24 Nisan 2018 Salı

Karamürsel Belediye Başkanı Yıldırım, 'Ben Karamürselliyim'

Karamürsel Belediye Başkanı Yıldırım, 'Ben Karamürselliyim'
Güncel Yazdır

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ile 2012 yılının en kapsamlı röportajını yaptık. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, gazetemize özel bir açıklama yapmadan önce Bizim Yaka'ya başarılar dileyerek basın dünyasında kalıcı olmamızı temenni ettiğini belirtti.

 

 

Makamında görüştüğümüz Başkan İsmail Yıldırım, görevinde başarılı olmasının ve DP’den AKP’ye geçiş nedenleri ile diğer tüm konularda yaşadıklarını ve düşündüklerini Bizim Yaka’ya anlattı. 

 

Demokrat bir aileden geliyorum.

 

Demokrat düşünce yapılı olması nedeniyle bunun sıkıntısını geçmişte çekmiş bir aileden geldiğini hatırlatan İsmail Yıldırım, “Demokratlık aile yapımızda olan bir anlayış ve babam bu konu da 12 Eylül dönemi öncesi ve sonrası çok sıkıntı yaşamış bir politikacıydı. Bu durumda verdiğimiz tüm tepkiler de bu düşünce tarzı üzerinden olmuştur. Ülkemin her döneminde ailemin düşünce yapısının benim üzerimde çokça etkisi olmuştur ve bugün bile bunu görmek mümkündür. İşte bu nedenle ve aile öğretisiyle, bende Demokrat, muhafazakar bir düşünce yapısın da oldum” dedi.

 

Demokrat Parti’den ayrılışımın nedeni fikirlerdeki ayrılıktır.

 

Demokrat Parti’nin siyasi yapısını daha önce kendi siyasi düşünceleri ile örtüştüğü için bir dünya görüşü olarak kabul ettiğini belirten İsmail Yıldırım, “AKP Hükümeti’nin 12 Eylül Anayasası’nın değiştirilmesi için yaptığı referandum da partim olan DP’nin bu oylama da evet demeyeceğini öğrendiğimde şok oldum. Çünkü 12 Eylül döneminde hem eski Parti liderimiz Süleyman Demirel ve o tarihteki parti genel başkanımız Sayın Hüsamettin Cindoruk’un başına getirilenleri kabul etmelerini ve referandumda hayır oyu vereceklerini öğrenmem açıkçası benim onlara olan güvenimi çok sarstı.

Bunun bu şekilde devam etmesinin mümkün olmadığına karar vererek AKP’ye geçeceğimi açıkladım ve geçtim. Bu hem benim haklarımı AKP’nin daha iyi koruyacağına olan inancımın artması hem de İlçemin geleceği ve alacağı hizmetler açısından daha iyi olacaktı. Ben de böyle yaptım. AKP’ye geçtim. Ama aslında önemli olan Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarla beni parti kadrosunda görmek istemesidir. İstemesi bile benim için yeterli olan bir nedendir” şeklinde bir açıklama da bulundu. 

 

Karamürsel’i düşünmek zorundaydım. Ben Karamürselliyim.

 

İsmail Yıldırım, “Karamürsel’i düşünmek zorunda olduğunu ve Karamürselli olduğu içinde Karamürsel’i en iyi tanıyan ve ilçe için en iyisinin hangisi olacağına karar veren kişi bendim. Aldığım oylarla bu görev bana verilmişti. AKP’ye geçme kararı vermemin ikinci haklı gerekçesi de bu oldu. Bu sayede ilçemin alması gerekli tüm hizmetleri fazlasıyla alıyor olması, benim doğru bir karar verdiğimin en büyük kanıtıdır. Böylece aynı partiden olduğum bir büyükşehir belediye başkanım ve ağabeyim, hem de aynı partiden bir hükümetim var. Bu durum da benim sokakta kalmam söz konusu bile değil. Yedi tane milletvekilim ve bir bakanım var. Yine bu durum da yalnız kalmam mümkün bile değil. Ankara’ya gittiğim de hiçbir sıkıntı çekmeden derdimi ve problemlerimi anlatabildiğim yetkililerle birlikte olabiliyorum. Derdim dağları aşmadan ben çözüm bulma şansına sahip oluyorum. Eskiden böyle değildi. İki ayrı, iki farklı siyasi görüşün yerel baz da çatışmalarının sıkıntılarını halk çekiyordu. En azından bizim için bunlar ortadan kalktı” dedi.

 

AKP’yi geçmişi ile değerlendirmek yanlış. Hataları olmuş olabilir.

 

Düşüncelerini ve fikirlerini açık yüreklilikle gazetemize açıklayan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, “AKP’nin bazı yöneticilerinin geçmişte ki söylemleri ile bugün hala değerlendirilmeleri bence haksızlık. Bazı parti yöneticilerimin geçmişte ki bazı açıklamaları hatalı da olabilir ama insanlar değişir ve farklı düşünmeye başlayabilir. Bunun için kimsenin suçlanmaması gerekir. O tür açıklamalar geçmişte yapılmış ve bitmiş olmalıdır. Geçmişte bazı hatalar yapılmış olabilir. Hepimiz insanız. Herkesi geçmişi ile yargılamaya kalkarsak orta da kimse kalmaz. Asıl önemli olan değişimi kabullenmek ve değişimin gerçekten değişmeyen tek şey olduğuna inanmaktır. Her zaman bu düşüncenin yanında oldum” şeklinde konuştu.

 

Yıldırım, “Ben icraata, karşılıklı güvene, insan olmaya inanırım”

 

Karamürsel Belediye Başkanı Yıldırım, “Gazeteler bizi eleştirirken insaflı olmalı. Bakın icraat, hizmet yelpazemiz çok genişledi. Bizi eleştirirken başka belediyeler ile karşılaştırmamalısınız. Her belediyenin imkanları ayrı, mali güçleri farklıdır. Bizi Kadıköy belediyesi ile karşılaştırmak ne kadar hatalı ise diğer belediyelerle de karşılaştırmak o kadar hatalıdır. Kadıköy Belediyesi’nde gelir getirecek çok pahalı alanlar var. Biz de yok. Çok pahalı metrekareler üzerinden değerlendirilen alanları var. Biz de yok. İş, hizmet profili çok büyüdü ve çeşitlilik kazandı. Sıkıntılarımız olmasına rağmen iş üretiyoruz. Kaynak belli. Oradan kıs yap. Buradan kıs yap. Bizim yaptığımız budur. Ama seçeneklere bakmakta gerekir. Benim 27 kilometre uzakta mahallem var. Kız Derbent. Kız Derbentte bin 300 kişi yaşıyor. Ama belediye iken hizmet bile alamayan Kız derbent şimdi hizmet alıyor. Alt ve üst yapı çalışmaları devam ediyor. Tam 4 milyon liraya mal oluyor. Benim ilçemin bütçesi 17 milyon lira. Şimdi ne demek istediğimi anlamışsınızdır sanırım. O insanlara da insanca yaşamak ve insana yaraşır imkanlar sunmak gerekiyor. 20-30 yıl hizmet alamamışlar. Hizmet götürülmemiş ya da götürülememiş her neyse. Biz götürüyoruz.  Beldeydiler hiç bir şey alamıyorlardı. Duygusal davranmamalı ve realist olmalı. Başiskele Gölcük’e göre, Gölcük’te diğerlerine göre farklıdır. Bunu kabul etmek gerekiyor. Şimdi sorunlarla uğraşıyoruz ama bir sonraki dönem insanlar çok daha rahat edecekler. Benim İbrahim ağabeyim var ve ben en küçüğüm. Benim 11 ağabeyim daha var. Beraberce şehre yön veriyoruz” dedi.

 

Karamürsel’in imarı değişiyor...

Turizmi patlattık!..

 

Karamürsel’in imarını değiştirdiğini belirten İsmail Yıldırım, “İmarı değiştirme yapımındayım. Düzelttiklerimiz 30-40 yıl öncesinin sıkıntılarıdır. El atmazsak bir 40 daha böyle gider. 5000’lik planları bitirdik. 1000’likleri yapıyoruz. İlçenin sanayileşmesinin, fabrikalaşmasının önüne geçmek için gayret sarf ediyoruz. Turizm konusunda ilerlemeler kaydediyoruz. Mavi Bayrak çok oldu. Turizm patladı diyebilirim Artık herkes günü birlik değil kalıcı otel, motel, hotel, butik otel ister oldu. Deniz, sahil, plaj soran sorana. Otel, pansiyon, motel ve hotel kurmak isteyen herkese yardımcı oluyoruz. Kalacak mekan arayan sayısı resmen patlamış durumda. Bilhassa Butik Otel konusunda çok talep var. Hepsini önümüzdeki yıla halletmiş olacağız. Karamürsel’in kendisi 5 yıldızlı otel olacak. Parmakla gösterilecek. İstanbul’a telefon açıp sorun bakalım hafta sonlarında boş oda bulabilecek misiniz? Hayır bulamazsınız. Köprü de kurulunca Karamürsel’in önemi daha da artacak. Herkes buraya koşacak. Bu anlamda bunların imarına çok katı bir netlikte bakmıyorum. Değişimi ilçeme gösteriyorum” şeklinde iddialı konuştu.

 

Eski imar anlayışı öldü. Rahmetli oldu…

 

Eski imar anlayışının günümüzde geçerliliğini yitirdiğini belirten Yıldırım, “Eski imar anlayışı öldü. Rahmetli oldu. 1970’li yılların 7 metrelik yolları yetmiyor artık. 5 katlı iki bina karşı karşıya birbirlerine bakıyorlar. Böyle şehircilik artık bitti. Biz 2012’de 970’li yılları eleştiriyoruz. 2050’da da bizi eleştireceklerse biz bu işi yapmayalım. Kalıcı bir imar değişikliği şarttır artık. Uygun imar çalışmaları olarak bu ilçeye, otoparklar, kapalı otoparklar, yeli alanlar, yaşam alanları, havuzlar, yüzme havuzları, spor alanları, parklar, sahiller ve plajlar yapmak zorundayız” dedi.

 

O habere dava açmayı düşünüyoruz.

Zaten BBG evinde yaşıyor gibiyiz.

 

Yıldırım, “Seçimlerin öne çekilmesi iyi oldu ama hakkımızda haber yapan bir yerel gazetenin bize haksızlık ettiğini düşünüyoruz. Çok ayıp ettiler. İçimizden böyle birilerinin çıkacağını sanmıyorum. Bu haber hepimizi çok etkiledi. Üzdü ve yıprattı. En azından ben böyle düşünmedim. Başkanlıktan önce çalıştığım şirkette şimdikinin iki katı para kazanıyordum. Bu yapılan için bazı düşüncelerimiz var. Resimlerimizi basıp para peşinde koşan kişiler konumuna getirildik. Resimler ve isimlerle yayınladılar. Biz de buna dava açarak cevap vermeyi düşünüyoruz. Bakın gazeteci işini iyi yapan kişi olmalıdır. İnsanın aklına bile gelmeyen bir şeyi uydurarak haber yapmak olmaz. Eğer bir eleştiri olacaksa lisan-ı münasiple olmalı. Kırmamalı. Yapıcı olmalı. Bu işi yapan gazeteci objektif olmalı. Gazeteci bir fikir adamıdır. Buna uygun davranmalıdır. Basının gücünü reddettiğimden değil ama bu güç yerinde kullanılmalıdır. Halkı gerçek bilgilere dayalı bir şekilde bilgilendirmek gerekir. Tamam,hak edene hepsi yapılır ama önce hak edeni bulmak gerekir. Zaten BBG evinde yaşıyor gibiyiz. Gizlimiz, saklımız yok. Eleştirin ama haksızlık etmeyin” şeklinde konuştu.

 

Bizlerde insanız, aydan gelmedik…

 

Yıldırım, “Bakın bizler de insanız. Aydan gelmedik. Burada doğduk, burada yaşıyoruz. Aynı yurdu paylaşıyoruz. Bizim de duygularımız var. Sizin gibi bizim de canımız acıyor. Taş değiliz. Bazen üzgün, kızgın, sinirli, hasta ya da duygusal olabiliriz. Bize bazı şeyleri hatırlatın, çözüm üretin, bunları yazın. Bizler her türlü sıkıntımızı, her türlü icraatımızı sizler aracılığıyla halka, kamuoyuna açıklıyoruz. Bu çok güzel bir şey. Mesela etrafını çevirdiğimiz plaj konusunda teklif kapalı bayanlardan gelmedi. Aksine burada yaşayan ve bazı gözlerden uzak denize girmeyi isteyen açık dişe tabir edeceğimiz hanımlardan geldi. Ama beni ipe çektiler. Bunu yapmayın. Bize sorun anlatalım. Haremlik selamlıktan çok hanımlar göz önünde plaja girmek istemediklerini beyan ettiler. Biz de buna göre davrandık. Bu fikirleri de halk Günüm olmadığı için sokak ta yapılan taleplerden öğreniyorum” dedi.

 

Ben sokakta rahatça dolaşan bir başkanım…

 

Belediye Başkanı Yıldırım, “Bakın ben parti değiştirmeme rağmen sokakta dolaşan bir başkanım. Beni kimse bu güne kadar bu konu da kırmadı ya da açıkça neden yaptı demedi. Başka bir yerde olsa belki de adamı sokakta böyle elini kolunu sallaya sallaya gezdirmezler ama burası Karamürsel ve ben Karamürsel çocuğuyum. Her sabah istisnasız vatandaşlarımla konuşa konuşa işe yürüyerek geliyorum. Ben halkımın taleplerini daha sokakta alıyorum. Kimse beni korkutmuyor ve endişelendirmiyor. Ben halkımı, vatandaşımda beni seviyor. Bunu biliyorum. Bizler belediye başkanıyız. Belli bir siyasi parti mensubu olabiliriz ama hizmet götürdüğümüz insanlar her siyasi görüşten. İşte ben bunun için sokakta talep dinliyor ve alıyorum. Bu benim işim. Beni bunun için seçtiler. Hem de kaç kez seçtiler. Karamürselli, iyiyi kötüyü ayırabilen insanlardan oluşur. Beğenmezlerse, memnun olmazlarsa seçmezler. Ama sevdiklerini de asla terk etmezler. Sonuna kadar yanında olurlar. Ben nasıl her şartta onların yanındaysam, onlarda benim yanımdadır. Halkım beni istemeyene, beğenmeyene, gönderene kadar işimin ve belediyemin başındayım. Yeter ki Allah sıhhatten ayırmasın. Karamürsel’i seviyorum. Karamürselli doğmuş olmayı seviyorum. Karamürselli olarak ta öleceğim. Ben bunu bilir, bunu söylerim. Hiç kimse beni bu değerlerimden ayıramaz, koparamaz. Babadan böyle gördüm. Şükür ki bunları bana öğretmişler” şeklinde duygusal bir konuşma ile röportajı bitirdik.

 

Bizde Bizim Yaka olarak İsmail Yıldırım’a siyasi ve başkanlık yaşamında başarılar diliyoruz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi