19 Temmuz 2019 Cuma
Biyografi
Hasan Basri Güzeloğlu

Hasan Basri Güzeloğlu

Kocaeli Eski Valisi

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2017

22 Eylül 1964 Ankara doğumlu olan Hasan Basri Güzeloğlu idareci bir aileden gelmektedir. İlk, orta ve lise eğitimini yurdumuzun değişik yörelerinde tamamlamıştır. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 04.07.1985 tarihinde birincilikle mezun olan Güzeloğlu, 1985 yılında açılan İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavını da birincilikle kazanarak Mülki İdare Amirliği mesleğine girmiştir.

Şanlıurfa-Siverek ve Kütahya-Simav İlçeleri Kaymakam Vekilliği yapan Güzeloğlu, 1989 yılı Haziran ayında İçişleri Bakanlığında 74. Dönem Kaymakamlık Kursunu ikincilikle bitirerek tercihi ile Kahramanmaraş İli Türkoğlu İlçesine atanmıştır. Sonra sırası ile Elazığ İli Baskil İlçesi, Bitlis İli Güroymak İlçesi, Niğde İli Ulukışla İlçelerinde Kaymakam olarak görev yapmıştır. 10 Eylül 1997 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından başarısı doğrultusunda sınıf yükseltilerek İzmir İli Menderes İlçesi Kaymakamlığı görevine atandı.

Hasan Basri Güzeloğlu; 01.02.2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2003/5221 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Gümüşhane Valiliği'ne, 25.08.2004 tarih ve 2004/7790 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Karaman Valiliği'ne, 04.04.2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2006/10355 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Samsun Valiliği'ne, 11.05.2010 tarihli ve 2010/407 Bakanlar Kurulu Kararı ile de Mersin Valiliği'ne, atanmıştır.

1987 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından 1 yıllık süre için İngiltere'ye mesleki inceleme ve staj programı için gönderilen Güzeloğlu; Bakanlık ve Valilik düzeyinde çok sayıda Takdir ve Teşekkür belgelerinin yanı sıra çalıştığı il ve ilçelerin ”Fahri Hemşerilik” beratları; bölge, il ve ilçe sivil toplum kuruluşlarından alınmış özel ödül ve başarı belgelerine sahiptir.

Hasan Basri Güzeloğlu, Türk İdareciler Derneği ve İçişleri Bakanlığı tarafından birlikte yapılan seçim sonucu 1996 yılı 'Türkiye'de Yılın İdarecisi Hizmet Ödülü'nü almıştır. Güzeloğlu ayrıca 2002 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından verilen '2002 Yılı İzmir'de Yılın İdarecisi Hizmet Ödülü'nü de almıştır.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, ulusal düzeyde yayımlanan birçok basın organı ve dergi tarafından 'Yılın Valisi' ödüllerini ve 2003 yılı Anadolu Gazeteciler Birliği GAP Oskarı ödül töreninde yılın 'En Başarılı Valisi' ödüllerini kazanmıştır.

17 Haziran 1989 tarihinde Ayşe Güzeloğlu ile yaşamını birleştiren Hasan Basri Güzeloğlu'nun 2 çocuğu bulunmaktadır. Yayımlanmamış bir adet Sosyolojik Araştırması olan Güzeloğlu, İngilizce bilmektedir.

İŞTE O ATAMALAR
- Malatya Valisi Vasip Şahin, İstanbul Valiliği’ne
- Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne
- İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, MGK Genel Sekreterliği’ne
- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Ankara Valiliği’ne
- TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Samsun Valiliği’ne
- Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na
- MGK Genel Sekreteri Muammer Türker, Antalya Valiliği’ne
- Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Valiliği’ne
- Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, merkeze
- Merkez Valisi Süleyman Karaman Erzincan Valiliğine,
- Merkez Valisi Ahmet Kara Çorum Valiliğine
- Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe Denizli Valiliğine
- Kocaeli Valisi Ercan Topaca Hatay Valiliğine
- Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer Kahramanmaraş Valiliğine
- Yalova Valisi Esengül Civelek Kırklareli Valiliğine
- Merkez Valisi Necait Şentürk Kırşehir Valiliğine
- Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Kocaeli Valiliğine
- Merkez Valisi Süleyman Kamçı Malatya Valiliğine
- Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak Mersin Valiliğine
- Merkez Valisi Amir Çiçek Muğla Valiliğine
- Merkez Valisi Kerem Al Osmaniye Valiliğine
- Merkez Valisi Selim Cebiroğlu Yalova Valiliğine
- Merkez Valisi Yusuf Odabaş Bayburt Valiliğine

Reklam

Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem