24 Haziran 2018 Pazar

Gölcük termal turizmle kalkınacak

Gölcük termal turizmle kalkınacak
Güncel Yazdır

Gölcük Türkiye'de güzellik bakımından ender ilçelerimizden biri. Bizde bu güzelliği ortaya koymak adına siz değerli halkımız için Kültür Turizm Bakanlığı Gölcük Şube Müdürü Ayşe Dışpınar'la görüştük. Dışpınar'la Gölcük'ün turizm konusundaki bütün değerlerini ortaya koyduk. Sayın Müdiremize bize gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.

 

 

 

Haber: Röportaj: Mehmet Öztürk

 

Öztürk: Kendinizi tanıtır mısınız?

Dışpınar: Ben Gölcük İlçe Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Ayşe Dışpınar. 2004 yılından beri burada Müdür Vekili olarak görev yapıyorum. Asıl kadrom; Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü. Ama kütüphane müdürlüğü görevimi de yedi yıldır yürütüyorum. 27 yıldır Kültür Turizm Bakanlığı’nda görev yapıyorum. Nevşehir İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nde memur olarak göreve başladım. Daha sonra şef oldum. Erdek Turizm Danışma Müdürlüğü, Yalova Turizm Danışma Müdürlüğü, İstanbul Taksim Turizm Danışma Müdürlüğü görevlerini yürüttüm. Daha sonrada eşimin tayini dolayısıyla Kocaeli’ye geldik. Burada Kültür Turizm Şube Müdürü olarak görev yaptım. Yedi yıldır da Gölcük Kütüphane Müdürlüğü’nü yürütüyorum.

Öztürk: Gölcük’ün şu anda turizmdeki yeri nedir?

Dışpınar: Gölcük turizm bakımından her geçen gün hızla ilerlemekte. Çok büyük kültürel zenginlikleri olan bir belde. Bu konuda gerek kaymakamımız gerek belediye başkanımız bu konuya çok büyük önem veriyorlar. Bu konuda çalışmalarını sürdürüyorlar. Geçen yıl buradaki kervansaray restore edilerek turizme kazandırıldı. Bu gölcük için çok önemli bir kazanç. Şuanda da sayın kaymakamımızın önderliğinde 2 yıl önce Gölcük Başiskele Termal Turizm Merkezi  kuruldu. Birliğin başkanı Gölcük Kaymakamımız. Üyelerimiz Büyük Şehir Belediye Başkanlığı, Hasaneyn ve Nimetiye Muhtarlıkları, İl Özel İdaresi, Gölcük Belediye Başkanlığı ve Gölcük Kaymakamlığı. Birlik çalışmalarını devam ettiriyor.

Burası Yazlık Termal Turizm Merkezi olarak ilan edildi. Gölcük Belediyemizce ihalesi tamamlandı. Günü birlik dinlenme tesisleri yapılıyor. 2013 yılında sanırım turizme açılacak. Gölcük Belediye başkanımız bu konuda çok gayretli. Ayrıca kültür Turizm Bakanlığınca burası tahsis ilanına çıkmıştı ama netice alınmamıştı şimdi tekrar burada 5 yıldızlı otel yapımı için tahsis ilanına çıkılacak.

Onun dışında Saraylı ve Örcün’de tarihi evler var. Bunların restore edilerek turizme kazandırılması konusunda belediyemizin çalışmaları var. Sultan Baba Türbesi yine burada bulunuyor. Dediğim gibi Kazıklı Kervansarayımız turizme açılmış bulunuyor. Hasneyn’de çok güzel mesire piknik alanları var. Yarhisar Müze Gemi’miz hizmete açıldı. Türkiye’de karada bulunan tek Gemi Müze özelliğini taşıyor. Halıdere de Roma Mezarımız var. Sultan Baba da mezar taşları bulunuyor.

Her biri süslemeleriyle, kitabeleriyle, yazılarıyla, altında yatan şahsiyetleriyle, tarihimiz için çok büyük önem taşımakta. Tarihi mezar taşları, Sultan Baba türbesinin hemen yanında. Sultanlı ve Saraylıdaki tarihi evlerimiz çok güzel. Bunların restore edilerek turizme kazandırılması çok önemli. Onun dışında ilçemizde yapılan bir çok festivaller var. Yeşil İhsaniye Elma Festivali, Değirmendere Kültür Sanat Fındık Festivali, Kadırga Şenlikleri, geleneksel Altın Kemerli Rahvan At Yarışları bunlarda beldemizin tanıtılması için yapılan çok güzel etkinliklerdir.  

Yine Ulusal Fotoğraf Yarışması, Atıcılık şenliği Gölcük Belediyemizce düzenleniyor. 2009 yılından beri her yıl düzenlenmekte. Ayrıca bu bölgede yetiştirilen Gölcük kestane balı çok değerli. Bu dalla ilgili her yıl yarışma düzenlenmekte. Tanıtım açısından çok önemli. Bir çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Özellikle bu bölgede, köylerde, doğal ortamlarda yetiştirilmesi en önemli özelliği. Arıcılığın gelişmesi için Kültür Tarım Bakanlığı bunu destekliyor. Piknik alanlarımız çok fazla var. Eriktepe’de Nushetiye’de Hasaneyn yatak düzü piknik alanlarımız var.

Yine Büyük Şehir Belediyemizin düzenlediği trekking (doğa yürüyüşü) kitaplarında da yer alan, turizm haftasında bizim de düzenlediğimiz, Yukarı Değirmendere’den başlayarak Saraylı’ya kadar yaklaşık 13 km’lik bir güzergah. Görülmeye değer, orman içinde, çok güzel bir güzergah. Her yıl turizm haftası etkinlikleri kapsamında bir trekking turları düzenliyoruz. Bu yıl da yine Pazar günü trekking Hasaneyn köyünden başlayıp Hasaneyn mesire alanı güzergahından Karınca Dere vadisinden Hisareyne inilerek oradan Gölbaşı tesislerine kadar devam edecek. Yaklaşık 7,5 km lik bir trekking yapacağız. Trekkingte çok büyük ilgi görüyoruz. İzmit’ten Gölcükten bölgeyi tanımak isteyenler doğa aşıkları bu yürüyüşümüze katılıyorlar.

Öztürk: Gölcük turizmi ilerlemesi için sizce neler yapılmalıdır?

Dışpınar: Saraylı Örcün evlerinin restore edilerek turizme kazandırılması. Şuanda Gölcük Belediyesince ihalesi yapılan Ilıcaların tamamlanması. 2013’te faaliyete girmesini bekliyoruz. Günü birlik termal tesislerin açılması. Daha sonrada tahsisi tamamlanarak Kültür Turizm Bakanlığınca 4-5 yıldızlı otellerin yapılması. Gölcük turizmi açısından çok önemli. Bunlar gelecek birkaç yıl içinde tamamlanacaktır diye düşünüyorum. Doğa olarak ta Gölcük’e İstanbul’dan Adapazarı’ndan Bursa’dan trekking yapmaya gelenler var. Çok ilgi çeken çok bakir yerlerimiz var. Bunların tanıtılması ki bununla ilgili Gölcük belediyesince, Gölcük Kaymakamlığınca çalışmaları devam ediyor.  Bunlar yapıldıktan sonra çok daha güzel olacağını düşünüyorum. Gölcük turizm de hakettiği yere gelecektir diye düşünüyorum. Yine bu bölgede çok güzel tesisler var; Kadırga tesisi, Şelale Alabalık tesisi, Uzungöl Alabalık tesisleri, Gölbaşı tesisi (turizm işletme belgeli). Yine piknik yapılabilecek Erikli tepe piknik yeri. Çok ilgi çeken, doğayla bütünleşmek isteyenlerin, gidebileceği yerler. Yazlık Termal Turizminin tamamlanmasıyla inanıyorum ki turizm deki gelişme devam edecektir.

Öztürk: Gölcük’te yurt dışı turizmi var mı?

Dışpınar: Şu anda Gölcük’te yurt dışı turizm yapılmıyor. Ama termal tesislerinin tamamlanmasıyla yerli turistlerin yanı sıra yurt dışından da turistler gelecektir. Yabancılar sağlık turizmine çok ilgi duyuyorlar. Termal turizmi dünyada çok büyük bir öneme sahip. Bunlar yapıldığında yurt dışından da turistleri Gölcükte görmek mümkün olacak.

Öztürk: Turizmdeki kaynaklarınızı nasıl sağlıyorsunuz?

Dışpınar: İl Özel idaresi, Gölcük Belediyesi, Kültür Turizm Bakanlığı tarafından sağlanıyor.

Öztürk: Turizm sektöründe çalışanların konuyla ilgili bilgileri yeterli mi?

Dışpınar: Şuanda turizm işletme belgeli tesis Gölcükte yok. Sadece Gölbaşı tesisleri turizm işletme belgeli. Orası da her geçengün gelişen, bir gidenin bir daha gitmek istediği bir tesis. Gerçekten hizmet kaliteli. Kalite olunca da müşterisi her geçen gün artıyor. Oradaki çalışanların eğitimli olduğunu düşünüyorum. Yapılacak olan termal tesislerde (Gölcük belediyesi buraya çok önem veriyor) hizmet kalitesinin ve çalışanlarının eğitiminin turizm eğitimi almış olan kişilerden seçilmesi konusunda dikkat edeceklerini düşünüyorum.

Öztürk: Gölcük turizminin önündeki en büyük engel nedir?

Dışpınar: Gölcükte turizmin gelişmesinin önünde hiçbir engel yok. Bu konu da gerek kaymakamımız gerek belediye başkanımız bu konuda çok gayretliler. Turizmin gelişmesi için gerekli yatırımları yapıyorlar. Turizmin çok iyi seviyelere geleceğini düşünüyorum Gölcük’te.  Turizm Bakanlığı olarak biz her yıl İstanbul Beylik düzünde yapılan turizm fuarına katılıyoruz. Bunun için termal turizmini yerli ve yabancılara tanıtmak için bir broşür hazırladık. Bu broşürü oradaki tüm katılımcılar dağıttık. Gölcük’ü tanıtmak için turizm rehberi hazırlamıştık. Her yıl bu fuara katılıyoruz. Bu tür fuarlar Gölcük’ün tanıtımı açısından son derece önemli. Gölcük turizmiyle ilgili bir rehber bulunmuyordu. İlk olarak biz bir takım sponsorlar bularak bir rehber hazırladık. Daha sonra da 2010 yılında da turizm birliğimizce Almanca ve Türkçe olarak bir turizm rehberi hazırladık. Tüm Türkiye’ye ve fuarda ki yabancı katılımcılara dağıttık. Biz Gölcük rehberini dağıttığımızda Gölcüklüler bile ‘gölcükte böyle güzel yerler var mıymış?’ dediler. Burada yaşayan insanlar tam olarak yaşadıkları yerin doğal kültürel güzelliklerini bilemeye bilirler. Böyle bir rehber Gölcük’e kazandırılmış olması büyük bir kazanç.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr