Elbette ki bu mantarın lezzeti ve para kazandıran bir üretim sürecine sahip olması da bunda etkili oldu. Öte yandan istiridye mantarı tüketimi ülkemizde günden güne artmakla birlikte bu tüketimi karşılamak üretimin yetersiz kalması yeni girişimciler için büyük fırsatlar yaratmaktadır. Kullarda ve Kütahya bölgesinde üretiliyor., istiridye mantarının zorlu şartlarda yetiştirildiğini doğada yenilebilir ve kültürel ortamda yetiştirilebilen ender türlerden biri olduğu ortaya çıktı” dedi.  

 

Doğadaki zehirsiz mantarların başında geliyor

Mantar üretici İge, “Doğadaki en zehirsiz mantar türüdür. Doğal antibiyotik özelliklerine sahiptir. Birçok kanser türünün tedavisinde yurt dışında kullanılmaktadır. Başiskele de yaşayan turistlerinde istiridye mantarını tercih ettiklerini,  Almanya’dan ve Çin’den gelen müşterilerinin olduğunu ve onlar için önemli bir mantar türüdür.  Halkımızın lezzetçe benimseyebileceği ve çok sevebileceği farklı bir mantar türüdür. Her türlü yemeği ve böreği oluyor hatta duyduğum kadarıyla turşusunu bile yapan vatandaşlarımız bulunmaktadır” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr